Sander inviterer erhvervslivet til samarbejde om grøn forskning

Videnskabsminister Helge Sander inviterer nu erhvervslivet til et tættere samarbejde om en grøn forskningsstrategi. Det sker som reaktion på de faldende private investeringer i forskning og udvikling i Danmark. Det var et af budskaberne i ministerens tale på DI’s konference ”Danmark tilbage på vidensporet”.

12.12.2008

CSR.dk

Videnskabsminister Helge Sander inviterer nu erhvervslivet til et tættere samarbejde om en grøn forskningsstrategi. Det sker som reaktion på de faldende private investeringer i forskning og udvikling i Danmark. Det var et af budskaberne i ministerens tale på DI’s konference ”Danmark tilbage på vidensporet”.
- Det er helt afgørende, at private virksomheder lægger forskning i Danmark. Det er i samfundets interesse, og det er i virksomhedernes egen interesse. For Danmarks fremtid er afhængig af let adgang til viden, siger videnskabsminister Helge Sander.
Ministeren understregede på konferencen en række af de initiativer, som regeringen har taget for at styrke rammevilkårene for forskning i Danmark, herunder den seneste finanslov med milliardinvesteringer i bl.a. basisforskning og strategiske satsningsområder.
Videnskabsministeren lægger op til et tættere offentligt-privat samspil fremover især inden for de strategiske satsninger, eksempelvis på klima- og energiområdet.
I Holland har man allerede udviklet flere programmer, hvor stat, erhvervsliv og andre aktører går sammen om investeringer i både forskning og uddannelse inden for særlige områder. Det gælder bl.a. på sundhedsområdet, hvor man under overskriften Top Institute Pharma, har investeret store midler i en fælles indsats, som sidste år havde en omsætning på over 90 millioner kroner.
- Det er regeringens ambition, at Danmark udvikler sig til et grønt vækstsamfund, der på sigt er uafhængigt af fossile brændstoffer. I den forbindelse er en grøn forskningsstrategi afgørende – og hvorfor ikke gøre dette til et første eksempel på et storstilet offentligt-privat samarbejde?, siger Helge Sander.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.03.2026CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

16.03.2026CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Annonce

CSR.dk

Sampo kobler millionbonusser til bæredygtighed

CSR.dk

Ekspert advarer om at sammenblande ESG og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dakofa
Seminar
Cirkulære møbler og nye markedspladser

Hvordan skaber private virksomheder og organisationer værdi med mere cirkulære møbler?

Dato

19.03.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

CEMAsys
Webinar
Webinar: Fra kompleksitet til kontrol: Scope 3 rapportering

I dette webinar bevæger vi os ud over rapporteringsræset og tager fat i hvordan man faktisk kan arbejde med Scope 3 forbedringer over tid. Du får praktiske råd til hvordan man styrker interne processer, forbedrer jeres datas sporbarhed, og opbygger de strukturer I har brug for, for at gøre næste års rapporteringscyklus gnidningsfri og mere pålidelig. I kommer også til høre fra Gina Tricot, som vil dele deres erfaringer med Scope 3-rapportering i retailsektoren. Og hvis du bliver hængende helt til sidst vil du også være blandt de første til at høre vores hidtil største nyhed.

Dato

19.03.2026

Tid

14:00

Sted

Online

CEMAsys
Webinar
Webinar: Fra kompleksitet til kontrol: Scope 3 rapportering

I dette webinar bevæger vi os ud over rapporteringsræset og tager fat i hvordan man faktisk kan arbejde med Scope 3 forbedringer over tid. Du får praktiske råd til hvordan man styrker interne processer, forbedrer jeres datas sporbarhed, og opbygger de strukturer I har brug for, for at gøre næste års rapporteringscyklus gnidningsfri og mere pålidelig. I kommer også til høre fra Gina Tricot, som vil dele deres erfaringer med Scope 3-rapportering i retailsektoren.

Dato

19.03.2026

Tid

14:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

23.03.2026

Sted

Vejle