Stærk vækst i grøn emballage

Emballage fra vedvarende eller bæredygtige kilder spås solid vækst de næste par år.

Indpakning som denne vil vi i fremtiden se mindre af, vurderer researchvirksomheden TechNavio..

12.03.2015

CSR.dk

Grøn emballage vil opleve en solid vækst i de kommende år. Det spår researchvirksomheden TechNavio i en netop udgivet rapport.

Blandt andet har TechNavio analyseret sig frem til, at bæredygtig emballage vil have en gennemsnitlig vækst på 7,84 procent hvert år i perioden 2014-2019.

Det er særligt fødevareindustrien, der leder efter alternativ vareindpakning. Rapporten peger således på, at nogle af de største aktører på fødevaremarkedet allerede har været i gang i nogle år med at omlægge emballagen til en mere bæredygtig model. Det sker særligt på grund af øgede reguleringer fra bl.a. den amerikanske regering og EU.

Læs også: Virksomheder må genbruge emballage

Dog er der også andre fordele ved en grøn omlægning, vurderer Faisal Ghaus, vicedirektør hos TechNavio.

”Selskaber som Cadbury, Coca Cola, ConAgra Foods, Nestlé og PepsiCo bruger bæredygtig indpakning, fordi det giver dem en konkurrencemæssig fordel over deres modspillere”, siger han.

Rapporten peger foruden på, at fødevarebranchen er den største miljøsynder, når det handler om emballage og indpakning.

-JPN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

28.11.2025Schur International Holding a/s

Sponseret

Bæredygtige løsninger til plantedyrkning

27.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service investerer i nordisk klimaskov for at balancere CO₂-udledningen frem til 2030

26.11.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

85 % af HimmerLands medarbejdere er stolte af at arbejde et sted, der er svanemærket

26.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny inspirationsbutik i Aalborg

25.11.2025CSR.dk

Hvad COP30 viste: Fremskridt skabes uden for det globale fællesskab

24.11.2025CSR.dk

Forskere: Svækkede havstrømme bremser ikke den danske opvarmning

24.11.2025CSR.dk

Nyt australsk byggemateriale vil udfordre cementens plads i byggeriet

20.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Velkommen til podcasten The Great Switch

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle