Salget af elbiler vokser

Elbilsalget er vokset siden 2013. Sammenlignes der med samme periode sidste år, er der tale om en firedobling af salget.

”Vi ser for alvor, at danskernes interesse for elbiler begynder at tage til. Årsagerne skal findes i, at vi i dag har en bredere vifte af modeller på markedet, som Tesla Model S, BMW i3, Volkswagen E-up Renault Zoe og Nissan Leaf", siger Lærke Flader, branchechef i Dansk Elbil Alliance. Foto: Tesla. .

07.08.2014

CSR.dk

Der er kommet flere elbiler på vejene i 2014, skriver danskenergi.dk.

Tal fra De Danske Bilimportørers statistik viser, at der siden starten af 2014 og frem til udgangen af juli måned er blevet indregistreret 670 nye elbiler. Dette tal er højere end tallet for hele 2013, hvor der blev solgt 511 elbiler. Der er tale om en firedobling af salget, hvis der sammenlignes med samme tidspunkt sidste år.

Læs også: Nu får elbiler ladestandere langs motorvejen

”"Vi ser for alvor, at danskernes interesse for elbiler begynder at tage til. Årsagerne skal findes i, at vi i dag har en bredere vifte af modeller på markedet, som Tesla Model S, BMW i3, Volkswagen E-up Renault Zoe og Nissan Leaf. Desuden ser vi, at større flådeejere som AVIS samt Aarhus og Københavns Kommuner satser stort på elbiler i deres bilflåder, fordi elbilen passer godt ind deres kørselsbehov. Det anser vi som positive skridt for den videre udvikling i markedet"”, siger Lærke Flader, branchechef i Dansk Elbil Alliance, til Dansk Energi.

Salget af elbiler har de seneste år ligget stabilt på omkring 500 biler, et tal der er steget i 2014. Alligevel er en kommende stigning i salget truet af den planlagte afskaffelse af elbilernes afgiftsfritagelse i 2015. Et tiltag som elbilbranchen frygter vil påvirke væksten af elbiler og udviklingsmulighederne for en grøn transport.

Læs også: Godstog og elbiler samarbejder for miljøet

”"For os handler det om at gå forrest i den grønne omstilling af transportsektoren. Der er i vores øjne store gevinster at hente for Danmark i forhold til at udvikle teknologi og nye forretningsmodeller. Derudover ligger det nærmest i kortene, at regeringens store satsning på vindenergi til dels skal udnyttes til el i transporten. Derfor sætter vi vores lid til, at man når et politisk flertal om en forlængelse af afgiftsfritagelsen for elbiler i efterårets finanslovsforhandlinger”", siger Lærke Flader til Dansk Energi og fortsætter:

”"Hvis regeringen virkelig vil sætte handling bag den grønne omstilling, så bør den forlænge afgiftsfritagelsen, indtil regeringens store bebudede reform af registreringsafgiften er endelig på plads”".

- SSM

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Skandalesager kan hænge ved et brand i årevis

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i København: Idealer i en kynisk tid

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

04.11.2026

Tid

19:00

Sted

Vartov, Farvergade 27. 1463, København K

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Klar til ISO 45001 revision 2027?

Få overblik over de kommende ændringer

Dato

05.11.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig digital transformation

Vil du sætte gang i eller drive virksomhedens digitale udvikling i en bæredygtighed retning? Så er dette 4-dages kursus det rette sted at starte.

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København