Region Hovedstaden er klar med ny klimamålsætning for 2030

Tirsdag vedtog Regionsrådet en ny klimamålsætning, der betyder, at regionen skal reducere sit klimaaftryk med 50 procent i 2030, og opnå klimaneutralitet i 2050.

Regionens hospitaler står for størstedelen af den samlede udledning. Derfor har man udviklet en klimastyringsmodel, der kan identificere områder, som kan gøres grønnere. Arkivfoto..

23.08.2023

CSR.dk

Med beslutningen om den nye målsætning vil Region Hovedstaden sætte turbo på den grønne omstilling.

Der skal være fokus på hele regionens udledning, men især den fra hospitalernes drift og daglige forbrug, da den udgør langt størstedelen af det samlede klimaaftryk.

”Jeg er ikke i tvivl om, at det kommer til at blive udfordrende at reducere vores klimaaftryk samtidig med, at vi skal blive ved med at yde behandling i verdensklasse. Men der er ikke nogen vej udenom – den grønne dagsorden og sundhed skal gå hånd i hånd fremover. Og den nye målsætning er ambitiøs, men også realistisk,” siger regionsrådsformand Lars Gaardhøj.

Læs også: I Region Hovedstaden er nedrivning nu yt og renovering in

Næste skridt for at nå de nye mål bliver at identificere de specialer, behandlinger og processer, hvor man kan opnå den største effekt ved at omstille til grønnere alternativer.

Om klimastrategien

  • Region Hovedstaden udleder 1,3 millioner tons CO2 om året
  • Den forbrugsrelaterede udledning står for 95 procent af den samlede udledning, herunder de varer, byggematerialer, medicin, tjenesteydelser, der bruges på hospitalerne i dagligdagen.
  • Den nye målsætning betyder, at regionen skal halvere udledningen senest i 2030, og være helt klimaneutral i 2050.

Kilde: Region Hovedstaden.

For at lykkes med det har regionen udviklet en klimastyringsmodel, som kan hjælpe med at vælge de rigtige indsatser og sikre, at der bliver fulgt op på dem.

”Vi sætter også fokus på forebyggelse og nye behandlingsformer og sørger for, at ny grøn teknologi bliver tilgængelig. Hele indsatsen skal ske strategisk og databaseret, så vi vælger klogt, har alle med og får mest effekt for pengene,” fortæller Line Ervolder, formand for Klima- og Miljøudvalget.

Læs også: Københavns Kommune er godt klar over trippeltælling af klimagevinst

I den nye målsætning er der et konkret måltal for at nedbringe regionens klimaaftryk.

Tilgangen er kort sagt, at regionen skal bruge mindre, bruge længere og bruge grønnere. Det er en tilgang, der kræver, at alle er med på vognen, både ledelse, medarbejdere og leverandører, mener formanden.

”Vi kender mange af løsningerne i dag, men det er nødvendigt, at alle tænker med, for at vi kommer helt i mål. I en presset hverdag er det vigtigt, at sundhedspersonalet oplever, at de grønne initiativer giver mening. Vores medarbejdere vil rigtigt gerne bidrage til den grønne omstilling, og de skal selvfølgelig være med, når vi realiserer den nye klimamålsætning,” siger Line Ervolder.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.10.2026CSR.dk

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

09.10.2026Give Steel A/S

Sponseret

Hvordan træffer man de “rigtige” valg for stålkonstruktionens klimaaftryk?

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

Klimaskovfonden

Sponseret

Danskerne vil gerne betale mere for mindre CO2

CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer løsning, der moderniserer bygninger uden nye kabler

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 20001 lanceres på International Madspildsdag

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense