Selskabet bag British Airways vil være CO2-neutralt i 2050

Flyselskabsgruppen IAG, der bl.a. omfatter giganten British Airways, vil over de næste år investere i nye fly og teknologi, der skal hjælpe med at nå målet om at blive CO2-neutrale i 2050. Det vil dog kræve kompensation for udledningen gennem investeringer i CO2-reduktionsprojekter, mener selskabet.

British Airways er blandt selskaberne i AIG, der skal være CO2-neutral i 2050..

23.10.2019

CSR.dk

Målet skal ses som selskabets bidrag til Storbritanniens ambition om at skabe en udledningsfri økonomi inden 2050 samt FN’s mål om at begrænse den globale opvarmning til en stigning på 1,5 grader, lyder det.

“I dag står luftfarten for to procent af den globale CO2-udledning. Derfor investerer vi nu i nye fly og innovativ teknologi, der skal reducere vores CO2-aftryk i en industri, hvor der på nuværende tidspunkt ikke er noget alternativ til flybrændstof”, siger topchef i IAG, Willie Walsh, og fortsætter:

“I forlængelse af vores egne initiativer må der dog også findes globale løsninger, og derfor deltager vi i FN’s nye ordning for modregning i luftfartsindustrien, der gør det muligt for os at investere i CO2-reduktion i andre sektorer”.

Vil kompencere gennem investeringer i projekter
Willie Walsh omtaler her luftfartsindustriens omdiskuterede klimaaftale CORSIA, der vil gøre det muligt for luftfarten at nedsætte industriens CO2-udledning med 2,5 mia. ton mellem 2020 og 2035 ved at investere 40 mia. dollars (omkring 270 mia. kr.) i CO2-reduktionsprojekter.

”Luftfartens afhængighed af fossile brændstoffer betyder, at det er essentielt, at regeringer støtter vores indsats ved at skabe incitament til at øge investeringerne i ny teknologi”, siger Willie Walsh.

Læs også: Europæiske flyselskaber tager kampen op mod kritiske klimabevægelser

IAG har allerede gang i flere initiativer, der skal hjælpe gruppen med at opnå sit mål:

  • British Airways vil reducere selskabets CO2-udledning på alle indenrigsflyvninger i Storbritannien fra 2020. Det vil de gøre ved at investere i verificerede CO2-reduktionsprojekter svarende til den mængde af CO2, der bliver udledt ved indenrigsflyvningerne. Projekterne tæller solenergiprojekter, skovplantningsprogrammer og plantning af træer i Sydamerika, Afrika og Asien.
  • Investeringer for 400 mio. dollars i bæredygtigt brændstof til fly over de næste 20 år. Det inkluderer British Airways' partnerskab med virksomheden Velocys om at bygge Europas første anlæg, der omdanner husholdningsaffald til flybrændstof. Anlægget vil fra 2024 danne bæredygtigt brændstof, der udleder 70 procent mindre CO2 end fossilt brændstof.
  • Udskifte ældre fly i IAG’s flåde med 142 nye fly over de næste fem år til en samlet værdi af 27 mia. dollars. De nye fly er op til 25 procent mere CO2-effektive end dem, som de erstatter.
  • Udforske ny teknologi til CO2-lagring gennem et samarbejde med det amerikanske selskab Mosaic Materials' start-up Hangar 51. Start-uppen har skabt et innovativt absorberende materiale, der kan trække CO2-udledning direkte ud af atmosfæren.
  • Ledelsesincitamenter på linje med IAG’s nye mål bliver udviklet til ansatte for at reducere CO2-udledningen på tværs i selskabet.

- JMA

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

25.03.2026CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

24.03.2026CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

CSR.dk

Novo Holdings trodser uroligt marked og fastholder grøn kurs

CSR.dk

Kunderne træffer selv valget og virksomhed sparer 6,6 tons CO2

CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Schneider Electric

Sponseret

Kom til webinar: Oplev den nye StackMate - enkel og fleksibel robotpalletering

CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C