Spiller multinationale selskaber dobbeltspil med klimaet?

Næsten halvdelen af verdens 100 største virksomheder bruger deres indflydelse til at modarbejde lovgivning der skal bekæmpe klimaforandringer.

Nogle multinationale selskaber bruger sin indflydelse til at bremse eller forsinke lovgivning der skal standse klimaforandringer. .

23.09.2015

CSR.dk

En ny rapport rangordner 100 multinationale selskaber efter deres indsats over for politiske tiltag for at bekæmpe klimaforandringer. Mærsk Gruppen er det eneste danske selskab i undersøgelsen og er placeret i midten af listen.

Rapporten er udgivet som optakt til både FNs vedtagelse af verdensmål for bæredygtighed i slutningen af denne måned og klimatopmødet i Paris i december. Bag udgivelsen og undersøgelsen står en ny britisk NGO – InfluenceMap.

Læs mere: Resume af undersøgelsens resultater og adgang til den fulde liste

Opgørelsen viser at 45 procent af verdens 100 største brands arbejder for at blokere klimalovgivning gennem lobbying, reklame og anden brug af deres indflydelse. En lang række af verdens største energiselskaber er placeret som de mest genstridige, og placerer BP som den stærkeste modstander som har bekæmpet endog små forhøjelser af prisen på carbon.

Arbejdsfordeling beskytter virksomhedernes brand

Ranglisten er udarbejdet udfra en metode som en amerikansk gruppe kaldet ”Union of Concerned Scientists”, og har vurderet budskaber som er dissemineret gennem websites og sociale medier – både de 100 virksomheders egne og gennem 30 brancheorganisationer.

Det sidste er vigtigt, da der ifølge en talsmand fra Union of Concerned Scientists, som også har været rådgiver på undersøgelsen, er en voksende tendens til at virksomhederne lægger de mere upopulære holdninger i deres brancheorganisationer, mens virksomhedernes egne udmeldinger kan handle om reduktion af CO2 fra egen drift.

Google. Unilever  NV og Cisco Systems Inc ligger øverst på listen, som de virksomheder der har mest positiv indflydelse ud af de 100 virksomheder i undersøgelsen.  

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

07.01.2026CSR.dk

Klimakrav glimrer ved fravær i historisk militærbyggeri

06.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh gentænker en designklassiker i Zero Waste-materiale

05.01.2026CSR.dk

Kyllingen overtager middagsbordet med eksplosiv hastighed

29.12.2025CSR.dk

Mangler 6,5 milliarder kroner om året: Biodiversitetsrådet advarer om massivt finansieringsgab

18.12.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

Flere miljømærkede kontorartikler i ny SKI aftale

18.12.2025CSR.dk

Danmark vil tage farten af fast fashion

17.12.2025CSR.dk

Velkommen til endnu en omnibus – nu om miljølovgivning

17.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Fra hotel til moderne boliger – med Merten M-Pure europamateriel

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 9. januar: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

09.01.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Orienteringsmøde om Sustainability manager uddannelse

Deltag på orienteringsmøde om Dansk Standards Sustainability manager uddannelse. Mød underviserne, der orienterer om uddannelsens formål, forløb og udbytte. Mød andre potentielle deltagere. Få mulighed for at stille uddybende og afklarende spørgsmål om Sustainability manager uddannelsen.

Dato

12.01.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

13.01.2026

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

14.01.2026

Sted

København