Shell bliver sagsøgt for klimabelastning

Friends of the Earth indleder retssag mod oliegiganten Shell for selskabets påvirkning af klimaet. Sagen føres af hollandske Milieudefensie og støttes af Friends of the Earth-grupper verden over, herunder danske NOAH.

Flere og flere virksomheder sagsøges verden over for deres bidrag til klimaforandringer. Lige nu er det olieselskabet Shell, der står midt i en retssag, som kan betyde, at selskabet skal ændre sit arbejde med fossile brændstoffer. Arkivfoto. .

12.04.2018

CSR.dk

Olieselskabet Shell står over for en historisk retssag i Holland, hvor den hollandske del af miljønetværket Friends of the Earth, Milieudefensie, sagsøger selskabet for klimabelastning.   

Læs også: Renere kanalrundfarter i København

”Shell er blandt de ti største klimaforurenere i verden. De har i over 30 år vidst, at deres forretningsmodel forårsager farlige klimaændringer, men fortsætter med at udvinde olie og gas og investerer milliarder i efterforskningen og udviklingen af nye fossile brændsler”, siger direktør for Milieudefensie, Donald Pols.

Friends of the Earth-grupper verden over, inklusiv danske NOAH, støtter sagen mod Shell i kampen for klimaretfærdighed, skriver NOAH i en pressemeddelelse. En sag som Karin Nansen, forkvinde for Friends of the Earth International mener er vigtig for mennesker overalt på kloden:

”Shell forårsager enorm skade verden over. Især i det Globale Syd har klimaforandringer og beskidt energi ødelæggende konsekvenser. Med denne retssag har vi en chance for at holde Shell ansvarlig”, siger hun.

Global bevægelse
Milieudefensies søgsmål er en del af en voksende global bevægelse for at holde virksomheder ansvarlige for deres bidrag til farlige klimaændringer. I januar lagde byen New York sag an mod de fem største, globale olieselskaber, herunder Shell, hvor der blev krævet erstatning for konsekvenserne af klimaændringerne.

Byerne San Francisco og Oakland samt flere andre amter i Californien gør det samme. En peruansk landmand sagsøger det tyske energiselskab RWE for sit bidrag til at gletschere smelter i nærheden af hans landsby. 

Unik sag
Milieudefensies sag er unik, fordi det er den første klimaretssag, der kræver, at et selskab, der arbejder med fossile brændstoffer, handler på klimaændringerne, i stedet for at kræve erstatning, skriver NOAH.
Hvis sagen vindes, vi det kræve, at Shell overholder klimamålene og dermed begrænse sine globale investeringer i olie og gas betydeligt.

Læs også: 37 virksomheder sagsøgt for klimaforandringer

Men det vil ifølge Karin Nansen også få store konsekvenser for andre fossile virksomheder.

”Hvis vi vinder denne sag, vil det åbne døren for yderligere retssager mod andre klimaforurenere. Friends of the Earth International ønsker at se bindende regler for virksomheder som Shell, som ofte anser sig for at være over loven, også når det gælder klimamål”, siger hun.

-JJK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Ansvarlig interiørfavorit vender tilbage i ny nuance

03.02.2026CSR.dk

Elbiler overhaler diesel for første gang i Danmark

02.02.2026CSR.dk

Halvdelen af Danmarks fodaftryk på natur sættes i udlandet

01.02.2026Dagrofa aps

Sponseret

Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

29.01.2026CSR.dk

Havvindsoffensiv: Danmark i aftale om 100 gigawatt havvind med kortlagte havarealer

29.01.2026Bureau Veritas

Sponseret

Få en verifikation af jeres bæredygtighedsrapport

28.01.2026CSR.dk

Nyt eksempel på cirkulær tænkning i tæppebranchen

28.01.2026CSR.dk

Mere af det eksisterende byggeri skal bevares i København

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Event
Sådan skaber salgs- og driftsplanlægning bedre forsyningskæder

Gratis event på fredag den 6. februar i Aarhus om S&OP og styring af forsyningskæder.

Dato

06.02.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J.

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J