Robotter og digitalisering spiller en afgørende rolle i den grønne omstilling

"Vi ønsker en lige og fair globalisering, uden at det er på bekostning af klodens ressourcer, og teknologien er svaret på, hvordan det kan lade sig gøre”, mener Casper Hansen, der driver den danske robotvirksomhed Technicon.

20.08.2021

CSR.dk

At producere direkte til forbrug og dermed minimere spild. At producere regionalt, så man undgår transport. At etablere retursystemer, der kan øge genanvendelsen. Dette er blot nogle af fordelene ved brugen af robotter og digitalisering, hvis man spørger Casper Hansen, der er direktør for den danske robotvirksomhed Technicon.

Det skriver Finans.

Et godt eksempel er den robot, som den tidligere slagteriejer Jan Pedersen netop har udviklet, der kan sortere grisetarme, inden de skal bruges til pølser og medister. Den opgave ligger ellers i Asien, hvor arbejdskraften er markant billigere end herhjemme. Ved at bruge robotten lokalt i Europa skal grisetarmene ikke længere fragtes til og fra Asien.

Der fragtes i dag årligt 250 millioner grisetarme fra Europa til Kina og tilbage igen. Ved at bruge robotter til at udføre arbejdet i Europa i stedet, kan der spares, hvad der svarer til forureningen fra cirka fire millioner biler, fortæller Jan Pedersen.

Et andet eksempel er brilleproducenten Monoqool, som har droppet massefremstillingen i Asien til fordel for 3D-printere i Tåstrup.

”Foreløbig mangler vi stadig et komplet regnestykke for, hvor stor klimagevinsten er ved 3D-print, men der er jo ingen tvivl om, at den er kæmpestor”, siger Allan Gröndahl Petersen, der er Monoqools direktør og grundlægger.

Læs også: Planeten og naturen er ved at nå bristepunktet - der er brug for at virksomheder handler nu

Miljøgevinsten ved at man binder forbrug, bestilling og produktion sammen er selvsagt stor. Vi kigger ind i en fremtid hvor mobiltelefonen, festkjolen og sommerhuset kan 3D-printes.

”Vi har en tendens til at blive nogle teknologiglade jubeloptimister, når vi snakker om den fjerde industrielle revolution. Men revolutioner har aldrig været drevet af teknologi. En revolution bliver drevet af et samfundsmæssigt ønske om en bedre fremtid, og det er nøjagtig det, der sker her. Vi ønsker en lige og fair globalisering, uden at det er på bekostning af klodens ressourcer, og teknologien er svaret på, hvordan det kan lade sig gøre”, afslutter Casper Hansen.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.06.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Golden Goose: Fibre-Led Circularity in Luxury Fashion

16.06.2026MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Bæredygtighed er blevet standardkrav i mødebranchen, men kommunikationen halter fortsat

CSR.dk

Medarbejderne på Sunset Boulevards hovedkontor har nu haft fri i et år

CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

CSR.dk

Vi kan ikke løse klimakrisen som forbrugere

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor indtog Madens Folkemøde: Grøn smag og god dialog på menuen

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT opnår sin første CO₂‑neutrale fabrik i Nordenham

Schneider Electric

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online