Hvis du er en miljøvenlig IT-leder, er der penge at spare. Det norske firma Tandberg Data offentliggjorde nemlig i august et nyt program, der hedder Rebates for Recycling. Programmet fungerer på den måde, at en IT-leder melder sig til at erstatte gamle, ineffektive båndlagringsenheder med nye enheder, som der så er rabat på. På den måde kan en leder spare mellem 50 og 150 dollars.
Ifølge Tandberg Data står IT-udstyr for 2 procent af verdens CO2-udslip, da mange servere altid er tændte. Derfor bruger de ikke bare masser af strøm, men de generere også varme, og derfor skal der samtidig bruges strøm på nedkøling.
"Når IT- og lagringsadministratorer skal opgradere deres løsninger for databeskyttelse, ønsker vi at give dem et miljøincitament til at genbruge de gamle lagringsenheder til fordel for nye med mindre formfaktor, højere kapacitet og bedre energieffektivitet, siger Kjell Øyvind Aasene, viseadministrerende direktør for EMEA, Tandberg Data.
Tilbuddet gælder til og med den 30. september. Der er mere information at få på www.tandbergdata.com/emea/promotions.
Relateret indhold
03.03.2026CSR.dk
Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger
Syv bygherrer får nu støtte af Realdania i indsatsen Bevar Mere til deres arbejde med at omdanne eksisterende bygninger til fremtidige boliger. Og det er vidt forskellige typer af bygninger rundt om i Danmark, der nu skal have en ny fremtid. Samtidig lanceres et nyt call efter endnu flere eksempelbyggerier.
20.02.2026Folkekirkens Nødhjælp
Sponseret
I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild
I 10 år har Wefood forenet ansvarlige virksomheder og forbrugere om at redde tusindvis af ton overskudsmad – og samtidig støttet kampen mod sult i verdens mest udsatte områder.
Hold dig opdateret med CSR.dk
Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.
Se flere temaer
Events
Se alleWelcome to our next HELLO! networking event, where we bring UN Global Compact participant companies together to explore circularity and the circular economy from a business perspective.
Dato
03.03.2026
Tid
08:30
Sted
Halmtorvet 15, 1700 København V, Denmark
På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.
Dato
04.03.2026
Sted
Dansk Standard, Nordhavn
På ISO 45001 Intern Auditor træner du auditeringsteknikker og -værktøjer med fokus på den interne auditors rolle og funktion, mens du får indblik i, hvordan du udfører intern audit af et arbejdsmiljøledelsessystem i henhold til ISO 45001.
Dato
04.03.2026
Sted
Vejle
Med kurset opnår du relevante analyseværktøjer og forbrugerindsigter til at arbejde med adfærdsdesign, hvor fokus er at flytte virksomhedens interessenter i en mere bæredygtig retning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.
Dato
04.03.2026
Tid
09:00
Sted
Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J
– Responsible purchasing practices and internal operations
Dato
04.03.2026
Tid
09:00
Sted
Etisk Handel Danmark - København
Hvordan påvirkes din virksomhed, hvis kritiske processer går ned? Og hvor hurtigt skal de være oppe igen for at din forretning ikke lider skade? Mange virksomheder opdager det først, når det er for sent.
Dato
05.03.2026
Sted
Online
Udgiver
Copyright 2023
