Rejseplanen - nu med CO2-beregner

Rejseplanen fås nu med en CO2-beregner. I forbindelse med søgningen indeholder svaret en lille ny knap "CO2 Miljø"....

Det vigtige er budskabet om, at rejser med tog og bus er væsentligt bedre for miljøet end rejser i bil, siger DSB’s administrerende direktør Søren Eriksen..

23.03.2009

CSR.dk

Rejseplanen fås nu med en CO2-beregner. I forbindelse med søgningen indeholder svaret en lille ny knap "CO2 Miljø". Når man trykker på den, får man vist to søjler: En grøn, der viser CO2-udledning pr. passager for den samlede rejse med kollektiv trafik, og en rød, der viser udledningen for den samme rejse i bil. DSB’s administrerende direktør Søren Eriksen er begejstret for den nye service, der matcher DSB’s vision og nye grønne logo på fornemmeste vis.
"Nu kan vores kunder tydeligt se, hvor stor en positiv forskel, det gør for miljøet, at de vælger den kollektive trafik frem for bilen. Virksomhederne kan bruge redskabet aktivt i deres miljøstrategi, da det på Rejseplanen bliver meget tydeligt, hvor godt tog og bus understøtter en virksomheds grønne profil", siger Søren Eriksen.
Han understreger, at tallene er beregnet ud fra en gennemsnitsbetragtning, og at det er muligt at finde eksempler på rejser, som adskiller sig fra oplysningerne på Rejseplanen.
- I det overordnede billede er det ikke afgørende. Det vigtige er budskabet om, at rejser med tog og bus er væsentligt bedre for miljøet end rejser i bil, siger Søren Eriksen.

Et godt beslutningsværktøj
Privatbilismen står for næsten halvdelen af CO2-udledningen fra transportsektoren. Miljøberegneren er et godt beslutningsværktøj, når man ønsker at vælge den kollektive trafik frem for bilen, mener administrerende direktør i Trafikselskabet Movia, Dorthe Nøhr Pedersen.
"Nu sætter vi konkrete tal på det, som alle ved; nemlig at kollektiv trafik er den mest miljørigtige måde at rejse på. Når man kan rejse hurtigt og komfortabelt med bus og tog, og desuden få en klar miljømæssig gevinst oveni, så bliver valget af transportmiddel lidt lettere", siger Dorthe Nøhr Pedersen.
At der virkelig er tale om en CO2-bonus ved kollektiv trafik, viser Rejseplanens miljøberegner med al tydelighed. Eksempelvis udløser en bilrejse mellem DTU i Lyngby og Toftegårds Plads i Valby 4,1 kg CO2, mens udslippet ved den samme rejse i bus og tog kun er på 1,6 kg pr. passager. Kollektiv trafik er altså ud fra det valgte eksempel næsten tre gange så skånsom overfor miljøet som privatbilen.

Om CO2-beregneren
Rejseplanens miljøberegner er et værktøj, som kan give en indikation af, hvor meget mindre CO2 man udleder, hvis man rejser kollektivt i stedet for med bil. Værdierne i beregneren tager udgangspunkt i en fælles europæisk beregner, Ecopassenger.
I beregneren indgår al udledning, som er forårsaget af at køre bil, bus og tog. Der medtages udledninger fra selve driften af det pågældende transportmiddel og fra energiproduktionen, herunder energiudvindingen. Tal for DSB og Metro er fra Ecopassenger og indeholder værdier for hhv. diesel og elektriske tog og for hhv. Intercity og regional/s-tog. For busserne er CO2 udledningen beregnet ud fra Trafikselskabets Movias grønne regnskab for busserne, som angiver en CO2 udledning per personkm. For bilerne er tallene baseret på udledningen fra en nyere, mellemstørrelse bil.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.09.2026Tork

Sponseret

Hotel Nyborg Strand giver brugte papirhåndklæder nyt liv

01.09.2026CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

CSR.dk

Fremtidens havvind skal besluttes nu, for at undgå fatalt hul i markedet

CSR.dk

Så kom Forbrugerombudsmanden reviderede anbefalinger til miljømarkedsføring

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Efterår 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Lær hvordan du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

09.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

09.09.2026

Sted

Hvidovre