Roskilde summede om verdensmålene

FN's verdensmål bandt alle elementer sammen for Roskilde Kommunes årlige sommertræf i Roskilde Kongrescenter, hvor over 250 små og store virksomheder deltog for at få inspiration og dele viden om verdensmålene

Over 250 repræsentanter fra virksomheder, uddannelsesinstitutioner, Boligselskabet Sjælland og kommunen var ved det årlige sommertræf mødt op i Roskilde Kongrescenter for at få inspiration og dele viden om, hvordan man kan arbejde aktivt. FNs Verdensmål blev gjort håndgribelige med hjælp fra eksempler fra innovationsforeningen CORO CoLab Roskilde, der også var til stede ved erhvervstræffet i Roskilde Kongrescenter.

19.09.2019

CSR.dk

Mens enkelte er godt i gang med indfrielsen af et eller flere af FNs verdensmål, har mange virksomheder stadig svært ved at se, hvordan de kan forene FNs Verdensmål med forretning i hverdagen. Verdensmålene og bæredygtige løsninger var derfor temaet for Roskilde Kommunes årlige sommertræf, der i år blev holdt i Roskilde Kongrescenter i modsætning til tidligere, hvor Rådhusets kantine har dannet ramme om det årlige erhvervstræf.

Kongrescenter samlede
Udover Roskilde Kommune og Erhvervsforum Roskilde, der traditionelt har været sammen for værtsskabet om sommertræffet, var CoLab Roskilde og Roskilde Kongrescenter i år også med som arrangører. Dermed opfyldte arrangementet bl.a. verdensmål nr. 17 om at danne partnerskaber. Og det var også det gennemgående tema i erhvervstræffets program, der bl.a. havde til formål at bringe parter sammen om fælles løsninger på forskellige udfordringer.

Om Roskilde Kongrescenter

  • Roskilde Kongrescenter er Sjællands største kongrescenter uden for København. Med 13.500 m2 fordelt på fire haller og flere mødelokaler er der plads til alt fra kurser og gå hjem-møder til konferencer, messer og firmafester, ligesom Roskilde Kongrescenter løbende huser sportsbegivenheder, foredrag og koncerter.
  • Roskilde Kongrescenters mission er at være et moderne kultur-, idræts- og mødecenter med aktiviteter for idrætten, kulturen og erhvervslivet i Roskilde.
  • Kongrescenteret måler deres aktiviteter og succeser ud fra fire bundlinjer: aktivitet, socialt ansvar, bæredygtighed og økonomi.

"Gennem det sidste års tid har vi arbejdet systematisk med FNs 17 verdensmål i Roskilde Kongrescenter. Og som stort konferencested vil vi gerne danne rammen om netværk og videndeling, hvor organisationer, virksomheder og uddannelsesinstitutioner finder sammen om bæredygtige løsninger til gavn for samfundet", siger direktør René la Cour Sell, der sammen med sine medarbejdere i dagens anledning havde iscenesat kongrescenterets store sal med verdensmålene som kulisse.

Over 250 repræsentanter fra virksomheder, uddannelsesinstitutioner, Boligselskabet Sjælland og kommunen var her mødt op for at få inspiration og dele viden om, hvordan man kan arbejde aktivt med ét eller flere af Verdensmålene og gøre dem til en både forretningsmæssig og samfundsmæssig succes. Roskildes borgmester Tomas Breddam (S) bød velkommen, og dagens program blev bundet sammen af formanden for Roskildes Erhvervs- og Vækstudvalg, byrådsmedlem Lars Lindskov (K).

Inspiration og videndeling
Og deltagerne kom vidt omkring bæredygtige løsninger og problemstillinger. På både scenen og blandt de mange stande blev der således drøftet udfordringer om affaldssortering, genanvendelse af plastik, bæredygtige adfærdsændringer, fremtidens bæredygtige boformer samt udviklingen af nye jobmuligheder og fleksibilitet på arbejdsmarkedet for udsatte borgere.

Verdensmålene og bæredygtige løsninger var temaet for Roskilde Kommunes årlige sommertræf tirsdag eftermiddag, der blev afholdt en del anderledes end vanligt som del af et større partnerskab mellem Roskilde Kommune, CORO, Roskilde Kongrescenter og Erhvervsforum, der har en fælles ambition om at få målene til at leve overalt i Roskilde..

Erhvervsforum Roskilde, der organiserer flere end 500 virksomheder, var glad for igen at kunne bidrage til at bringe medlemsvirksomhederne sammen med kommune og aktører inden for innovation og forretningsudvikling.

"Det er vigtigt for det lokale erhvervsliv både at møde ligesindede til netværk og at møde mennesker, der har en anden tilgang til produkt- og forretningsudvikling, end de selv kommer med. Med FNs verdensmål, der kan virke abstrakt for en virksomhedsejer, har det været godt i dag at se konkrete eksempler på, hvordan de kan omsættes til bedre bundlinje i hverdagen. Det var også spændende at høre om muligheder for finansiering af nye produkter og teknologier", understreger bestyrelsesformand Kasper Bæk.

Blandt indslagene var også indlæg fra COROs innovationsforløb CoChallenge, hvor otte organisationer fra Roskilde fremlagde udfordringer, de søgte potentielle samarbejdspartnere til for at udvikle bæredygtige løsninger sammen med.

Herudover gav erhvervsdirektør Jesper Steen Christensen fra Danske Bank en status på de ni nominerede til Roskilde Erhvervspris, der uddeles ved kommunens nytårskur for erhvervslivet i januar, mens satiriker og radiovært Huxi Bach sluttede arrangementet af med et underholdende indslag.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

05.12.2025CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

01.12.20253H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

28.11.2025CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

07.11.2025CSR.dk

Amerikanske delstater truer med retssager mod techgiganter der følger EU-regler

24.10.20253H Law

Sponseret

Kan selv en grøn farve være vildledende?

10.10.20253H Law

Sponseret

Når mærker vildleder: EU strammer reglerne for grøn markedsføring

08.10.20253H Law

Sponseret

Nye regler om mærkningsordninger

29.09.20253H Law

Sponseret

Løsninger frem for begrænsninger – juridisk rådgivning

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

10.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til at arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

10.12.2025

Tid

08:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

JUC SERVICE ApS
Kursus
Afværgeforanstaltninger ved miljøskader og forurening

Dette kursus tager udgangspunkt i retspraksis og konkrete eksempler. Det giver en indføring i den komplicerede offentligretlige og privatretlige lovgivning. Emnerne omfatter ansvar for miljøskader, forurening og overhængende risiko. Det dækker, hvem der kan gøre ansvar gældende, og hvad ansvaret indebærer. Derudover undersøges rettigheder og pligter for naboer og andre tredjeparter.

Dato

10.12.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Special closing event for the Business & Human Rights Accelerator

Join us in Copenhagen on 10 December 2025-International Human Rights Day-for the special closing event of the Business & Human Rights Accelerator.

Dato

10.12.2025

Tid

13:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Event
Business & Human Rights Accelerator Networking Reception

Join us in Copenhagen on 10 December 2025 - to a networking reception of Human Rights Day - and the continued efforts of companies advancing business respect for human rights.

Dato

10.12.2025

Tid

15:00

Sted

København