Salget af elbiler vokser

Elbilsalget er vokset siden 2013. Sammenlignes der med samme periode sidste år, er der tale om en firedobling af salget.

”Vi ser for alvor, at danskernes interesse for elbiler begynder at tage til. Årsagerne skal findes i, at vi i dag har en bredere vifte af modeller på markedet, som Tesla Model S, BMW i3, Volkswagen E-up Renault Zoe og Nissan Leaf", siger Lærke Flader, branchechef i Dansk Elbil Alliance. Foto: Tesla. .

07.08.2014

CSR.dk

Der er kommet flere elbiler på vejene i 2014, skriver danskenergi.dk.

Tal fra De Danske Bilimportørers statistik viser, at der siden starten af 2014 og frem til udgangen af juli måned er blevet indregistreret 670 nye elbiler. Dette tal er højere end tallet for hele 2013, hvor der blev solgt 511 elbiler. Der er tale om en firedobling af salget, hvis der sammenlignes med samme tidspunkt sidste år.

Læs også: Nu får elbiler ladestandere langs motorvejen

”"Vi ser for alvor, at danskernes interesse for elbiler begynder at tage til. Årsagerne skal findes i, at vi i dag har en bredere vifte af modeller på markedet, som Tesla Model S, BMW i3, Volkswagen E-up Renault Zoe og Nissan Leaf. Desuden ser vi, at større flådeejere som AVIS samt Aarhus og Københavns Kommuner satser stort på elbiler i deres bilflåder, fordi elbilen passer godt ind deres kørselsbehov. Det anser vi som positive skridt for den videre udvikling i markedet"”, siger Lærke Flader, branchechef i Dansk Elbil Alliance, til Dansk Energi.

Salget af elbiler har de seneste år ligget stabilt på omkring 500 biler, et tal der er steget i 2014. Alligevel er en kommende stigning i salget truet af den planlagte afskaffelse af elbilernes afgiftsfritagelse i 2015. Et tiltag som elbilbranchen frygter vil påvirke væksten af elbiler og udviklingsmulighederne for en grøn transport.

Læs også: Godstog og elbiler samarbejder for miljøet

”"For os handler det om at gå forrest i den grønne omstilling af transportsektoren. Der er i vores øjne store gevinster at hente for Danmark i forhold til at udvikle teknologi og nye forretningsmodeller. Derudover ligger det nærmest i kortene, at regeringens store satsning på vindenergi til dels skal udnyttes til el i transporten. Derfor sætter vi vores lid til, at man når et politisk flertal om en forlængelse af afgiftsfritagelsen for elbiler i efterårets finanslovsforhandlinger”", siger Lærke Flader til Dansk Energi og fortsætter:

”"Hvis regeringen virkelig vil sætte handling bag den grønne omstilling, så bør den forlænge afgiftsfritagelsen, indtil regeringens store bebudede reform af registreringsafgiften er endelig på plads”".

- SSM

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

31.10.2025CSR.dk

Cirkulær betonløsning vinder pris på Building Green

30.10.2025CSR.dk

Ny bydel i Billund skal sætte ny standard for klimavenligt byggeri

30.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Skab stemning med ekstra store lys fra Vance Kitira

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Scope 3 Strategy: Addressing Emissions Through Business Model Adaptation

This webinar will explore how companies are utilising Scope 3 insights to justify more fundamental business model shifts and transformation. It will demonstrate how leading businesses are realising the deepest emissions reductions through reducing their impact on resource use and regenerating nature, as well as exploring how they first uncovered the potential of these strategies through their Scope 3 insights.

Dato

06.11.2025

Tid

15:00

Sted

Online via Zoom

DTU
Efteruddannelse
Jernbaneteknologi, -drift og -kapacitet

Deltag i tre dages spændende kursus, hvor du får en hurtigt og bekvem introduktion til jernbaneteknologi og driftsstyring. Midt i kurset tager vi til Berlin, hvor vi besøger Tekniske Universitet Berlins signal- og driftsstyring laboratorium.

Dato

07.11.2025

Tid

08:30

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Byggebranchen I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i byggebranchen.

Dato

07.11.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Valified
Webinar
Webinar: Gratis introduktion til ESG-rapportering

Gratis webinar med fokus på at hjælpe din virksomhed i gang med ESG-rapporteringsarbejdet

Dato

07.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 7. november: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

07.11.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom