Sjældne metaller svinder ind. For virksomheder er genanvendelse løsningen.

Et nyt innovationsprojekt, som blandt andre Grundfos står bag, skal forsøge at gøre det lettere at source sjældne metaller mere bæredygtigt samt skalere genanvendelse.

10.02.2022

CSR.dk

Grundfos står sammen med blandt andre den globale organisation Rare Earth Industry Association (REIA) bag et treårigt innovationsprojekt, der har til formål at vurdere graden af bæredygtighed i forbindelse med udvinding af sjældne jordartsmetaller (CSyARES). De sjældne jordartsmetaller bruges i vindmøller, elektriske køretøjer, mobiltelefoner, computere og forsvarsindustrien. Efterspørgslen er stigende samtidig med at metallerne er ved at slippe op. Sådan skriver electronic supply.

Alene i mobiltelefoner bruges jern, kobber, aluminium, tin, zink, bly og nikkel, guld, sølv og platin (Kilde: affald.dk)

Genanvendelse af metallerne er mulig og ses som den primære løsning. Regeringer rundt omkring i verden presser på med lovgivning, der tvinger virksomhederne til at tage hånd om det elektroniske affald, så det kan indgå i et lukket kredsløb.

I handlingsplanen for European Raw Material Alliance lægges der op til at leverandører af sjældne jordartsmetaller skal kunne dokumentere over for kunder og myndigheder, at de overholder gældende lovgivning og opfylder de relevante kvalitetskriterier.

Læs også: Genbrugsguld og –sølv er fremtiden, mener smykkedesigner

For at kunne lykkes med dette udvikles der i projektet et system, der vil gøre det muligt at arbejde mere bæredygtigt med udvindingen af de sjældne metaller.

Det vil skabe nye forretningsmuligheder på både produktions- og genvindingssiden og gøre det muligt for aktører længere fremme i forsyningskæden at arbejde bæredygtigt i deres forsyningskæder.

”Dette partnerskab er baseret på vores fælles interesse i at gøre processerne i forbindelse med disse kritiske og sjældne jordartsmetaller mere gennemsigtige og bæredygtige. Med dette projekt ønsker vi at skabe et værktøj, som aktørerne i værdikæderne for disse sjældne jordartsmetaller kan bruge, og integrere due diligence-processer, som gør det muligt for os at øge effektiviteten ved at anvende sekundære ressourcer og etablere en cirkulær økonomi,” udtaler Badrinath Veluri, som er chief specialist – materials & process hos Grundfos og præsident for REIA.

- MTN

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.09.2026Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

21.09.2026CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dakofa
Konference
Dakofas Årskonference: Fra EU-krav til national handlingsplan – i en vild tid...

Cirkulær omstilling er ikke længere et valg, men en nødvendighed – og samtidig en af de mest komplekse dagsordener, vi som samfund står overfor. Krav fra EU, nationale strategier og lokale virkeligheder bevæger sig hurtigt og stiller nye forventninger til både myndigheder, virksomheder og vidensaktører. I en tid, hvor rammerne hele tiden flytter sig, bliver evnen til at navigere i det uforudsigelige afgørende.

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Hotel Munkebjerg, Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense

Etisk Handel Danmark
Webinar
CoP Food: Hot spot webinar on latin American banana and Spanish citrus production

In this webinar, The Food Community of Practice (CoP Food) will explore two different hotspots in the fruit sector: Latin American banana production and Spanish citrus production.

Dato

24.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online