Regeringen trækker støtten til grønt nationalregnskab

Regeringen har droppet det grønne nationalregnskab på det nye finanslovsudspil. En enormt bekymrende beslutningen, mener Alternativets finansordfører, Josephine Fock.

Hvis regeringens får sin vilje kan Danmarks Statistik vinke farvel til de midler, som finansierer det grønne nationalregnskab..

06.09.2017

CSR.dk

Regeringen har valgt at stoppe støtten og dermed videreførelsen af det grønne nationalregnskab, skriver Altinget. Det viser sig i det nye finanslovsudspil, hvor der ikke er blevet afsat penge til databanken, som Danmarks Statistik (DST) præsenterede tilbage i april.

I det grønne nationalregnskab samles en lang række data om miljø og naturressourcer, som dermed kan indgå i statistikker og beregninger af f.eks. sammenhænge mellem økonomi og miljø.

Ifølge Danmarks Statistik vil regeringens manglende støtte betyde, at miljødatabanken ikke vil blive opdateret og sammenhængende langt sværere at udregne. Og det er ifølge Alternativets finansordfører, Josephine Fock, et stort problem:

”Det er enormt bekymrende, hvis regeringen vil stoppe finansieringen. Det er helt forkert i vores optik”, siger Josephine Fock til Altinget og tilføjer:

”Det er vigtigt, at Danmarks Statistik har mulighed for at fortsætte arbejdet med at skabe et grønt nationalregnskab, så vi kan se, hvordan det går med klimaet og miljøet”.

Læs også: Diktatur har hvidvasket 18 mia. kr. gennem Danske Bank

Da det grønne nationalregnskab blev præsenteret for fem måneder siden, havde Danmarks Statistik brugt cirka to år og 4,5 millioner kroner på at indsamle og etablere databanken. Og selvom arbejdet ifølge Kirstein Wismer, afdelingsdirektør for Økonomisk Statistik i DST, ikke vil være helt spildt, hvis støtten ikke videreføres, vil Danmark tabe internationalt terræn til blandt andre Canada, Holland og Sverige.

”Vi har hele tiden været bagefter i forhold til udviklingen af det her. Men siden vi for tre år siden fik bevillingen, er vi kommet op på niveau. Når vi nu mister bevillingen, bliver dataindsamlingen igen mindre”, siger Kirstein Wismer til Altinget.

Læs også: Nasdaq lancerer pilotprojekt for ESG-rapportering

Dataindsamlingen til det grønne nationalregnskab kommer dog ikke til at gå fuldstændig i stå, selvom regeringen fastholder at droppe den økonomiske støtte. EU har nemlig pålagt medlemslandene at føre regnskab med enkelte dele af den grønne økonomi. Det vil dog være Danmarks Statistiks egen opgave at finde penge i sit budget til at opfylde EU’s krav.

-CHM

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.09.2026CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

24.08.2026CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

Grøn omstilling handler lige så meget om ledelse som teknologi

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dakofa
Konference
Dakofas Årskonference: Fra EU-krav til national handlingsplan – i en vild tid...

Cirkulær omstilling er ikke længere et valg, men en nødvendighed – og samtidig en af de mest komplekse dagsordener, vi som samfund står overfor. Krav fra EU, nationale strategier og lokale virkeligheder bevæger sig hurtigt og stiller nye forventninger til både myndigheder, virksomheder og vidensaktører. I en tid, hvor rammerne hele tiden flytter sig, bliver evnen til at navigere i det uforudsigelige afgørende.

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Hotel Munkebjerg, Vejle

CSR.dk
Launch
Mobiliseringsradaren® lancering

Den 25. september lancerer Hansen Agenda og Epinion Mobiliseringsradaren® – en ny undersøgelse af danskernes ansvarlige hverdagshandlinger og en ny metode til adfærdsdesign.

Dato

25.09.2026

Tid

13:30

Sted

Ewaldsgade 3, 2200 København N

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle