Seminar om klimatilpasning i byerne

Fra 29.-30. oktober 2009 arrangeres et workshop- og resultatorienteret seminar over temaet klimatilpasning i byerne.

21.09.2009

CSR.dk

Seminaret om klimatilpasning i byerne i oktober sætter fokus på, hvordan vi kan leve op til det fælles EU-mål om CO2-reduktionen. Seminaret et blevet til i et samarbejde mellem European Green Cities (EGC), koordinator af og deltager i en række klimarelaterede projekter i EU, FBBB (Foreningen Bæredygtige Byer og Bygninger) og European Housing and Ecology Network (EHEN). Ideen er at give et indblik i, hvordan der arbejdes med klimastrategier forskellige steder i Danmark, kombineret med besøg i Hvidovre Kommune, hvor en række klimarelaterede projekter er søsat med deltagelse af lokale parter. Efter konference og projektbesøg 29. oktober bliver der lejlighed til næste formiddag 30. oktober at møde mange af aktørerne i de klimarelaterede projekter på en eller flere af de 5 workshops, der har fokus på henholdsvis vindenergi, solenergi, energibesparelser, energirenovering af eksisterende byggeri, fjernvarme og lavenergibyggeri.
Det koster 760 kr. + moms, i alt 950 kr. (for FBBB medlemmer 560 kr. + moms, i alt 700 kr.). I programmet er inkluderet frokost, bustransport og aftensmad 29. okt. samt frokost 30. okt. Tilmelding senest 25. september 2009 - Tilmeldingsblanket kan hentes på www.fbbb.dk. For spørgsmål kontakt Jens Frendrup, European Green Cities på tlf. 33 22 90 90.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.06.2026Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

01.06.2026CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

CSR.dk

Viegand Maagøes nye CEO involverer sig gerne aktivt

CSR.dk

Dyrevelfærdsmærke udfases efter 34 år

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

MeetDenmark hjælper branchen med at navigere i de nye emballageregler

Dansk Retursystem

Sponseret

Antallet af pant- og retursystemer i EU mere end fordobles frem mod 2030

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Så tilmeld dig vores kommende webinar.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

08.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

08.06.2026

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark

PwC Danmark
Webinar
Sustainability Strategy in the Boardroom

Sign up and gain insights into how boards and executive leadership teams work with sustainability strategy and reporting, featuring perspectives from Professor Andreas Rasche (CBS) and board members Mads Nipper and Jeanette Løgstrup, alongside PwC experts.

Dato

08.06.2026

Tid

15:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
TNFD webinar: How TNFD can support ESRS reporting

This webinar will explore how companies can use TNFD as a practical tool to prepare for ESRS reporting.

Dato

09.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Teams