Salget af elbiler vokser

Elbilsalget er vokset siden 2013. Sammenlignes der med samme periode sidste år, er der tale om en firedobling af salget.

”Vi ser for alvor, at danskernes interesse for elbiler begynder at tage til. Årsagerne skal findes i, at vi i dag har en bredere vifte af modeller på markedet, som Tesla Model S, BMW i3, Volkswagen E-up Renault Zoe og Nissan Leaf", siger Lærke Flader, branchechef i Dansk Elbil Alliance. Foto: Tesla. .

07.08.2014

CSR.dk

Der er kommet flere elbiler på vejene i 2014, skriver danskenergi.dk.

Tal fra De Danske Bilimportørers statistik viser, at der siden starten af 2014 og frem til udgangen af juli måned er blevet indregistreret 670 nye elbiler. Dette tal er højere end tallet for hele 2013, hvor der blev solgt 511 elbiler. Der er tale om en firedobling af salget, hvis der sammenlignes med samme tidspunkt sidste år.

Læs også: Nu får elbiler ladestandere langs motorvejen

”"Vi ser for alvor, at danskernes interesse for elbiler begynder at tage til. Årsagerne skal findes i, at vi i dag har en bredere vifte af modeller på markedet, som Tesla Model S, BMW i3, Volkswagen E-up Renault Zoe og Nissan Leaf. Desuden ser vi, at større flådeejere som AVIS samt Aarhus og Københavns Kommuner satser stort på elbiler i deres bilflåder, fordi elbilen passer godt ind deres kørselsbehov. Det anser vi som positive skridt for den videre udvikling i markedet"”, siger Lærke Flader, branchechef i Dansk Elbil Alliance, til Dansk Energi.

Salget af elbiler har de seneste år ligget stabilt på omkring 500 biler, et tal der er steget i 2014. Alligevel er en kommende stigning i salget truet af den planlagte afskaffelse af elbilernes afgiftsfritagelse i 2015. Et tiltag som elbilbranchen frygter vil påvirke væksten af elbiler og udviklingsmulighederne for en grøn transport.

Læs også: Godstog og elbiler samarbejder for miljøet

”"For os handler det om at gå forrest i den grønne omstilling af transportsektoren. Der er i vores øjne store gevinster at hente for Danmark i forhold til at udvikle teknologi og nye forretningsmodeller. Derudover ligger det nærmest i kortene, at regeringens store satsning på vindenergi til dels skal udnyttes til el i transporten. Derfor sætter vi vores lid til, at man når et politisk flertal om en forlængelse af afgiftsfritagelsen for elbiler i efterårets finanslovsforhandlinger”", siger Lærke Flader til Dansk Energi og fortsætter:

”"Hvis regeringen virkelig vil sætte handling bag den grønne omstilling, så bør den forlænge afgiftsfritagelsen, indtil regeringens store bebudede reform af registreringsafgiften er endelig på plads”".

- SSM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.04.2026Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

14.04.2026CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

CSR.dk

Bygge- og anlægsbranchen råber på national råstofstrategi

CSR.dk

If kaster sig ind i kampen mod ensomhed

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Den største markedsplads for renoveret elektronik i Europa udvider med 12 nye lande

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

20.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

20.04.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia