Rejsende med Lufthansa kan nu købe CO2-aflad på farten

Ønsker du at købe CO2-kompensation eller bidrage til indkøb af grønne brændstoffer, så tilbyder Lufthansa nu, at du kan gøre det direkte fra flysædet.

11.02.2022

CSR.dk

Via platformen Compensaid kan Lufthansas kunder vælge at rejse ’grønnere’ ved at købe klimakreditter for den CO2, som flyrejsen udleder, eller ved at bidrage til indkøb af bæredygtigt brændstof. 

Det har indtil videre været muligt i forbindelse med booking af rejsen eller i deres bonuspoint-app ’Miles & More’. Men nu tilbyder Lufthansa deres kunder endnu en mulighed for at købe CO2-aflad. Nu kan det nemlig også lade sig gøre under selve flyrejsen på de korte og mellemlange flyvninger med internetadgang.

Læs også: Frankrig vil forbyde indenrigs flyruter for at reducere CO2

Her kan de rejsende tilgå ”Compensaid” fra flyvningens inflight entertainment system via deres smartphone. Passagererne kan enten vælge at betale et beløb til køb af bæredygtigt flybrændstof, købe klimakompensation gennem organisationen myclimate eller en kombination af begge dele.

Lufthansa-koncernen har en overordnet ambition om at halvere flyselskabets CO2-udledninger inden 2030 i forhold til 2019-niveauet. I 2050 ønsker de at have fjernet udledningerne helt.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

CSR.dk

Danmarks reelle sårbarhed handler om fossile brændsler

CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle