Sådan bliver det næste store erhvervseventyr forankret i bæredygtighed

Iværksætter Tina Thygesen mener, at et nyt, klimabaseret dansk erhvervsliv er inden for rækkevidde.

Med små ændringer kan dansk erhvervsliv blive grønnere. Arkivfoto. .

29.01.2020

CSR.dk

Hun mener, at fem faktorer spiller ind og bliver afgørende for, om vi kan opbygge et nyt, klimabaseret dansk erhvervsliv.

For det første skal alle, både virksomheder og den almindelige forbruger, blive bevidste om klimaudfordringen. Alt starter med små ændringer i hverdagen.

Dernæst er det vigtigt at starte med de lavthængende frugter som for eksempel emballage. På den måde bliver omstillingen ikke uoverskuelig fra start af.

Forbrugerne og den unge generation går forrest
For det tredje skal vi droppe håbet om en mirakelkur, der redder klimaets fra dets undergang i sidste øjeblik: 

”Vi skal ændre adfærd på alle områder. Vi skal både skære ned på kødforbruget, holde op med at bruge så meget plastic og finde nye, grønne energikilder. Og så skal vi holde op med at tro, at vi i Norden er gode, og resten af verden ikke gør noget. Sådan hænger det ikke sammen”, siger Tina Thygesen til Berlingske.

Derudover skal det danske erhvervsliv til at melde sig på banen i klimakampen. Det er forbrugerne, der er gået forrest, og det er for dårligt, mener hun.

Den unge generation er også en vigtig faktor.

Læs også: Erhvervslivet efterlyser viden og retning for arbejdet med verdensmål 

”Jeg er vild med den unge generation. De er villige til at handle, og de accepterer, at klimaindsatsen koster dem noget som forbrugere”, siger Tina Thygesen og understreger, at hun glæder sig til at se, hvordan de ældre generationers adfærd kommer til at udvikle sig.

- SMF

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

24.04.2025Mind Energy

Sponseret

Energi Danmark konsoliderer sig på tværs af Norden

23.04.2025CSR.dk

Fra mælkekarton til byggemateriale: Skånsk virksomheder fordobler kapaciteten

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Kan du samle det stærkeste hold klimakæmpere?

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Aktiv transport med 10 virksomheds initiativer

22.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electrics Go Green Competition vender tilbage i 2025 – danske grønne talenter skal i spil

10.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Dit transportvalg har betydning for dit helbred og vores planet

09.04.2025CSR.dk

93,6 millioner sikrer CONCITOs fortsatte indsats

09.04.2025CSR.dk

Vognmænd får mulighed for at søge om støtte til grønne lastbiler

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle