Renser skibes spildevand

Et anlæg som renser skibes spildevand har sat skub i omsætningen hos skibsudstyrsproducenten Gertsen & Olufsen. Anlægget er baseret på bakteriel rensning og er let at vedligeholde. Næste generation af anlægget er på vej.

Lars Ligaards indsigt i anlægget er ikke tilfældig. Det var ham, der udviklede det i 2002, året efter han var tiltrådt i firmaet..

31.03.2008

CSR.dk

Den internationale søfartsorganisation IMOs regler for skibes spildevand, som trådte i kraft i september sidste år, er blevet startskuddet til et rent salgseventyr for skibsudstyrsproducenten Gertsen & Olufsen i Hørsholm.

”Vores rensningsanlæg, som er 100 % miljøvenligt, blev certificeret af IMO i 2002. Det er unikt ved, at det ikke bruger kemikalier, men i stedet fungerer ved hjælp af en bakteriekultur, ” forklarer maskinmester Lars Ligaard, som i marts deltog i Dansk Eksportforenings fællesstand på Vietship 2008-messen, som blev afholdt i Vietnams hovedstad, Hanoi.

Næsten klar til at opfylde strengere krav
IMO-reglerne, der pålægger alle skibe at være udstyret med rensningsanlæg, står allerede til at blive strammet med virkning fra 2010.

”De krav er vi i gang med at leve op til,” siger Lars Ligaard og fortsætter: ”Vi får anlægget testet efter 2010 normerne af et tysk institut, der er godkendt dertil af IMO, så det ruller for fuld skrue derud af.” Om to måneder forventes resultaterne og en IMO certificering at foreligge, og det vil yderligere styrke virksomhedens konkurrencekraft.

”Anlægget er konstrueret, så det er ganske simpelt og stabilt at betjene, og vi kan prale med, at det er næsten vedligeholdelsesfrit. For at foretage den smule vedligeholdelse, der trods alt skal til, behøver man ikke at gå ind i systemet, men kan tage det hele udefra.”

Microback Bioreactor, som er anlæggets produktbetegnelse, har tillige den fordel, at dets reaktionstid, tiden fra spildevandet kommer ind til det løber rent ud igen, typisk er 4-6 timer, mod traditionelle anlægs 8-12 timer.
Anlægget er i øvrigt fuldt ud produceret i Danmark, forklarer Lars Ligaard: ”Vi har de sidste 5 år haft fast samarbejde med A. Schmidts Marine-El A/S i Bur vest for Holstebro. De tager sig af al vor produktion, mens vi laver produktionstegninger, skæretegninger og design og selvfølgelig også står for salget.”

Strengere miljøregler skaber nyt marked
De skærpede IMO-krav er i øvrigt endnu et eksempel på, at høje miljøkrav kan skabe attraktive markeder for danske virksomheder. For Gertsen & Olufsen var rensningsanlægget et helt nyt produkt i sortimentet, efter virksomheden for ti år siden foretog en drastisk forandring fra at være agent med salg af udenlandsk skibsudstyr til, i lyset af den kraftige reduktion i dansk værftsindustri, at kaste sig over egenproduktion. I første omgang i form af systemer, der modvirker vibrationer fra skibenes hovedmotorer, et produkt som virksomheden har stor succes med og som til dato er solgt i 350 eksemplarer.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.08.2026CSR.dk

Så har Velux købt al den skov, de har lovet

26.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup