Specialviden om vindmølle-transport åbner døren til det kinesiske marked

I Kina skal vindmøller transporteres meget langt og helst også sikkert. Og det er lige, hvad speditionsvirksomheden Deugro fra Herning er specialister i.

01.08.2008

CSR.dk

Speditionsvirksomheden Deugro i Herning har succes med sine produkter på det kinesiske vindmøllemarked. Udviklingen er et resultat af, at virksomheden har tidssvarende lastvogne til transport af vindmølleenheder. Køretøjerne er specialudviklede, men det er en kinesisk vognmandsvirksomhed, der udfører transporten af vinger samt møllehus.
”Udviklingsarbejdet har stået på gennem de sidste to år. Nu er køretøjerne på landevejen og kan transportere flere enheder på samme transport. Det giver os konkurrencemæssige fordele. Dertil har vi under udviklingen af køretøjerne hele tiden haft et godt øje til sikkerhed samt reduktion af produktskader under transport,” siger Richard Thomsen, direktør for Deugro Danmark. Herning-virksomheden er et datterselskab af det tyske Deugro, der har speditionskontorer i 45 lande verden over. Men det er i Herning, at man sidder inde med specialviden om vindmølletransporter.

Virksomheden var også en af deltagerne i den store vindmøllemesse Wind Power 2008 i Beijing, hvor Danish Wind Energy Group havde arrangeret en stor stand for 17 danske underleverandører til vindmølleindustrien.

Landbaseret transport vigtig i Kina
”Den landbaserede transport er vigtig i Kina. Det er et stort land og møllerne skal ofte transporteres langt. Mange møller skal sendes med skib og senere skal de transporteres ind i land. Dertil kommer en kinesisk beslutning om, at 70 procent af en vindmølle skal bygges i Kina. Det har skabt grundlag for flere kinesiske vindmølleproducenter. Men deres produkter skal transporteres sikkert fra fabrik til anlægsplads. Med vores transportudstyr, der er nyt i Kina, sker det langt billigere, samtidig med at sikkerhed i top. Dertil kommer en væsentlig mindskelse af skader på produkterne,” siger Richard Thomsen.

Det er en kendt sag, at kineserne hidtil har brugt meget konservative transportmetoder. Med det moderne og unikke udstyr, som er skabt i samarbejde mellem Herning-virksomheden og en kinesisk vognmand, er der nu et grundlag for en mere sikker transportmulighed. En anden stor sidegevinst ved det nye system er, at forureningen mindskes væsentligst. Dels ved at transportere flere enheder på samme køretøj, dels ved at indsætte lastvogne, der er nye.
Deugro Danmark blev etableret i Herning for seks år siden. Der er i dag ansat 18 medarbejdere og medarbejderstaben er fordoblet i det sidste halvandet år. Det skyldes væsentligt firmaets specialviden indenfor transport af vindmøller.

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

01.04.2026CSR.dk

Den største markedsplads for renoveret elektronik i Europa udvider med 12 nye lande

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C

Dakofa
Konference
ÅRETS SORTERINGSKONFERENCE 2026

Er Danmark på vej i mål med EU’s genanvendelseskrav? Årets Sorteringskonference giver status på de 10 affaldsfraktioner, producentansvar og kommunale løsninger – fra indsamling til borgeradfærd

Dato

09.04.2026

Tid

09:30

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams