Software-system booster Færøernes grønne energi

Et nyt software-system skal skabe mere grøn energi i det færøske el-net. Det medfører, at ø-samfundet vil spare store mængder diesel.

Et nyt samarbejde mellem det lokale energiselskab, Dong Energy og Schneider Electric giver Færøerne mere grøn energi. .

08.04.2015

CSR.dk

Øens nye software-løsning skaber stabilitet og balance i distributionsnettet samtidig med, at mængden af vedvarende energi vokser. Forventningen er, at 80 procent af Færøernes energi skal komme fra vedvarende energikilder inden 2020. Det er energispecialisten Schneider Electric, der i samarbejde med Dong Energy, leverer systemet til det lokale el-selskab SEV.  

”Det er et historisk projekt, som nu gør det muligt for os at optimere vores drift og få mest muligt ud af vores store naturressourcer til glæde for de færøske borgere og erhvervslivet. Vi vil se en øget forsyningssikkerhed uden black outs samtidig med, vi øger andelen af effektiv og grøn energi markant”, siger Hákun Djurhuus, direktør i det lokale el-selskab SEV.

Det intelligente software-system, der inkluderer en Power Hub fra Dong Energy, forudser konstant energiproduktionen og skaber balance i el-nettet ved automatisk at frakoble store, energislugende industri-virksomheder i de korte perioder, hvor belastningen i nettet er for stor.

Læs også: Schneider Electric hædret for energiindsats

I 2013 indgik Dong Energy og Schneider Electric et globalt partnerskab om at skabe intelligente microgrids til ø-samfund over hele verden, så andelen af vedvarende energi kan øges.

Projektet på Færøerne er det første afsluttede projekt i partnerskabet om de såkaldte Island Grid, hvor energi fra osende diesel-generatorer skal udskiftes med effektiv integration af vedvarende energi. Færøernes distributionssystem bliver nu referenceprojekt for både Schneider Electric og Dong Energy.

-SSM

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

31.10.2025CSR.dk

Cirkulær betonløsning vinder pris på Building Green

30.10.2025CSR.dk

Ny bydel i Billund skal sætte ny standard for klimavenligt byggeri

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København