Rejseplanen - nu med CO2-beregner

Rejseplanen fås nu med en CO2-beregner. I forbindelse med søgningen indeholder svaret en lille ny knap "CO2 Miljø"....

Det vigtige er budskabet om, at rejser med tog og bus er væsentligt bedre for miljøet end rejser i bil, siger DSB’s administrerende direktør Søren Eriksen..

23.03.2009

CSR.dk

Rejseplanen fås nu med en CO2-beregner. I forbindelse med søgningen indeholder svaret en lille ny knap "CO2 Miljø". Når man trykker på den, får man vist to søjler: En grøn, der viser CO2-udledning pr. passager for den samlede rejse med kollektiv trafik, og en rød, der viser udledningen for den samme rejse i bil. DSB’s administrerende direktør Søren Eriksen er begejstret for den nye service, der matcher DSB’s vision og nye grønne logo på fornemmeste vis.
"Nu kan vores kunder tydeligt se, hvor stor en positiv forskel, det gør for miljøet, at de vælger den kollektive trafik frem for bilen. Virksomhederne kan bruge redskabet aktivt i deres miljøstrategi, da det på Rejseplanen bliver meget tydeligt, hvor godt tog og bus understøtter en virksomheds grønne profil", siger Søren Eriksen.
Han understreger, at tallene er beregnet ud fra en gennemsnitsbetragtning, og at det er muligt at finde eksempler på rejser, som adskiller sig fra oplysningerne på Rejseplanen.
- I det overordnede billede er det ikke afgørende. Det vigtige er budskabet om, at rejser med tog og bus er væsentligt bedre for miljøet end rejser i bil, siger Søren Eriksen.

Et godt beslutningsværktøj
Privatbilismen står for næsten halvdelen af CO2-udledningen fra transportsektoren. Miljøberegneren er et godt beslutningsværktøj, når man ønsker at vælge den kollektive trafik frem for bilen, mener administrerende direktør i Trafikselskabet Movia, Dorthe Nøhr Pedersen.
"Nu sætter vi konkrete tal på det, som alle ved; nemlig at kollektiv trafik er den mest miljørigtige måde at rejse på. Når man kan rejse hurtigt og komfortabelt med bus og tog, og desuden få en klar miljømæssig gevinst oveni, så bliver valget af transportmiddel lidt lettere", siger Dorthe Nøhr Pedersen.
At der virkelig er tale om en CO2-bonus ved kollektiv trafik, viser Rejseplanens miljøberegner med al tydelighed. Eksempelvis udløser en bilrejse mellem DTU i Lyngby og Toftegårds Plads i Valby 4,1 kg CO2, mens udslippet ved den samme rejse i bus og tog kun er på 1,6 kg pr. passager. Kollektiv trafik er altså ud fra det valgte eksempel næsten tre gange så skånsom overfor miljøet som privatbilen.

Om CO2-beregneren
Rejseplanens miljøberegner er et værktøj, som kan give en indikation af, hvor meget mindre CO2 man udleder, hvis man rejser kollektivt i stedet for med bil. Værdierne i beregneren tager udgangspunkt i en fælles europæisk beregner, Ecopassenger.
I beregneren indgår al udledning, som er forårsaget af at køre bil, bus og tog. Der medtages udledninger fra selve driften af det pågældende transportmiddel og fra energiproduktionen, herunder energiudvindingen. Tal for DSB og Metro er fra Ecopassenger og indeholder værdier for hhv. diesel og elektriske tog og for hhv. Intercity og regional/s-tog. For busserne er CO2 udledningen beregnet ud fra Trafikselskabets Movias grønne regnskab for busserne, som angiver en CO2 udledning per personkm. For bilerne er tallene baseret på udledningen fra en nyere, mellemstørrelse bil.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

10.08.2026CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

CSR.dk

Bæredygtighedsarbejdet i forsyningskæden trodser politisk modvind

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

CSR.dk

EU's nye ETS-forslag: Balancegang mellem klimaambitioner og industriens konkurrenceevne

CSR.dk

Danskernes skjulte varmespild skal afsløres

CSR.dk

Ny dansk løsning skal gøre asfalt og beton CO₂-fri

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I ESG i Store Virksomheder

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for kommerciel bæredygtighed.

Dato

13.08.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

18.08.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

Cabi
Webinar
Træf bedre beslutninger med data på S’et i ESG

Med Cabis nyudviklede ESG-værktøj Socialt Overblik får I et stærkt grundlag for at arbejde struktureret med sociale data i jeres virksomhed. Tilmeld jer webinaret og få gratis adgang til værktøjet samt viden og hjælp til at bruge S'et i ESG i hverdagen.

Dato

18.08.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Webinar
Verdens Bedste Indkøber 2026 – hvad kræver det, og kunne det være jer?

Den offentlige sektor køber ind for næsten 470 mia. kr. om året i Danmark. Det er købsmæssig magt, der kan flytte markeder og ændre produktionsvilkår hvis den bruges rigtigt.

Dato

18.08.2026

Tid

10:00

Sted

Online