Regeringsinitiativ om mere grøn energi er endnu ikke indfriet

For at øge tempoet på opførelsen af vedvarende energi afsatte et politisk flertal sidste år 28 millioner til et nyt grønt partnerskab. Men det endnu ikke blevet en realitet, og nu risikerer pengene at gå til spilde, lyder kritikken blandt andet.

Ifølge Klima- og Energiministeriet har valgkamp og regeringsforhandlinger sat arbejdet med initiativet på pause. Arkivfoto. .

27.01.2023

CSR.dk

På trods af efterspørgsel og et stigende behov efter mere vedvarende energi som vindmøller og solceller er produktionen gået helt i stå – en analyse fra Energistyrelsen viser blandt andet, at der i år og næste år ikke kommer til at blive bygget en eneste vindmølle på land.

Det skriver Information på baggrund af en artikel fra Danmarks Radio.

I forbindelse med finansloven for 2022 blev regeringen, SF, De Radikale, Enhedslisten og Alternativet ellers enige om at afsætte syv millioner kroner årligt til udbygning af vedvarende energi mellem 2022 og 2025, hvilket løber sig op på 28 millioner kroner i alt.

Læs også: Analyse: Her skal de grønne ambitioner omsættes til handling

Det første spadestik er dog ikke taget endnu, og det møder kritik fra Kristine van het Erve Grunnet, afdelingschef i brancheorganisationen Green Power Denmark, og afdelingschef hos Danmarks Naturfredningsforening Jens Anton Tingstrøm Klinken.

Kristine van het Erve Grunnet fortæller blandt andet, at pengene risikerer at gå til spilde, hvis der ikke bliver handlet.

”Vi står i flere kriser, hvor vi har brug for at finde fælles løsninger for at få mere grøn strøm, uden at det sker på bekostning af naturen. Vi havde håbet, at det her partnerskab kunne tage hul på den store opgave. Fordi vi nu har spildt et år, har vi tabt syv millioner af de afsatte midler. Nu er der 21 millioner tilbage,” hun til Information.

Viden mangler
Et af de centrale punkter i regeringsaftalen er blandt andet, at ministerier, nonprofitorganisationer og erhvervslivet skal gå sammen om at udvikle ”ny viden og teknologi”, som kan bringe Danmark i en grønnere retning.

Derfor ærgrer det Jens Anton Tingstrøm Klinken, at projektet ikke er igangsat endnu, fordi der i øjeblikket mangler viden, hvordan udbygningen af vedvarende energi kan påvirke naturlivet.

Læs også: Green Power Denmark: Lad teknologier bygge bro mellem grøn energi og naturhensyn

Han fortæller til Information, at man med den indsigt vil undgå, at vindmølleprojekter bliver stoppet på grund af naturhensyn.

Klima- og Energiministeriet oplyser i en skriftlig kommentar til Information, at man i øjeblikket undersøger, hvordan de resterende penge til initiativet kan fremme eksistensen mellem projekter og naturen.

I kommentaren lyder det derudover, at undersøgelsen blev sat på standby grundet det seneste valg og de lange regeringsforhandlinger – men at den nye regering nu skal tage stilling til det videre arbejde.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

03.02.2026CSR.dk

Elbiler overhaler diesel for første gang i Danmark

02.02.2026CSR.dk

Halvdelen af Danmarks fodaftryk på natur sættes i udlandet

01.02.2026Dagrofa aps

Sponseret

Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

29.01.2026CSR.dk

Havvindsoffensiv: Danmark i aftale om 100 gigawatt havvind med kortlagte havarealer

29.01.2026Bureau Veritas

Sponseret

Få en verifikation af jeres bæredygtighedsrapport

28.01.2026CSR.dk

Nyt eksempel på cirkulær tænkning i tæppebranchen

28.01.2026CSR.dk

Mere af det eksisterende byggeri skal bevares i København

27.01.2026CSR.dk

Nu skal Danmark og Kina bygge grønne skibe sammen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

04.02.2026

Sted

Hvidovre

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

04.02.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Cabi
Webinar
Bliv klar til kravene til S’et i ESG

Banker og kunder kræver dokumentation af jeres sociale ansvar. Tilmeld dig webinaret og få vejledning i, hvordan du styrker din virksomheds ESG-position og bliver mere konkurrencedygtig.

Dato

04.02.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 1: Due Diligence

– from commitment to action

Dato

04.02.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

05.02.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

05.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn