Rekordeksport for dansk energiteknologi

2008 blev et historisk godt år for eksporten af dansk energiteknologi. Væksten var fire gange så høj som i den øvrige danske eksportsektor.

27.07.2009

CSR.dk

Helt præcis var stigningen på hele 19 % fra 2007 til 2008 og på den måde markerede sidste år et nyt højdepunkt for en generelt stærk og velvoksende sektor. Det viser en helt ny analyse fra Energistyrelsen og DI Energibranchen. Eksporten er dog ikke upåvirket af den generelle økonomiske afmatning i slutningen af 2008, men branchen venter dog at klare sig bedre end andre hjemlige eksporterhverv. Stigningen på 19 % er således ikke alene fire gange så høj som væksten i den øvrige danske vareeksport, nogenlunde samme billede tegner sig også i forhold til resten af de europæiske landes eksport af energiteknologi. EU15-landene oplevede således en vækst på 5 % inden for energieksporten og alt i alt er det da også tal der imponerer hos en af de øverste ansvarlige.
”Her er tale om en styrkeposition, der er med til at give Danmark et stærkt, internationalt brand på energieffektive løsninger. Det er værd at bemærke, at eksporten af energiteknologi igen i 2008 overstiger eksporten af olie og gas. Samtidig understreger tallene potentialet i at få en ambitiøs klimaaftale i København til december, så dansk energiteknologieksport kan fortsætte den positive udvikling,” siger klima- og energiminister Connie Hedegaard. De tre største aftagere af dansk energiteknologi i 2008 var Tyskland, USA og Storbritannien, med tyskerne tilbage på førstepladsen som amerikanerne ellers havde overtaget i 2007.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

27.04.2026

Sted

København

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom