Regeringens nølen kan koste fjernvarmekunder i Viborg 700 mio. kr.

Enorme mængder overskudsvarme bliver aldrig genanvendt til boligopvarmning, selv om den kan erstatte fossil varme fra fx kul og gas – og mindske danskernes varmeregning markant.

Foto: Synergi

30.09.2024

CSR.dk

Efter et længerevarende pres fra en række organisationer erklærede en del af regeringen sig ellers tidligere på året klar til at fjerne det prisloft, der er en stor barriere for at udnytte overskudsvarme. Siden er intet dog sket. Og nu truer et nyt prisloft snart. Regeringen må finde arbejdshandskerne frem, mener SYNERGI, Dansk Fjernvarme og Viborg Varme.

Forbrugerne går glip af ”voldsomme besparelser (…) hver måned prisloftet består.” Sådan skriver Viborg Varme i et brev til klimaminister Lars Aagaard. Samlet kan den manglende udnyttelse af overskudsvarme fra bl.a. Apple over en 20-årig periode koste fjernvarmekunderne i Viborg 712 mio. kr. svarende til tre mio. kr. om måneden, vurderer Viborg Varme. Apple har tilbudt Viborgs fjernvarmekunder at levere overskudsvarmen fra virksomhedens datacenter gratis. Men det må Viborg Varme altså takke nej til på grund af et statsligt prisloft på overskudsvarme og i stedet købe og fyre med naturgas.

Et nationalt problem

Sagen i Viborg er langt fra unik. Over hele landet må overskudsvarme-projekter droppes eller står i stampe som følge af prisloftet. Det er helt uforståeligt, at regeringen vælger at fortsætte opvarmningen af de danske bygninger med kul og gas frem for med grøn overskudsvarme. Det mener SYNERGI-formand Bendt Bendtsen.

”I Danmark vil vi gerne mindske CO2-udledningen, vi vil gerne af med russisk gas, vi vil gerne have konkurrencedygtige virksomheder, og vi vil gerne give danskerne lavere energiregninger. Prisloftet på overskudsvarme leverer det stik modsatte. Hver dag regeringen sidder på hænderne, fosser overskudsvarme fra industrien, datacentre, supermarkeder og andre steder ud i atmosfæren i stedet for at blive genanvendt som grøn varme. Snart truer et nyt prisloft, der ikke bare kan bremse kommende, men også eksisterende overskudsvarme-projekter. Det er en rigtig dårlig situation,” siger Bendt Bendtsen.

”Prisloftet sætter en stopper for mange gode projekter, der både kan gøre varmen billigere for kunderne og spare klimaet for udledningen af drivhusgas, samtidig med at man begrænser investeringen i nye grønne energikilder. Prisloftet skal væk. Det er det, vi og hele den grønne sektor fortsat venter på, så vi kan komme videre med den grønne omstilling og i øvrigt indfri de politiske ambitioner om øget brug af overskudsvarme,” siger Kim Mortensen, direktør i Dansk Fjernvarme.

Morten Abildgaard, direktør i Viborg Varme, er utilfreds med, at prisloftet blokerer for grøn og billig varme til fjernvarmekunderne i Viborg.

”Politikerne har med prisloftet opfundet løsningen på et problem, der ikke eksisterer. I Viborg tjener prisloftet ikke andet formål end at bremse den grønne omstilling og fordyre varmeregningen. Det er bureaukrati af værste skuffe, at vi skal takke nej til gratis grøn overskudsvarme og købe sort naturgas i stedet. Jeg håber, regeringen tænker sig om og afskaffer prisloftet hurtigst muligt,” siger Morten Abildgaard.

Prisloft er problemet 

Tilbage i november 2023 lancerede SYNERGI, Dansk Fjernvarme, Dansk Industri og Intelligent Energi udspillet ”Overskudsvarme: Fra sort spild til grøn ressource” med forslag til, hvordan Danmark i højere grad udnytter den enorme grønne ressource i overskudsvarme. Fx genanvendes kun ca. 13 pct. af den industrielle overskudsvarme i dag i Danmark.

Omdrejningspunktet i udspillet var helt at fjerne prisloftet, der hæmmer genanvendelse og er unødvendig dobbeltregulering, fordi overskudsvarme allerede er underlagt regulering, der sikrer varmekunderne de billigste løsninger.

I januar åbnede regeringen for at fjerne prisloftet – men siden er intet sket. I stedet ventes et nyt prisloft for 2025 snart at blive meldt ud, hvis ikke regeringen tager en anden beslutning inden.

Læs brevet fra Viborg Varme til klimaminister Lars Aagaard her.

Fakta om overskudsvarme

Alene i Danmark spildes hvert år 11,4 terawatt-timer (tWh) svarende til mere end det dobbelte af Danmarks fjernvarmeproduktion fra olie, fossil gas og kul i 2022. I Europa er spildet samlet 2.860 tWh. Det viser en analyse fra Danfoss. Overskudsvarme har dermed potentiale til stort set at dække EU’s samlede behov for varme i boliger og servicesektoren.

I dag leverer overskudsvarme blot 3,5 pct. af fjernvarmen i Danmark. Men overskudsvarme alene fra industrien har potentiale til at give grøn varme til 100.000 husstande. I 2045 kan hele fjernvarmeforbruget ifølge Varmeplan Danmark dækkes af overskudsvarme og geotermi.

- EHS

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

CSR.dk

Kjær & Sommerfeldt halverer CO2-udledning og sætter ny kurs for bæredygtighed i vinbranchen

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København