Skadelige stoffer skal ud af regntøj og gummistøvler

Et nyt projekt skal undersøge, om de skadelige stoffer i regntøj og gummistøvler kan erstattes. Projektet får økonomisk støtte af Miljøministeriet.

23.02.2015

CSR.dk

Om perfluorerede stoffer

  • Tøj, der indeholder perfluorerede stoffer, er ikke sundhedsskadeligt i sig selv. Men stofferne er svære at nedbryde og ophobes i naturen, når tøjet bliver vasket eller smidt ud.
  • Med tiden kan de ende i fødevarer, og de kan være kræftfremkaldende, hormonforstyrrende samt skade fosterudviklingen hos gravide.
  • Forskning viser, at stofferne optages i kroppen i langt højere grad, hvis man spiser dem, end hvis man får dem på huden – f.eks. fra sit tøj.

Kilde: Miljøministeriet

Vandafvisende tøj og sko kan indeholde perfluorerede stoffer, der gør tøjet vand-, smuds- og fedtafvisende samtidig med, at det er åndbart. Men da stofferne er skadelige, skal et nyt projekt undersøge, om der kan findes mere miljøvenlige alternativer. Projektet støttes med 1,3 millioner kroner af Miljøministeriet.

Læs også: Tøjgigant udbreder kemiprogram

”Der skal ikke være skadelig kemi i danskernes klædeskabe, og det har industrien et ansvar for at sikre. Derfor er jeg glad for, at tøjbranchen samarbejder og er med til at finde konkrete løsninger. De virksomheder, som går forrest, står også stærkere i konkurrencen på sigt”, siger miljøminister Kirsten Brosbøl.

Tøj uden skadelige stoffer
Det er Teknologisk Institut der, sammen med blandt andre tøjfirmaet Hummel, undersøger, om man kan udvikle et produkt, der har de samme praktiske egenskaber som perfluorerede stoffer uden de negative konsekvenser for miljø og sundhed.

Læs også: Greenpeace finder giftige kemikalier i verdens største børnetøjmærker

Det nye projekt varer i to år og er et samarbejde mellem Teknologisk Institut, Green Tech, Skandinavisk Tekstil Kemi, F. Engel, Bestseller og Hummel. Miljøministeriet støtter projektet gennem MUDP (Miljøteknologisk Udviklings- og Demonstrationsprogram). 

-SSM

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Skandalesager kan hænge ved et brand i årevis

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle