SBT Aqua vinder årets Green Tech Challenge

Startup-virksomheden SBT Aqua har vundet Green Tech Challenge 2016. SBT Aqua hædres for udviklingen af en ny teknologi, som måler bakterieindholdet i drikkevand hurtigt og effektivt.

Vinderen af dette års Green Tech Challenge blev den nystartede virksomhed SBT Aqua, som Gustav Skands, Frederik Aalund og Christian Bertelsen står bag. Foto: Ulrik Jantzen..

14.11.2016

CSR.dk

I sidste uge løb Danmarks største greentech investerings-event, Green Tech Challenge, af stablen i Industriens Hus i København. Vækstprogrammet kårer hvert år en vinder, som skal findes blandt danske iværksættervirksomheder, der har en mission om at gøre grøn forretning til god forretning.

Vinderen af dette års Green Tech Challenge blev den nystartede virksomhed SBT Aqua. Bag virksomheden står Gustav Skands, Frederik Aalund og Christian Bertelsen, som har udviklet en teknologi, der via sensorer kan måle uorganiske partikler og bakterieindhold i vand. Det betyder, at færre mennesker vil blive syge af forurenet drikkevand, at man hurtigere vil opdage, hvis vandet er forurenet, og at man med det samme kan finde ud af, hvad der forurener det.

Læs også: Dansk vandteknologi besøger Det Hvide Hus

”SBT Aqua vinder årets Green Tech Challenge, fordi de har en vision om at sikre rent drikkevand verden over. De har et super stærkt hold, gode partnere, den forretningsforståelse der skal til for at få global succes og betalende glade kunder”, siger Martin A. Petersen, stifter af Green Tech Challenge.

God eksponering for SBT Aqua
SBT Aqua adskiller sig fra andre kvalitetskontroller af vand ved at bruge trådløse sensorer. Det betyder, at man på et hvilket som helst tidspunkt kan se vandkvaliteten og ikke behøver at sende videnskabsfolk til at tage prøver. På den måde får man hurtigere, bedre og billigere vandmåling.

”Vi er meget beærede over at være blevet kåret som vindere. Især når man tænker på, hvor stærkt et felt vi har været oppe imod. Prisen kommer på et virkelig godt tidspunkt, da vi er ved at rejse flere penge, og et vækstprogram som Green Tech Challenge giver god eksponering”, siger Gustav Skands, CEO i SBT Aqua.

Læs også: Solvatten giver rent vand i udviklingslande

Ud over SBT Aqua deltog 19 andre greentech startups ved årets Green Tech Challenge, hvor flere har udvist globalt skaleringspotentiale.

Det var erhvervskvinden Stine Bosse, der uddelte prisen.

- KLZ

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

CSR.dk

Kjær & Sommerfeldt halverer CO2-udledning og sætter ny kurs for bæredygtighed i vinbranchen

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

14.04.2026

Sted

Kosmopol, København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

14.04.2026

Sted

Online

Dansk Erhverv
Morgenmøde
Morgenmøde biodiversitet - Afhængigheder og muligheder

Biodiversitetskrisen er også en forretningsrisiko. Kom og få indblik i IPBES’ seneste rapport ”Business and Biodiversity assessment” og hør fra den danske IPBES-repræsentant, hvad det betyder for erhvervslivet. Du bliver også inspireret af tre virksomheder, der fortæller, hvordan de arbejder med biodiversitet i praksis.

Dato

14.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Erhverv, Børsgade 4, Tietgenhus, 1215 København

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an

Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

14.04.2026

Tid

10:00

Sted

Online