Regeringen vil have vigtig klimateknologi hurtigere i gang

Et nyt klimaudspil fra regeringen skal skabe klarhed over udbud og sikre effekt i 2029 i stedet for 2030. Green Power Denmark ser det som et nødvendigt våben i klimakampen, mens man hos DI ser det som positivt, at udbuddet nu samles yderligere.

Regeringen vil sætte hastigheden på CO2-fangst op. Arkivfoto..

22.08.2023

CSR.dk

At fange og gemme CO2 væk i undergrunden er udset til at være en central del af vejen til at nå Danmarks klimamål, og nu vil regeringen have hastigheden op.

Med et udspil lægges der op til en ny plan for de næste milliardudbud på området, som skal sikre klarhed om teknologien. Samtidig skal det sikre, at der leveres i 2029 i stedet for i 2030.

Det skriver Ritzau.

Læs også: Folketinget lander aftale om CO2-lagring

"Vi skal have nedsat risikoen for, at vi ikke når ambitionerne. Det her er regeringens svar," siger klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard mandag på et pressemøde.

Det er en taktik, man ser som nødvendig ifølge Green Power Denmark. 

"Det vil føre til negative emissioner, hvor man populært sagt trækker CO2 ud af atmosfæren. Hvis det lykkes, og økonomien hænger sammen, kan Danmark blive et foregangsland på endnu en grøn teknologi, som verden vil efterspørge," siger Jan Hylleberg, viceadministrerende direktør i Green Power Denmark, i en pressemeddelelse.

Han mener samtidig, at regeringen også bør fokusere på såkaldt biogen CO2, som kommer fra biomassefyrede kraftvarmeværker. 

"Der et behov for et særskilt politisk fokus på at skabe rammer for og afsætte midler til anvendelse af den biogene CO2. Det giver ikke mening, at vi begraver den biogene CO2, som er en begrænset ressource. Sker det, risikerer vi at forsinke den grønne omstilling af skibe og fly. Vi skal ikke kun fokusere på vores klimamål i 2030, men også tiden efter, hvor vi for alvor skal gøre tung transport grøn," siger Jan Hylleberg.

Fuld opbakning
Der er de seneste år aftalt flere puljer med milliarder, som skal sikre, at der kommer gang i CCS-industrien. De løber op i knap 40 milliarder kroner.

En del af dem er dog allerede udmøntet, så det er cirka 27 milliarder, der nu skal besluttes en ny strategi for.

Læs også: Naturlig CO2-lagring kan give havgræs bærende rolle i den grønne omstilling

Her vil regeringen i stedet for flere mindre dryp samle dem til to store udbud på henholdsvis cirka 10,5 og 16,3 milliarder kroner.

Og den udmeldning viser, at man har lyttet til CCS-industrien, mener Anne Højer Simonsen, der er vicedirektør i Dansk Industri (DI).

"Den tætte dialog er afgørende for at styrke vejen til et CCS-marked, der er uafhængigt af staten. Det har vores fulde opbakning," siger hun i en pressemeddelse og fortsætter:

"Vi har tidligere peget på behovet for én samlet CCS-pulje, og det får vi heldigvis nu. Det er afgørende for at Danmark når sine klimamål samtidig med, at vi etablerer en konkurrencedygtig CCS-industri langs hele værdikæden."

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

29.01.2026CSR.dk

Havvindsoffensiv: Danmark i aftale om 100 gigawatt havvind med kortlagte havarealer

29.01.2026Bureau Veritas

Sponseret

Få en verifikation af jeres bæredygtighedsrapport

28.01.2026CSR.dk

Nyt eksempel på cirkulær tænkning i tæppebranchen

28.01.2026CSR.dk

Mere af det eksisterende byggeri skal bevares i København

27.01.2026CSR.dk

Nu skal Danmark og Kina bygge grønne skibe sammen

26.01.2026CSR.dk

Kun Aalborg Portland er tilbage i CCS-puljen

22.01.2026CSR.dk

Danske gulerødder bliver presset af varmen

22.01.2026Daka Denmark A/S

Sponseret

Daka fortsætter som central aktør i Danmarks veterinære beredskab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Business & Human Rights Accelerator

The Business & Human Rights Accelerator is a six-month programme activating companies participating in the UN Global Compact across industries and regions. The objective is to help businesses swiftly move from commitment to action on human rights and labour rights through establishing an ongoing human rights due diligence process in line with the UN Guiding Principles on Business and Human Rights.

Dato

29.01.2026

Sted

A combination of webinars and in-person sessions

Bureau Veritas
Seminar
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

02.02.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

03.02.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn