Sejlende skandinavisk lægehjælp til Afrikas fattigste

Rederiet Stena Line har engageret sig med velgørenhedsorganisationen Mercy Ships, der ejer og driver verdens største civile hospitalsfartøj, for at skabe opmærksomhed om det vigtige arbejde om bord.

Africa Mercy har siden august 2016 ligget til kaj i den store havneby Cotonou i Benin i det vestlige Afrika. Foto: Mercy Ships.

14.02.2017

CSR.dk

Selvom hun i dag sejler under maltesisk flag, så er hospitalsskibet Africa Mercy i høj grad et skandinavisk projekt. I 1979 blev skibet således navngivet M/S Dronning Ingrid og året efter indsat som jernbanefærge på Storebælt mellem Korsør og Nyborg, hvor det sejlede frem til 1997.

Læs også: Årets vigtigste flyvning

Efter en større ombygning var fartøjet i 2007 klar til at blive sat i drift som Africa Mercy, verdens største ikke-statslige hospitalsskib, og for tiden NGO’en Mercy Ships’ eneste skib. Nu har Mercy Ships så indgået et samarbejde med svenske Stena Line for at udbrede kendskabet til arbejdet ombord på skibet, der siden august 2016 har ligget til kaj i den store havneby Cotonou i Benin i det vestlige Afrika.

”Vi har fundet en samarbejdspartner, som har de rette kompetencer og det rette engagement, og ligesom os, ser fordelene og fleksibiliteten ved at have hav og fartøj som arbejdsplads. Omtanke er en del af vores sjæl, hvilket indebærer, at vores bæredygtige arbejde omfatter mere end bare miljøinitiativer. Partnerskabet med Mercy Ships bliver nu også en vigtig del af det arbejde og giver os en spændende mulighed for at engagere medarbejdere, kunder og partnere i at gøre en forskel,” siger adm. direktør for Stena Line, Niclas Mårtensson.

Pascal Andréasson, markedsansvarlig hos Mercy Ships sammen med adm. direktør i Stena Line. Niclas Mårtensson. Foto: Stena Line/Mercy Ships..

Han er for nylig vendt hjem fra et besøg på Africa Mercy, hvor over 400 frivillige – herunder kiruger, sygeplejersker, administrativt, teknisk og marinepersonale, arbejder gratis for at hjælpe dem, der har brug for kirurgiske operationer og sundhedspleje. Besøget gjorde stort indtryk på direktøren.

Opmærksomhed, sponsorprogram og nyt skib på vej
”Jeg ser et stort behov for hjælpearbejde i Afrika og den enorme forskel, som Mercy Ships gør med sine frivillige, sit engagement og sin viden. I mødet med patienter og organisationens arbejde indså jeg, at dette er en livsvigtig indsats. At se og opleve dette har været en meget vigtig erfaring, som jeg bærer med mig,” siger Niclas Mårtensson.

Via fartøjer og sociale kanaler vil Stena Line kunne nå over 10 millioner mennesker hvert år med information om Mercy Ships. I foråret 2017 vil Stena Line samarbejde med Mercy Ships Sverige for at skabe opmærksomhed om organisationens vigtige sag på rederiets færger i hele Europa. Stena Line arbejder desuden på at oprette et sponsorprogram for medarbejdere, som ønsker at arbejde som frivillige på Mercy Ships hospitalsfartøj.

Læs også: Bygge- og boliginspiration fra Danmark til Vestafrika

Endelig håndterer Stena Line, via sin RoRo-division, også rådgivning og projektledelse på bygningen af Mercy Ships kommende flagskib, der med det foreløbige navn Atlantic Mercy er ved at blive bygget på et kinesisk værft, og ventes i drift i løbet af 2018.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.01.2026CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

11.12.20253H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

10.12.2025CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

10.12.20253H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

05.12.2025CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

01.12.20253H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

28.11.2025CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

07.11.2025CSR.dk

Amerikanske delstater truer med retssager mod techgiganter der følger EU-regler

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Business & Human Rights Accelerator

The Business & Human Rights Accelerator is a six-month programme activating companies participating in the UN Global Compact across industries and regions. The objective is to help businesses swiftly move from commitment to action on human rights and labour rights through establishing an ongoing human rights due diligence process in line with the UN Guiding Principles on Business and Human Rights.

Dato

29.01.2026

Sted

A combination of webinars and in-person sessions

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

03.02.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

04.02.2026

Sted

Hvidovre

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 1: Due Diligence

– from commitment to action

Dato

04.02.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Cabi
Webinar
Bliv klar til kravene til S’et i ESG

Banker og kunder kræver dokumentation af jeres sociale ansvar. Tilmeld dig webinaret og få vejledning i, hvordan du styrker din virksomheds ESG-position og bliver mere konkurrencedygtig.

Dato

04.02.2026

Tid

09:00

Sted

Online