Region Hovedstaden er klar med ny klimamålsætning for 2030

Tirsdag vedtog Regionsrådet en ny klimamålsætning, der betyder, at regionen skal reducere sit klimaaftryk med 50 procent i 2030, og opnå klimaneutralitet i 2050.

Regionens hospitaler står for størstedelen af den samlede udledning. Derfor har man udviklet en klimastyringsmodel, der kan identificere områder, som kan gøres grønnere. Arkivfoto..

23.08.2023

CSR.dk

Med beslutningen om den nye målsætning vil Region Hovedstaden sætte turbo på den grønne omstilling.

Der skal være fokus på hele regionens udledning, men især den fra hospitalernes drift og daglige forbrug, da den udgør langt størstedelen af det samlede klimaaftryk.

”Jeg er ikke i tvivl om, at det kommer til at blive udfordrende at reducere vores klimaaftryk samtidig med, at vi skal blive ved med at yde behandling i verdensklasse. Men der er ikke nogen vej udenom – den grønne dagsorden og sundhed skal gå hånd i hånd fremover. Og den nye målsætning er ambitiøs, men også realistisk,” siger regionsrådsformand Lars Gaardhøj.

Læs også: I Region Hovedstaden er nedrivning nu yt og renovering in

Næste skridt for at nå de nye mål bliver at identificere de specialer, behandlinger og processer, hvor man kan opnå den største effekt ved at omstille til grønnere alternativer.

Om klimastrategien

  • Region Hovedstaden udleder 1,3 millioner tons CO2 om året
  • Den forbrugsrelaterede udledning står for 95 procent af den samlede udledning, herunder de varer, byggematerialer, medicin, tjenesteydelser, der bruges på hospitalerne i dagligdagen.
  • Den nye målsætning betyder, at regionen skal halvere udledningen senest i 2030, og være helt klimaneutral i 2050.

Kilde: Region Hovedstaden.

For at lykkes med det har regionen udviklet en klimastyringsmodel, som kan hjælpe med at vælge de rigtige indsatser og sikre, at der bliver fulgt op på dem.

”Vi sætter også fokus på forebyggelse og nye behandlingsformer og sørger for, at ny grøn teknologi bliver tilgængelig. Hele indsatsen skal ske strategisk og databaseret, så vi vælger klogt, har alle med og får mest effekt for pengene,” fortæller Line Ervolder, formand for Klima- og Miljøudvalget.

Læs også: Københavns Kommune er godt klar over trippeltælling af klimagevinst

I den nye målsætning er der et konkret måltal for at nedbringe regionens klimaaftryk.

Tilgangen er kort sagt, at regionen skal bruge mindre, bruge længere og bruge grønnere. Det er en tilgang, der kræver, at alle er med på vognen, både ledelse, medarbejdere og leverandører, mener formanden.

”Vi kender mange af løsningerne i dag, men det er nødvendigt, at alle tænker med, for at vi kommer helt i mål. I en presset hverdag er det vigtigt, at sundhedspersonalet oplever, at de grønne initiativer giver mening. Vores medarbejdere vil rigtigt gerne bidrage til den grønne omstilling, og de skal selvfølgelig være med, når vi realiserer den nye klimamålsætning,” siger Line Ervolder.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.05.2026MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

MeetDenmark hjælper branchen med at navigere i de nye emballageregler

26.05.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Antallet af pant- og retursystemer i EU mere end fordobles frem mod 2030

CSR.dk

Data i værdikæden er (stadig) fuld af huller

CSR.dk

Klimarådet: Sådan sikrer man opbakning til klimaindsatsen

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Carbon-Storing Acoustic Panels from Seagrass: Søuld’s Reinvention of a Forgotten Material

Dansk Retursystem

Sponseret

EU's krav om flere genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

Elis Danmark A/S

Sponseret

Bæredygtighedsredegørelse 2025: Stabilt ressourceforbrug og positiv fremgang i cirkulære løsninger

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Internal Auditor Training

The aim of the course is to provide you with knowledge of the entire audit process and plenty of practice in delivering effective internal audits that create value for the organization.

Dato

28.05.2026

Sted

Odense

JUC SERVICE ApS
Konference
Konference om HR-jura og ansættelsesret

I samarbejde med Accura og SIRIUS Advokater byder JUC velkommen til årets store konference om HR-jura og ansættelsesret. Med fokus på temaer som løngennemsigtighed, jura og ledelse i forbindelse med masseafskedigelser, hjemmearbejde og neurodivergens på arbejdsmarkedet.

Dato

28.05.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Spectrum Kalvebod Brygge 10, 6. sal 1560 København V

Dansk Industri
Webinar
Bliv klar til ECGT-direktivet: Lev op til de skærpede krav om klimakommunikation

Fra september 2026 skal din virksomhed leve op til nye, skærpede regler for grøn markedsføring, når ECGT-direktivet bliver en del af dansk markedsføringslov. Er du klar til de nye regler – og ved du, hvor faldgruberne er? Tilmeld dig webinaret nu.

Dato

28.05.2026

Tid

13:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. maj: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.05.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby