Software-system booster Færøernes grønne energi

Et nyt software-system skal skabe mere grøn energi i det færøske el-net. Det medfører, at ø-samfundet vil spare store mængder diesel.

Et nyt samarbejde mellem det lokale energiselskab, Dong Energy og Schneider Electric giver Færøerne mere grøn energi. .

08.04.2015

CSR.dk

Øens nye software-løsning skaber stabilitet og balance i distributionsnettet samtidig med, at mængden af vedvarende energi vokser. Forventningen er, at 80 procent af Færøernes energi skal komme fra vedvarende energikilder inden 2020. Det er energispecialisten Schneider Electric, der i samarbejde med Dong Energy, leverer systemet til det lokale el-selskab SEV.  

”Det er et historisk projekt, som nu gør det muligt for os at optimere vores drift og få mest muligt ud af vores store naturressourcer til glæde for de færøske borgere og erhvervslivet. Vi vil se en øget forsyningssikkerhed uden black outs samtidig med, vi øger andelen af effektiv og grøn energi markant”, siger Hákun Djurhuus, direktør i det lokale el-selskab SEV.

Det intelligente software-system, der inkluderer en Power Hub fra Dong Energy, forudser konstant energiproduktionen og skaber balance i el-nettet ved automatisk at frakoble store, energislugende industri-virksomheder i de korte perioder, hvor belastningen i nettet er for stor.

Læs også: Schneider Electric hædret for energiindsats

I 2013 indgik Dong Energy og Schneider Electric et globalt partnerskab om at skabe intelligente microgrids til ø-samfund over hele verden, så andelen af vedvarende energi kan øges.

Projektet på Færøerne er det første afsluttede projekt i partnerskabet om de såkaldte Island Grid, hvor energi fra osende diesel-generatorer skal udskiftes med effektiv integration af vedvarende energi. Færøernes distributionssystem bliver nu referenceprojekt for både Schneider Electric og Dong Energy.

-SSM

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

31.03.2026CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

30.03.2026Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

CSR.dk

H&M introducerer videnskabeligt baserede mål for natur og biodiversitet

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online