Regeringen vil sikre elbilens fremtid

Klimaministeren lover en afklaring efter nytår på, hvordan elbilerne skal beskattes fra 2016 og frem.

18.11.2014

CSR.dk

Bekymringen i elbilbranchen var stor, da finansloven for 2015 blev forhandlet på plads i sidste uge uden at tage stilling til, at afgiftsfritagelsen for elbiler udløber ved udgangen af næste år.   

Læs også: Elbilbranchen frygter at afgiftsfritagelse forsvinder

Men nu melder klima- og energiminister Rasmus Helveg Petersen (R), at man efter nytår vil se på, hvordan det kan undgås, at en høj registreringsafgift sætter elbilsalget i stå.   

Den udmelding glæder administrerende direktør i Dansk Energi, Lars Aagaard.

”Det er godt, at regeringen nu tager stilling til elbilernes fremtidige beskatning. For at vi ikke skal tabe det momentum, som grøn transport heldigvis har, så skal der falde en løsning lige efter nytår. For med den politisk ønskede udvikling af energisystemet, så skal vi bruge mere af den grønne el i blandt andet personbilerne”, siger Lars Aagaard på danskenergi.dk.

Også hos Dansk Elbil Alliance, der længe har efterlyst en politisk løsning, der sikrer branchen en klar investeringshorisont, tager branchechef Lærke Flader godt imod regeringens udmelding:

”For elbilbranchen er det vigtigt, at vi får en hurtig og langtidsholdbar afgørelse – jo hurtigere afklaring, jo flere elbiler. Den fremtidige beskatning er diskuteret mange gange med skatteministre og embedsmænd, så skufferne i Skatteministeriet burde være fyldt med gode forslag til at løse det her”, siger Lærke Flader ifølge danskenergi.dk.

- JKK 

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

01.12.2025CSR.dk

Kinas udledninger er fladet ud: Måske for altid?

28.11.2025Schur International Holding a/s

Sponseret

Bæredygtige løsninger til plantedyrkning

27.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service investerer i nordisk klimaskov for at balancere CO₂-udledningen frem til 2030

26.11.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

85 % af HimmerLands medarbejdere er stolte af at arbejde et sted, der er svanemærket

26.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny inspirationsbutik i Aalborg

25.11.2025CSR.dk

Hvad COP30 viste: Fremskridt skabes uden for det globale fællesskab

24.11.2025CSR.dk

Forskere: Svækkede havstrømme bremser ikke den danske opvarmning

24.11.2025CSR.dk

Nyt australsk byggemateriale vil udfordre cementens plads i byggeriet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - December

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

01.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

02.12.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Webinar: ISO 27001 roadmap

Dette webinar er til dig som skal til at opbygge et Informationssikkerheds ledelsessytem (ISMS) og til dig der gerne vil certificeres.

Dato

02.12.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.12.2025

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

02.12.2025

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Beierholm
Webinar
ESG to the point: Klimarisici og ESG i kreditvurderingen - sådan forbereder du din virksomhed

Virksomheder kan ikke længere se bort fra klimarisici og ESG-krav, når de planlægger fremtiden. Pengeinstitutter er fra 1. juli 2025 forpligtede til at inddrage ESG i deres kreditvurderinger – og det kan få direkte betydning for finansieringen.

Dato

02.12.2025

Tid

08:15

Sted

Teams