Shell bliver sagsøgt for klimabelastning

Friends of the Earth indleder retssag mod oliegiganten Shell for selskabets påvirkning af klimaet. Sagen føres af hollandske Milieudefensie og støttes af Friends of the Earth-grupper verden over, herunder danske NOAH.

Flere og flere virksomheder sagsøges verden over for deres bidrag til klimaforandringer. Lige nu er det olieselskabet Shell, der står midt i en retssag, som kan betyde, at selskabet skal ændre sit arbejde med fossile brændstoffer. Arkivfoto. .

12.04.2018

CSR.dk

Olieselskabet Shell står over for en historisk retssag i Holland, hvor den hollandske del af miljønetværket Friends of the Earth, Milieudefensie, sagsøger selskabet for klimabelastning.   

Læs også: Renere kanalrundfarter i København

”Shell er blandt de ti største klimaforurenere i verden. De har i over 30 år vidst, at deres forretningsmodel forårsager farlige klimaændringer, men fortsætter med at udvinde olie og gas og investerer milliarder i efterforskningen og udviklingen af nye fossile brændsler”, siger direktør for Milieudefensie, Donald Pols.

Friends of the Earth-grupper verden over, inklusiv danske NOAH, støtter sagen mod Shell i kampen for klimaretfærdighed, skriver NOAH i en pressemeddelelse. En sag som Karin Nansen, forkvinde for Friends of the Earth International mener er vigtig for mennesker overalt på kloden:

”Shell forårsager enorm skade verden over. Især i det Globale Syd har klimaforandringer og beskidt energi ødelæggende konsekvenser. Med denne retssag har vi en chance for at holde Shell ansvarlig”, siger hun.

Global bevægelse
Milieudefensies søgsmål er en del af en voksende global bevægelse for at holde virksomheder ansvarlige for deres bidrag til farlige klimaændringer. I januar lagde byen New York sag an mod de fem største, globale olieselskaber, herunder Shell, hvor der blev krævet erstatning for konsekvenserne af klimaændringerne.

Byerne San Francisco og Oakland samt flere andre amter i Californien gør det samme. En peruansk landmand sagsøger det tyske energiselskab RWE for sit bidrag til at gletschere smelter i nærheden af hans landsby. 

Unik sag
Milieudefensies sag er unik, fordi det er den første klimaretssag, der kræver, at et selskab, der arbejder med fossile brændstoffer, handler på klimaændringerne, i stedet for at kræve erstatning, skriver NOAH.
Hvis sagen vindes, vi det kræve, at Shell overholder klimamålene og dermed begrænse sine globale investeringer i olie og gas betydeligt.

Læs også: 37 virksomheder sagsøgt for klimaforandringer

Men det vil ifølge Karin Nansen også få store konsekvenser for andre fossile virksomheder.

”Hvis vi vinder denne sag, vil det åbne døren for yderligere retssager mod andre klimaforurenere. Friends of the Earth International ønsker at se bindende regler for virksomheder som Shell, som ofte anser sig for at være over loven, også når det gælder klimamål”, siger hun.

-JJK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.04.2026CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

10.04.2026Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CSR.dk

Næste-generation tekstiler kan redefinere forsyningskæden

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Den største markedsplads for renoveret elektronik i Europa udvider med 12 nye lande

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

14.04.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

14.04.2026

Sted

Kosmopol, København K

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Erhverv
Morgenmøde
Morgenmøde biodiversitet - Afhængigheder og muligheder

Biodiversitetskrisen er også en forretningsrisiko. Kom og få indblik i IPBES’ seneste rapport ”Business and Biodiversity assessment” og hør fra den danske IPBES-repræsentant, hvad det betyder for erhvervslivet. Du bliver også inspireret af tre virksomheder, der fortæller, hvordan de arbejder med biodiversitet i praksis.

Dato

14.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Erhverv, Børsgade 4, Tietgenhus, 1215 København

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an

Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

14.04.2026

Tid

10:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Leverandørsamarbejde som løftestang for dit klimaregnskab

Mange virksomheder arbejder med klimaregnskab, men mangler indsigt i værdikædens udledninger og de tilhørende reduktionspotentialer. Leverandørsamarbejde er en central del af løsningen. I dette webinar sætter vi fokus på, hvordan samarbejdet med leverandører og anvendelsen af leverandørdata kan skabe større transparens i værdikæden og danne grundlag for at identificere og realisere reduktioner. Den 14. april vil Partner Kristian Danielsen sammen med Hans-Jørgen Fangel og Laila Møller Christensen fra 2-Connect dele erfaringer fra praksis og give indblik i, hvordan virksomheder arbejder med leverandørdata og samarbejder om at omsætte indsigt til konkrete reduktionstiltag. Du får konkrete perspektiver på, hvordan leverandørsamarbejde kan styrke datagrundlaget og understøtte arbejdet med reduktioner i klimaregnskabet.

Dato

14.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams