Schenker sænker CO2-udledningen

Transportfirmaet DB Schenker har investeret i både nyt materiel og øget brug af jernbane. Sammenlagt kan det mindske virksomhedens CO2-udslip med op til 60 procent.

Et af DB Schenkers nye veksellad i aktion. Foto: DB Schenker.

04.04.2016

CSR.dk

”At flytte gods med mindst mulig miljøbelastning er en hjørnesten i vores strategi,”

Sådan siger adm. direktør i DB Schenker, Henrik Dam Larsen, om den investering, det store transportfirma har foretaget i dels nyt materiel til vejgodstransporten og dels et øget brug af gods på jernbane, der skal medvirke til kraftigt at reducere virksomhedens CO2-fodaftryk.

Adm. direktør i DB Schenker, Henrik Dam Larsen. Foto: DB Schenker.

Læs også: Ny rapport: CO2-reduktion i transporten er ikke så dyr endda

Schenker har således smidt et ikke nærmere defineret millionbeløb efter en stribe nye såkaldte veksellad, der med en længde på små otte meter er længere end de oprindelige og ydermere kan fungere som dobbeltdæk. Kombineret med banegodsstrategien kan det mindske Schenkers udledning af kuldioxid med op til 60 procent.

”Vi kører derfor med mere gods ad gangen, og er dermed mere effektive og mere miljørigtige. Brugen af de nye lad hjælper både os og vores kunder med at nå vores miljømålsætninger”, siger kvalitets- og miljøchef i DB Schenker, Frank Heide.

Derudover sikrer Schenkers store netværk, at man kan køre færre kilometre, fordi bilerne kører mere direkte, hvilket sparer 130 kørte kilometre i gennemsnit pr. sending mellem Danmark og Tyskland, og mindsker dermed miljøbelastningen.

Læs også: Norden: Mere fokus på CO2 fra transport

”Vi kører dagligt til og fra alle destinationer i Europa – der køres 24/7 – bilerne er konstant i bevægelse. Ved hvert hub spares der rigtig meget tid ved bytning, hvorfor varerne er hurtigere fremme. Chaufføren får bare et nyt lad på og er på farten igen med det samme”, slutter Henrik Dam Larsen.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

28.04.2025BSR

Sponseret

Climate and Nature Integration 101: In Conversation with Helen Crowley

24.04.2025Mind Energy

Sponseret

Energi Danmark konsoliderer sig på tværs af Norden

23.04.2025CSR.dk

Fra mælkekarton til byggemateriale: Skånsk virksomheder fordobler kapaciteten

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Kan du samle det stærkeste hold klimakæmpere?

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Aktiv transport med 10 virksomheds initiativer

22.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electrics Go Green Competition vender tilbage i 2025 – danske grønne talenter skal i spil

10.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Dit transportvalg har betydning for dit helbred og vores planet

09.04.2025CSR.dk

93,6 millioner sikrer CONCITOs fortsatte indsats

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Sustainable Business Solutions ApS
Webinar
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - April

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

28.04.2025

Tid

09:00

Sted

Live online (Zoom)

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Bæredygtighedskommunikation uden greenwashing

Du får kommunikationsværktøjer, så du kan styrke din organisations bæredygtige profil. På den måde giver du din organisation en tydelig og troværdig stemme, der øger brandværdien og skaber en klar position over for kunder og samarbejdspartnere.

Dato

28.04.2025

Tid

10:00

Sted

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole, Amagerfælledvej 190, 2300 Kbh. S

Bureau Veritas
Kursus
CSRD-rapportering: Fra krav til praksis

Få hands on erfaring med CSRD-bæredygtighedsrapportering

Dato

29.04.2025

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

29.04.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Introduktion til ISO 20001: Minimering af Food Waste & Loss

Vidste du godt, at der er en ny ISO-standard på vej, som fokuserer på at minimere fødevareaffald og -tab på en systematisk måde? Denne standard, der forventes udgivet i 2026, har fået betegnelsen ISO 20001.

Dato

29.04.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Webinar
BV Talks - Om Bæredygtighed

BV Talks er en webinarrække, hvor du kan høre engagerede fagpersoner med noget på hjerte fortælle om deres passion og dele ud af erfaringer, visioner og måske endda praktiske løsninger.

Dato

29.04.2025

Tid

09:00

Sted

Online på MS Teams