Ros til Indiens klimaplan afløst af kritik

Da Indien afleverede sine klimaambitioner til FN for en måneds tid siden var der lovord fra flere sider. Nu er rosen imidlertid forstummet.

24 procent af Indien er dækket af skov. Som en del af landets klimamål, skal dette tal på længere sigt hæves til 33 procent. Foto: Flickr/Sachin Jadhav.

04.11.2015

CSR.dk

Det skortede ikke på de positive tillægsord, da Indien den 1. oktober i år indgav sine klimamål til FN i form af den INDC (Intended Nationally Determined Contribution), alle verdens lande opfordres til at formulere frem mod det store klimatopmøde, COP21, i Paris til december.

Læs også: Verdens første CO2-neutrale lufthavn ligger i Indien

Verdensnaturfonden WWF kaldte planen ambitiøs og spændende, og også Greenpeace var positiv og beskrev målene som ”skridt i den rigtige retning”, skriver Politiken. Men sidenhen har eksempelvis NGO’en Climate Action Tracker (CAT) analyseret Indiens INDC nærmere og giver den karakteren ”Medium”.

Begrundelsen går bl.a. på, at ambitionsniveauet har rykket sig for lidt siden landets løfter i forbindelse med COP15 i København i 2009. Her fremsatte man et mål om at reducere udledningsintensiteten i forhold til BNP med 20-25 procent i 2020 sammenlignet med 2005, og selvom det går den rette vej – intensiteten faldt med 12 procent fra 2005 til 2010, hvilket UNEP (United Nations Environment Programme) anerkendte i sin Emission Gap Report 2014 – så er CAT altså ikke imponerede.

I dag hedder målet 33-35 procent i 2030, stadig med 2005 som sammenligningsgrundlag. Herudover trækker det også gevaldigt ned, at Indien fortsat investerer massivt i kul og nye miner for at følge med det hastigt voksende energiforbrug.

Mere skov
Et andet af Indiens mål handler om at forbedre landets kapacitet til at lagre drivhusgasser i såkaldte carbon sinks, hvilket rent praktisk betyder, at man vil øge mængden af skov. I sin INDC fremhæver Indien, at skovdækket i landet faktisk er øget – fra 23,4 procent i 2005 til 24 procent i 2013 – og at det langsigtede mål (uden specifikt årstal) hedder 33 procent.

Men selvom der er afsat 6 mia. USD (omkring 40 mia. kr.) til planerne, så er der alligevel problemer med ambitionen. Midlerne er således ikke blevet anvendt, fordi det indiske Skovministerium selv har påpeget, at der ganske simpelt ikke er tilstrækkelig plads.

”Man har haft målet om 33 procent skov i over 20 år. Problemet er, at der slet ikke er jord nok til det. Man kan måske opfylde 30-40 procent af det, hvis regeringen lever op til en lov fra 2006, som giver lokalbefolkningen rettigheder over skoven”, siger chef for den internationale NGO Rights and Resources Initiative, Arvind Khare, til Politiken.

Læs også: Verdens lunge skal også med til COP21

30 procent af Indiens befolkning på i dag godt 1,2 mia. lever i dag i fattigdom. Frem mod 2030 ventes den samlede befolkning at runde 1,5 mia., hvoraf 40 procent kommer til at bo i byerne mod under 1/3 i dag. Og da både landets BNP og ikke mindst energiforbrug i samme periode ventes at blive næsten firdoblet, så stiller det enorme krav til nationens infrastruktur og forsyningsapparat.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Dyrevelfærd til grænsen: Danish Crown-sag viser vigtigheden i at tænke hele værdikæden med

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

CSR.dk

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

04.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

04.11.2026

Sted

Odense