Hvis du er en miljøvenlig IT-leder, er der penge at spare. Det norske firma Tandberg Data offentliggjorde nemlig i august et nyt program, der hedder Rebates for Recycling. Programmet fungerer på den måde, at en IT-leder melder sig til at erstatte gamle, ineffektive båndlagringsenheder med nye enheder, som der så er rabat på. På den måde kan en leder spare mellem 50 og 150 dollars.
Ifølge Tandberg Data står IT-udstyr for 2 procent af verdens CO2-udslip, da mange servere altid er tændte. Derfor bruger de ikke bare masser af strøm, men de generere også varme, og derfor skal der samtidig bruges strøm på nedkøling.
"Når IT- og lagringsadministratorer skal opgradere deres løsninger for databeskyttelse, ønsker vi at give dem et miljøincitament til at genbruge de gamle lagringsenheder til fordel for nye med mindre formfaktor, højere kapacitet og bedre energieffektivitet, siger Kjell Øyvind Aasene, viseadministrerende direktør for EMEA, Tandberg Data.
Tilbuddet gælder til og med den 30. september. Der er mere information at få på www.tandbergdata.com/emea/promotions.
Relateret indhold
26.08.2026CSR.dk
Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i
Planterig kost er et emne, der bringer stærke følelser frem. Samtidig spiller arbejdspladsens parathed til at lægge frokostens sammensætning om en vigtig rolle for kantinemadens klimaaftryk. Forskere tilbyder arbejdsgiverne et værktøj til at måle, hvor parat deres organisation er til mindre kød.
Hold dig opdateret med CSR.dk
Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.
Se flere temaer
Events
Se alleKom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.
Dato
27.08.2026
Tid
07:30
Sted
Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J
Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.
Dato
27.08.2026
Tid
09:00
Sted
Lautrupvang 15. 2750 Ballerup
Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.
Dato
27.08.2026
Tid
09:00
Sted
Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J
Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.
Dato
27.08.2026
Tid
12:30
Sted
Zoom
Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.
Dato
27.08.2026
Tid
14:00
Sted
Online, webinar
Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.
Dato
27.08.2026
Tid
17:00
Sted
Lautrupvang 15. 2750 Ballerup
Udgiver
Copyright 2023
