Slut med ny kul i EU efter 2020 - næsten

Energiselskaber fra hele EU minus Polen og Grækenland har i en samlet udmelding lagt sig fast på, at der ikke vil blive bygget nye kulkraftværker i Unionen efter 2020. VE-tilhængere er glade, men efterlyser også en udfasning af de eksisterende værker.

Fra 2020 skal det være slut med at bygge nye kulkraftværker i EU (minus Polen og Grækenland). Der vil dog stadig blive gravet efter kul i Europas miner, som her i Tyskland, idet der i udmeldingen fra Eurelectric ikke indgår en plan for udfasning af de eksisterende kulværker, hvilket NGO'er da også efterlyser..

07.04.2017

CSR.dk

Opfyldelsen af CO2-målsætningerne i Parisaftalen er essentiel for at sikre den langsigtede bæredygtighed i den globale økonomi. Her er en carbonneutral energiproduktion i Europa i 2050 blandt de centrale målsætninger, og den får nu en hjælpende hånd.

Læs også: København vinker endegyldigt farvel til kul

I samlet flok har energiselskaber fra næsten hele EU – kun Polen og Grækenland er ikke med – meldt ud, at der ikke vil blive bygget nye kulkraftværker i Unionen efter 2020. Annonceringen blev leveret i onsdags af organisationen Eurelectric, der repræsenterer omkring 3.500 energiproducenter på hele kontinentet med en samlet værdi på over 200 mia. euro (godt 1.500 mia. kr.).

”Europas energiselskaber sætter handling bag deres ord- 26 ud af 28 EU-medlemsstater har slået fast, at de ikke vil investere i kul efter 2020. Historien vil bedømme den besked, vi kommer med i dag. Det er en klar besked, der taler for sig selv, og som skal ses i tæt relation til Parisaftalen og vores ambition om at levere 100 procent CO2-neutral elektricitet i 2050”, siger Eurelectrics danske generalsekretær, Kristian Ruby, ifølge The Guardian.

Begrænset optimisme
Tilhængere af vedvarende energi er selvsagt positive over udmeldingen, selvom der stadig bliver efterladt rum til nye kulinvesteringer de næste tre år. Og så er de mange kulkraftværker, der allerede er i drift også en udfordring, der skal adresseres.

”Debatten er forbi. Det her er den eneste vej fremad i forhold til afcarboniseringen. Men det ville være godt også at se en plan for en udfasning af de eksisterende kulkraftværker”, siger en unavngiven kilde til den engelske avis.

Fra NGO’en Climate Action Network (CAN) Europe er der ligeledes begrænset glæde på baggrund af onsdagens besked fra Eurelectrics.

”Bekendtgørelsen gør ikke meget mere end at fastslå det åbenlyse, i det opførelsen af nye kulkraftværker efterhånden har været anset som en håbløs investering længe. Et virkelig fremtidsorienteret elektricitetsselskab, der gerne vil leve op til Parisaftalen og være profitable på langt sigt, bør forpligte sig til at udfase alle sine eksisterende kulværker inden 2030”, siger organisationens direktør, Wendel Trio, med henvisning til en nylig undersøgelse, der peger på netop 2030 som skæringsår for et europæisk kulstop, hvis Parisaftalen skal forblive realistisk. Et sigte Canada i øvrigt allerede har taget til sig, i skarp modsætning til sin store nabo mod syd.

Skepsis i kulindustrien
Ikke overraskende er kulindustrien mere skeptisk over indholdet i Eurelectrics besked, og peger på de udfordringer, man mener vedvarende energi stadig slås med.

”Dampmaskinen blev erstattet af noget, der var bedre, billigere og mere effektivt, nemlig el- og dieselmotorer. Når vi ser et energisystem – med masser af lagringskapacitet – der fungerer til en overkommelig prise, så vil der ikke længere være brug for kul, olie og gas. Indtil da er vi stadig afhængig af de konventionelle kilder”, siger secretary-general handelsgruppen Euracoal, Brian Ricketts, til The Guardian.

Læs også: Verdens største kulselskab på fallittens rand

Opførelsen af nye kulkraftværker er i forvejen kraftigt for nedadgående, og her er de to manglende medlemslande i onsdagens fælles front da også blandt undtagelserne. Næsten 90 procent af Polens elektricitet kommer således fra kul, og både her og i Grækenland er der nye kulværker på tegnebrættet.

-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

31.10.2025CSR.dk

Cirkulær betonløsning vinder pris på Building Green

30.10.2025CSR.dk

Ny bydel i Billund skal sætte ny standard for klimavenligt byggeri

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København