Spild af vand og energi

Det er ikke kun drikkevandet vi spilder. Vi spilder også chancen for at komme helt i front med miljøteknologien,...

14.11.2008

CSR.dk

Det er ikke kun drikkevandet vi spilder. Vi spilder også chancen for at komme helt i front med miljøteknologien, spare på energien og give vores vandmiljø bedre vilkår, hvis vi ikke gør noget ved spildet på 25 mia. liter rent drikkevand årligt. Ved at stramme afgiften og nedsætte grænsen for, hvornår vandforsyningerne skal betale strafafgift af spild fra ti procent til fem procent, kan vi komme helt i front, lyder det fra Brancheforeningen Dansk Miljøteknologi. En ny rapport fra DANVA viser, at næsten syv procent af vores drikkevand går til spilde på vej fra vandværk til forbruger.
”Ud over at spilde 25 mia. liter rent drikkevand om året, spilder vi også en masse energi. For det koster at hente vand op og pumpe det rundt”, siger Jørn Jespersen, direktør i Dansk Miljøteknologi.

En chance for eksport af miljøteknologi
”Vi er allerede gode i Danmark, og vi har en masse teknologi og knowhow - vi har bl.a. erfaring med automation og it-systemer, der kan overvåge spildet af drikkevand, og vi har avancerede teknikker, der kan finde eventuelle lækager. Der er et stort og voksende globalt behov for vandbesparelser. Og der er allerede efterspørgsel efter vores viden og produkter i udlandet. Fremstår vi i Danmark som de absolut bedste i verden, er det noget der virkeligt vil øge vores eksportmuligheder”, fortsætter han.

Godt for naturen
Sparer vi på grundvandsressourcerne, behøver vi ikke at pumpe så meget grundvand op. Det kan være medvirkende til en bedre natur – f.eks. kan vi undgå, at visse vandløb udtørrer om sommeren så dyre og plantelivet bliver bedre.

Sæt højere krav
”Vi vil rejse sagen over for Folketinget, for at få sat skub i sagerne”, udtaler Jørn Jespersen. ”Hvis strafafgiften allerede begynder at falde, når forsyningen har over fem procents spild, tror jeg, at vi har skabt det rette incitament til at sætte gang i en udvikling der vil gøre Danmark førende inden for området. Og vi vil spare på både vand- og energiressourcerne og vi vil samtidig give naturen bedre vilkår”, slutter Jørn Jespersen.

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

CSR.dk

Dyrevelfærd til grænsen: Danish Crown-sag viser vigtigheden i at tænke hele værdikæden med

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Social bæredygtighed i facility management - fra strategi til praksis

Deltag og få indsigt i, hvordan organisationer kan arbejde mere strategisk og systematisk med social bæredygtighed i facility management. Få inspiration fra standarder og forskning, og hør erfaringer fra praksis.

Dato

04.11.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i København: Idealer i en kynisk tid

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

04.11.2026

Tid

19:00

Sted

Vartov, Farvergade 27. 1463, København K

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

05.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Strategisk udvikling af ledelsessystemer

Hvordan sikrer vi, at ledelsessystemet leverer et effektivt bidrag til virksomhedens strategiudvikling?

Dato

05.11.2026

Sted

Odense