Salling Group og Danish Crown sætter ambitiøse mål for bæredygtig soja

I 2020 vil al den soja, der anvendes i Salling Groups egne produkter, være bæredygtig. Hos Danish Crown vil man have soja tredjepartcertificeret. Og så skal der findes alternativer til soja i foder - helst noget som kan dyrkes lokalt.

Disse sojamarker var engang regnskov. Skovrydning er et af de største problemer ved den store brug af soja som foder. .

01.05.2020

CSR.dk

Soja er en vigtig proteinkilde, som anvendes i mange produkter og som en solid og sund foderkilde til produktionsdyr. Men produktionen af soja kan imidlertid være forbundet med store omkostninger for både klima, miljø, dyreliv, menneskerettigheder og lokalsamfund. Som en nyligt udgivet rapport fra Fødevareministeret viser, så aftager Danmark masser af soja, som er forbundet med store omkostninger for miljø, mennesker og dyreliv.

Produktionen af soja medfører nemlig ofte, at store regnskovsområder i Sydamerika, hvor sojaen typisk dyrkes, bliver fældet og ryddet for at skaffe ordentlig plads til sojaplantagerne. Det går ud over dyreliv og lokalsamfund, der må flytte – og ikke mindst de store skovområders biodiversitet. 

Salling Group har derfor – og som en del af sin deltagelse i Dansk Alliance for Ansvarlig Soja og i fuld overensstemmelse med European Feed Manufacturers’ Federations retningslinjer – sat sig som mål, at den soja, dagligvarekoncern køber både direkte eller indirekte, skal være bæredygtigt produceret. Det sker allerede i indeværende år, skriver virksomheden i en pressemeddelelse.

Også fra 2020 vil Salling Group indsamle soja-specifikke produktdata fra leverandører med henblik på at forbedre beregningen af Salling Groups samlede soja-aftryk og løbende vurdere samt revurdere politikken på årsbasis.

"For os handler det om at gøre en reel forskel, og den produktion, soja er forbundet med, er en udfordring, vi skal løse. Derfor ønsker vi kun soja, der er ansvarligt og bæredygtigt produceret, og vi har ikke i sinde at sidde på hænderne. Derfor vil i fællesskab med vores leverandører arbejde for at støtte en bæredygtig produktion hurtigst muligt og være i mål med det i år," siger Jo Ottow Svendsen, der er CSR-direktør i Salling Group. 

Salling Group tæller bl.a. kæderne føtex, Netto og Bilka, og ambitionen gælder på tværs af alle dagligvarekoncerns egne varemærker i samtlige kæder.

Kommer til at støvsuge certifikatmarkedet
Målsætningen og udmeldingen sker samtidig at Alliancens øvrige medlemmer som planlagt lægger deres planer frem. 

Danish Crowns vil f.eks. sikre, at den fysiske soja-leverance som medgår til virksomhedens produktion, er tredjeparts certificeret eller verificeret ansvarlig og afskovningsfri fra 1. oktober 2020, og at Danish Crown lever op til sin forpligtelse i Dansk Alliance for Ansvarlig Soja. 

"I Danish Crown vil vi sende et klart signal til producentlande og til vores globale kunder og forbrugere: Vi vil have 100% ansvarlig bæredygtig soja og transparens i hele værdikæden. Vi tager vores ansvar dybt alvorligt," skriver chef for public affairs, Frederik Vilhelm Greibe på LinkedIn. 

De skriver derfor i målsætningen, at "køb vil derfor ske baseret på tilgængelighed og inden for en samlet ramme bestemt af den nuværende markedspris for RTRS-kreditter for at tillade en jævn udvidelse af markedet for kreditter."

Danish Crown's behov for certificeret soja har et omfang, så de kommer at stå for en meget væsentlig del af det globale marked for RTRS-soja. Af samme grund indgår det også i kødproducentens plan, at afhængigheden af kreditter skal afskaffes med at "... al den soja, der medgår i dansk griseproduktion, er sporbart og dokumenteret fri for afskovning legalt eller illegalt – senest i 2025". 

Hellere hestebønner
Samtidig vil både Salling Group og Danish Crown bakke op om udviklingen af alternative proteinkilder til at supplere eller erstatte soja. 

Målet for Danish Crown er, at op mod en tredjedel af behovet for proteinfoder kan dækkes af nyudviklede danske proteinkilder i løbet af 3-5 år.

Og ny forskning fra Københavns Universitet viser, at det måske ikke er så langt ude et mål endda. De har nemlig fundet en metode, der gør, at lokalt dyrkede hestebønner kan blive en god erstatning for den udskældte sojabønne.

-ehs

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.03.2026CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

17.03.2026SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

Annonce

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

CSR.dk

Sydfynsk energiselskab høster frugterne af kortere arbejdsuge

Schneider Electric

Sponseret

Kom til webinar: Oplev den nye StackMate - enkel og fleksibel robotpalletering

CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

26.03.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.03.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar March 27, 2026: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

27.03.2026

Tid

14:00

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom