Siemens skal levere 80 vindmøller til ny tysk offshore-park

Siemens Energy har indgået en aftale med EnBW Erneuerbare Energien GmbH om levering af 80 vindmøller til offshore-parken EnBW Baltic 2, der fra 2013 skal levere strøm til ca. tyske 340.000 husstande.

10.06.2010

CSR.dk

Vindkraft er et af de mest udbredte våben i kampen mod CO2, og et område hvor blandt andet Danmark har markeret sig stærkt på verdensplan. Også vores tyske naboer i syd har udbygget sin vindpark kraftigt i de seneste år, og den udvikling har man ingen planer om at ændre på, tværtimod. Derfor har EnBW Erneuerbare Energien GmbH indgået en aftale med Siemens Energy om levering af 80 vindmøller med en kapacitet på 3.6 megawatt hver til offshore-vindmølleparken EnBW Baltic 2. Arbejdet med at etablere parken, der kommer til at ligge ca. 32 kilometer nord for øen Rügen i det Baltiske Hav og vil dække et areal på ca. 27 kvadratkilometer, skal begynde i 2012. når parken så står færdig året efter, vil den samlede kapacitet være på 288 MW, og dermed vil møllerne generere 1200 gigawatt timers elektricitet om året, nok til at dække ca. 340.000 husholdningers forbrug og samtidig reducere CO2-udslippet med ca. 900.000 ton.
For Siemens repræsenterer ordren ikke bare et trecifret millionbeløb, men også endnu et vigtigt element i virksomhedens miljøportefølje, der har gjort koncernen til verdens største leverandør af miljøvenlige teknologier.
”Efter Baltic 1, er Baltic 2 det andet offshore-projekt, som EnBW og Siemens i fællesskab implementerer i det Baltiske Hav. Siemens er markeds- og teknologiførende inden for offshore-vindkraftsektoren. Med vores stabile og gennemtestede vindmølleteknologi kan vi bidrage betydeligt til udbredelsen af vedvarende energiforsyning i Tyskland,“ siger René Umlauft, CEO i Renewable Energy-divisionen i Siemens Energy.
-AK

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Statistical Process Control (SPC)

SPC er en effektiv metode til at overvåge en proces ved opsamling af data. Ved at indsamle prøver regelmæssigt fra processen skabes et grundlag for hurtigt at opdage og handle på trends og afvigelser, der påvirker produktets eller servicens endelige kvalitet.

Dato

27.10.2026

Sted

Fredericia

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Grøn omstilling i praksis

Når vi taler om grøn omstilling i værdikæden er det vigtigt, at bæredygtighed tænkes ind i en helhed i hele værdikæden. Det får du styr på med kurset 'grøn omstilling i praksis'. 8 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København oktober 2026

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Dakofa
Seminar
Storskrald - den nyeste viden

På dagens seminar vil vi dels høre om resultaterne fra Miljøstyrelsens miljøprojekt "Strømlinet indsamling af storskrald - potentialer ved best practice" og dels høste erfaringer fra den virkelige verden.

Dato

27.10.2026

Tid

12:00

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg