Siemens investerer en milliard kroner i dansk vindmølleindustri

Gennem de næste to år investerer Siemens en milliard kroner i vindmølleindustrien. Koncernen bygger blandt andet to nye R & D-centre og et nyt Offshore kompetence-center.

16.06.2011

CSR.dk

Siemens udvider nu yderligere sin forretning for vindenergi i Danmark. I 2011 og 2012 investerer koncernen nemlig mere end 1 milliard kroner i vindmølleindustrien i Danmark. Med pengene vil Siemens bygge nye centre for forskning og udvikling, udvide sine produktionsfaciliteter og skabe nye kontorpladser til den voksende arbejdsstyrke i landet.

"Danmark er blevet et mekka for den globale vindkraftindustri, takket være sin højt kvalificerede arbejdsstyrke og engagementet fra den danske regering. Vi vil investere 1 milliard kroner i de kommende to år for yderligere at udvide vores vindforretning i Danmark. Det er samtidig en klar indikation af, at Siemens fortsat anser Danmark for at være hovednerven for virksomhedens vindforretning," siger Jens-Peter Saul, som er administrerende direktør for Siemens Wind Power Business Unit.

I Brande og Aalborg vil Siemens bygge centre til forskning og udvikling (R&D), der vil rumme såkaldte state-of-the-art testfaciliteter til nye teknologier som gearløse vindmøller og Quantum Blade vingeteknologi. Desuden vil Siemens justere produktionskapaciteten på sine eksisterende faciliteter for at kunne honorere den voksende efterspørgsel på offshore vindmøller. Siemens åbner desuden et kompetence-center for offshore vindmøller i Vejle, mens et andet nyt kontor i Ikast vil være base for den skandinaviske salgs- og projektstyringsgruppe.

Flere arbejdspladser i Danmark
Siden Siemens købte den danske vindmølleproducent Bonus Energy tilbage i 2004, har virksomheden investeret cirka seks milliarder kroner i Danmark. Siemens har øget antallet af medarbejdere globalt fra 850 i 2004 til 7.500 medarbejdere i dag. De fleste af disse nye job er blevet skabt i Danmark. I dag arbejder flere end 5.200 højtuddannede medarbejdere for Siemens Wind Power i Danmark, og de tegner sig for en femtedel af den samlede vindindustris medarbejdere i Danmark.

"Selvom vi forventer, at størstedelen af ??vores fremtidige vækst vil ske på de centrale markeder i Amerika, Asien og Europa, vil vi også udvide vores arbejdsstyrke i Danmark for at støtte vores globale ekspansion, idet vi der nyder godt af erfaringer og viden, som det er svært at finde andre steder," lyder det fra Jens-Peter Saul.

I 2010 åbnede Siemens to nye produktionsanlæg i Kina og USA. Yderligere fabrikker er planlagt i Storbritannien, Canada, Rusland og Indien. Desuden vil Siemens fortsat arbejde med at oprette regionale salgs- og projektstyringsfunktioner for at sikre, at man er tæt på kunderne. Samtidig vil nye arbejdspladser løbende skabes i Danmark, især inden for R&D og inden for offshore branchen.

-SRR

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.08.2026CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

26.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup