Så er det din tur, Lykke Friis

Med indkøb af de første elbiler – herunder en el-lastbil – er KLS kommet et skridt nærmere mod CO2-neutralitet, også hvad angår transport. Det kunne klimaministerens BMW, der sammen med ministeren selv var med til indvielsen, ikke leve op til.

10.11.2010

CSR.dk

KLS Grafisk Hus præsenterede den 9. november sine nye elbiler, en Modec el-lastbil til levering af tryksager i hovedstadsområdet, og en Fiat Qubo el-bil, som erstatter en af de hidtidige benzinbiler. Den skal sælgere og direktion deles om. Og ifølge KLS er flere elbiler på vej.

Udskiftningen af bilparken sker i samarbejde med Energistyrelsen under Klima- og energiministeriet og Better Place.

Klima- og energiminister Lykke Friis var da også den første der fik en prøvetur i el-lastbilen.

”I 2007 traf vi beslutningen om, at KLS i 2010 skulle være Danmarks mest bæredygtige trykkeri. Det var Al Gore’s film, der overbeviste os. Og ved et strategimøde lige efter besluttede vi, at vi ville være en del af løsningen i stedet for en del af problemet,” indledte adm. direktør Knud Erik Larsen ved indvielsen.

”Vi besluttede, at elforbruget skulle reduceres med 20 procent, og at vi i 2010 skulle have vindmølle og elbiler.” Vindmøllen blev dog konverteret til et samarbejde med DONG.

Han bemærkede også, at ingen af deltagerne i strategimødet på det tidspunkt rigtig vidste noget om, hvad der skulle til og hvordan man gjorde.

KLS fandt efterhånden ud af, at det meste af arbejdet med strategien var sund fornuft, som ikke kun betød besparelser på CO2-udslippet, men også økonomiske besparelser.

”Det første skulderklap fik vi i 2008 med, hvor vi vandt strategiprisen ved Climate Cup,” sluttede han.

Energi- og klimaminister Lykke Friis gav KLS det grønne stempel.

”Mange kan lære af jeres arbejde, som for alvor får ellastbilerne ud at rulle. I satser inden for et problemområde,” sagde hun med henvisning til transport, hvor det danske CO2-udslip fortsat stiger.

”Og skal vi så ud og rulle?” Det kom hun så, mens ministerbilen ventede i den fjerneste ende af parkeringspladsen.

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.06.2026CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

08.06.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Flere dåser og flasker med pant bliver designet, så de kan genanvendes til nye igen

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

CSR.dk

Blinde og kørestolsbrugere fravælges allerede før jobsamtalen

CSR.dk

Nu skal kapacitetsproblemerne løses

Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Systematiseret risikoledelse efter DS/ISO 31000

Et væsentligt krav i ISO ledelsessystemstandarderne er, at man som certificeret virksomhed skal etablere en systematisk tilgang til at arbejde med risici i ledelsessystemet – også kaldet Risk Thinking.

Dato

10.06.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

10.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Sådan forstår, opnår og forbedrer du din EcoVadis-vurdering

EcoVadis er i dag en af de mest anvendte platforme til vurdering af virksomheders bæredygtighedsindsats og anvendes bredt på tværs af brancher verden over.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Etisk Handel Danmark
Kursus
Briefing: Navigating biodiversity in global supply chains

Navigating biodiversity in global supply chains – but how?

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

11.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

11.06.2026

Sted

Online