Sejlturen over Kattegat bliver på batterier

Stena Lines' færgerute mellem Frederikshavn og Göteborg kommer fra sommeren 2018 til at gøre brug af batteridrift i stedet for traditionelt brændstof.

Færgen Stena Jutlandia, der sejler dagligt mellem Frederikshavn og Göteborg, skal fremover være batteridrevet. Det kan betyde at udledninger til luften kan elimineres fuldstændig, mener Niclas Mårtensson, ceo i Stena Lines. Foto: Stena Lines. .

07.03.2018

CSR.dk

Verdens største færgerederi Stena Lines' seneste tiltag inden for miljøvenlig sejlads kommer til at gøre sig gældende i Danmark.

Det svenske rederi har netop underskrevet en aftale om brug af batterier på færgen Stena Jutlandia, der sejler mellem Frederikshavn og Göteborg. Projektet forventes at være i drift inden for få måneder, fremgår det.

Læs også: Stena klar med 50 tons ellastbiler i Norge

”Idet både størrelsen og prisen på batterier er faldende, er batteridrift blevet et meget interessant alternativ til traditionelt brændstof i transportsektoren. Det kan betyde at udledninger til luften kan elimineres fuldstændig,” siger Niclas Mårtensson, ceo i Stena Line.

Projektet med den miljøvenlige færge, der transporterer både gods og passagerer i store mængder, går i gang med det samme og vil blive integreret skridt for skridt, lover rederiet.

Første fase handler om at gøre det muligt at skifte til batteridrift, når færgen lægger til kaj, mens næste skridt er at skabe forbindelse mellem batterierne og propellerne. Således kan færgen sejle op til knap 19 km. ad gangen på ren batteridrift.

Læs også: Eksperter: Biogas kan bane vejen for grøn transport 

Målet er i sidste ende at gøre det muligt for færgen at sejle mere end 90 km – hvilket svarer til afstanden mellem Frederikshavn og Göteborg.

Stena Line forventer, at projektets første fase vil være gennemført inden sommeren 2018.

-JJK

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.08.2026CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

04.08.2026CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

CBAM: Den nye CO2-regning rammer også danske virksomheder

CSR.dk

Danskernes skjulte varmespild skal afsløres

CSR.dk

Ny dansk løsning skal gøre asfalt og beton CO₂-fri

CSR.dk

AI-boomet æder Big Techs klimaløfter

CSR.dk

Tre klima-finalister kæmper om to priser

CSR.dk

Bestøverkrise i Europa kan ramme flere erhverv hårdt

CSR.dk

Toiletpapir tæller også med i klimaaftrykket. Tork er klar med data

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 10. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

10.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

12.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

18.08.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

Cabi
Webinar
Træf bedre beslutninger med data på S’et i ESG

Med Cabis nyudviklede ESG-værktøj Socialt Overblik får I et stærkt grundlag for at arbejde struktureret med sociale data i jeres virksomhed. Tilmeld jer webinaret og få gratis adgang til værktøjet samt viden og hjælp til at bruge S'et i ESG i hverdagen.

Dato

18.08.2026

Tid

09:00

Sted

Online