Salget af elbiler vokser

Elbilsalget er vokset siden 2013. Sammenlignes der med samme periode sidste år, er der tale om en firedobling af salget.

”Vi ser for alvor, at danskernes interesse for elbiler begynder at tage til. Årsagerne skal findes i, at vi i dag har en bredere vifte af modeller på markedet, som Tesla Model S, BMW i3, Volkswagen E-up Renault Zoe og Nissan Leaf", siger Lærke Flader, branchechef i Dansk Elbil Alliance. Foto: Tesla. .

07.08.2014

CSR.dk

Der er kommet flere elbiler på vejene i 2014, skriver danskenergi.dk.

Tal fra De Danske Bilimportørers statistik viser, at der siden starten af 2014 og frem til udgangen af juli måned er blevet indregistreret 670 nye elbiler. Dette tal er højere end tallet for hele 2013, hvor der blev solgt 511 elbiler. Der er tale om en firedobling af salget, hvis der sammenlignes med samme tidspunkt sidste år.

Læs også: Nu får elbiler ladestandere langs motorvejen

”"Vi ser for alvor, at danskernes interesse for elbiler begynder at tage til. Årsagerne skal findes i, at vi i dag har en bredere vifte af modeller på markedet, som Tesla Model S, BMW i3, Volkswagen E-up Renault Zoe og Nissan Leaf. Desuden ser vi, at større flådeejere som AVIS samt Aarhus og Københavns Kommuner satser stort på elbiler i deres bilflåder, fordi elbilen passer godt ind deres kørselsbehov. Det anser vi som positive skridt for den videre udvikling i markedet"”, siger Lærke Flader, branchechef i Dansk Elbil Alliance, til Dansk Energi.

Salget af elbiler har de seneste år ligget stabilt på omkring 500 biler, et tal der er steget i 2014. Alligevel er en kommende stigning i salget truet af den planlagte afskaffelse af elbilernes afgiftsfritagelse i 2015. Et tiltag som elbilbranchen frygter vil påvirke væksten af elbiler og udviklingsmulighederne for en grøn transport.

Læs også: Godstog og elbiler samarbejder for miljøet

”"For os handler det om at gå forrest i den grønne omstilling af transportsektoren. Der er i vores øjne store gevinster at hente for Danmark i forhold til at udvikle teknologi og nye forretningsmodeller. Derudover ligger det nærmest i kortene, at regeringens store satsning på vindenergi til dels skal udnyttes til el i transporten. Derfor sætter vi vores lid til, at man når et politisk flertal om en forlængelse af afgiftsfritagelsen for elbiler i efterårets finanslovsforhandlinger”", siger Lærke Flader til Dansk Energi og fortsætter:

”"Hvis regeringen virkelig vil sætte handling bag den grønne omstilling, så bør den forlænge afgiftsfritagelsen, indtil regeringens store bebudede reform af registreringsafgiften er endelig på plads”".

- SSM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.04.2026Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

13.04.2026CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CSR.dk

Næste-generation tekstiler kan redefinere forsyningskæden

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Den største markedsplads for renoveret elektronik i Europa udvider med 12 nye lande

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27002:2022 Foundation - Certificeret af PECB

Vores ISO/IEC 27002 Foundation giver dig det nødvendige overblik over de nye sikkerhedsforanstaltninger til beskyttelse af informationer. Kurset afvikles som fysisk klasseundervisning og giver adgang til at tage online-eksamen og opnå den tilhørende ISO/IEC 27002 Foundation certificering hos PECB.

Dato

15.04.2026

Sted

København Ø

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på AI Governance: Praksisnært grundkursus

Arbejder din virksomhed med AI – eller planlægger I at gøre det – og er I i tvivl om, hvordan AI Governance omsættes til konkret praksis?

Dato

15.04.2026

Sted

København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar April 15, 2026: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

15.04.2026

Tid

14:00

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle