Spar forsikringspenge på at køre klimavenligt

Nordens største forsikringsselskab tilbyder nu bilforsikringer til erhvervslivet, hvor forsikringspræmien afregnes i forhold til bilens CO2-udslip.

11.10.2012

CSR.dk

Forsikringsselskabet If gør det nu muligt for erhvervskunder at få fordelagtige forsikringer - hvis de tænker på miljøet, når de kører og køber bil. Foto: Photos.com.

De klimavenlige bilister i erhvervslivet skal belønnes.

Sådan lyder budskabet fra nordens største forsikringsselskab, If Skadeforsikring, der tilbyder erhvervskunder at spare forsikringspenge, hvis de kører klimavenligt.

Den økonomiske gevinst på forsikringspræmien forekommer, hvis man kører i en klimavenlig bil. Desuden kan erhvervskunder også opnå gevinst på forsikringspræmien, hvis de sparer på kilometerne og har en kørselsadfærd, der påvirker CO2-udslippet positiv.

Kørselsadfærden i centrum
Det er med andre ord ikke tilstrækkeligt at købe en klimavenlig bil, da If Skadeforsikring også medregner billisternes kørsel.

Forsikringspræmien bliver nemlig fastlagt ud fra det reelle årlige CO2-udslip samt bilens anskaffelsessum. I praksis betyder det, at prisen på forsikringen bliver lav, hvis man kører i en klimavenlig bil, og hvis man kører få kilometer.

Derfor er produktet også udviklet ud fra tesen om, at virksomhederne, der indgår en aftale med denne nye type forsikring, vil være mere bevidste om, hvordan de kører, oplyser If.

Samarbejde med grøn rådgiver
I forbindelse med det nye tiltag har If Skadesforsikring indgået samarbejde med Green Mobility, der rådgiver erhvervslivet og det offentlige inden for CO2-reduktion og energi. Samarbejdet er etableret med det fælles formål at gøre det til en god forretning at være klimabevidst bilist.

Henrik Isaksen, adm direktør for Green Mobility, udtaler:
”Vi har en fælles målsætning om, at det kan gøres til en god forretning at bibringe klimaet noget positivt. Innovative løsninger, der både giver økonomiske besparelser for erhvervslivet og det offentlige - og samtidig giver besparelser til gavn for klimaet - er vejen frem. Vi er meget tilfredse med, at If har udviklet et forsikringsprodukt, der støtter op om den tankegang”, siger Henrik Isaksen.

- OWG

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.03.2026CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

30.03.2026Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

CSR.dk

Råstofmangel truer samfundsinvesteringer: Branchen kræver national handlingsplan nu

CSR.dk

Meta får milliardbøde for svigt af børns online sikkerhed

CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Schneider Electric

Sponseret

Kom til webinar: Oplev den nye StackMate - enkel og fleksibel robotpalletering

CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København