Salling Group og Danish Crown sætter ambitiøse mål for bæredygtig soja

I 2020 vil al den soja, der anvendes i Salling Groups egne produkter, være bæredygtig. Hos Danish Crown vil man have soja tredjepartcertificeret. Og så skal der findes alternativer til soja i foder - helst noget som kan dyrkes lokalt.

Disse sojamarker var engang regnskov. Skovrydning er et af de største problemer ved den store brug af soja som foder. .

01.05.2020

CSR.dk

Soja er en vigtig proteinkilde, som anvendes i mange produkter og som en solid og sund foderkilde til produktionsdyr. Men produktionen af soja kan imidlertid være forbundet med store omkostninger for både klima, miljø, dyreliv, menneskerettigheder og lokalsamfund. Som en nyligt udgivet rapport fra Fødevareministeret viser, så aftager Danmark masser af soja, som er forbundet med store omkostninger for miljø, mennesker og dyreliv.

Produktionen af soja medfører nemlig ofte, at store regnskovsområder i Sydamerika, hvor sojaen typisk dyrkes, bliver fældet og ryddet for at skaffe ordentlig plads til sojaplantagerne. Det går ud over dyreliv og lokalsamfund, der må flytte – og ikke mindst de store skovområders biodiversitet. 

Salling Group har derfor – og som en del af sin deltagelse i Dansk Alliance for Ansvarlig Soja og i fuld overensstemmelse med European Feed Manufacturers’ Federations retningslinjer – sat sig som mål, at den soja, dagligvarekoncern køber både direkte eller indirekte, skal være bæredygtigt produceret. Det sker allerede i indeværende år, skriver virksomheden i en pressemeddelelse.

Også fra 2020 vil Salling Group indsamle soja-specifikke produktdata fra leverandører med henblik på at forbedre beregningen af Salling Groups samlede soja-aftryk og løbende vurdere samt revurdere politikken på årsbasis.

"For os handler det om at gøre en reel forskel, og den produktion, soja er forbundet med, er en udfordring, vi skal løse. Derfor ønsker vi kun soja, der er ansvarligt og bæredygtigt produceret, og vi har ikke i sinde at sidde på hænderne. Derfor vil i fællesskab med vores leverandører arbejde for at støtte en bæredygtig produktion hurtigst muligt og være i mål med det i år," siger Jo Ottow Svendsen, der er CSR-direktør i Salling Group. 

Salling Group tæller bl.a. kæderne føtex, Netto og Bilka, og ambitionen gælder på tværs af alle dagligvarekoncerns egne varemærker i samtlige kæder.

Kommer til at støvsuge certifikatmarkedet
Målsætningen og udmeldingen sker samtidig at Alliancens øvrige medlemmer som planlagt lægger deres planer frem. 

Danish Crowns vil f.eks. sikre, at den fysiske soja-leverance som medgår til virksomhedens produktion, er tredjeparts certificeret eller verificeret ansvarlig og afskovningsfri fra 1. oktober 2020, og at Danish Crown lever op til sin forpligtelse i Dansk Alliance for Ansvarlig Soja. 

"I Danish Crown vil vi sende et klart signal til producentlande og til vores globale kunder og forbrugere: Vi vil have 100% ansvarlig bæredygtig soja og transparens i hele værdikæden. Vi tager vores ansvar dybt alvorligt," skriver chef for public affairs, Frederik Vilhelm Greibe på LinkedIn. 

De skriver derfor i målsætningen, at "køb vil derfor ske baseret på tilgængelighed og inden for en samlet ramme bestemt af den nuværende markedspris for RTRS-kreditter for at tillade en jævn udvidelse af markedet for kreditter."

Danish Crown's behov for certificeret soja har et omfang, så de kommer at stå for en meget væsentlig del af det globale marked for RTRS-soja. Af samme grund indgår det også i kødproducentens plan, at afhængigheden af kreditter skal afskaffes med at "... al den soja, der medgår i dansk griseproduktion, er sporbart og dokumenteret fri for afskovning legalt eller illegalt – senest i 2025". 

Hellere hestebønner
Samtidig vil både Salling Group og Danish Crown bakke op om udviklingen af alternative proteinkilder til at supplere eller erstatte soja. 

Målet for Danish Crown er, at op mod en tredjedel af behovet for proteinfoder kan dækkes af nyudviklede danske proteinkilder i løbet af 3-5 år.

Og ny forskning fra Københavns Universitet viser, at det måske ikke er så langt ude et mål endda. De har nemlig fundet en metode, der gør, at lokalt dyrkede hestebønner kan blive en god erstatning for den udskældte sojabønne.

-ehs

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.09.2026Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

24.09.2026FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)