Regeringen trækker støtten til grønt nationalregnskab

Regeringen har droppet det grønne nationalregnskab på det nye finanslovsudspil. En enormt bekymrende beslutningen, mener Alternativets finansordfører, Josephine Fock.

Hvis regeringens får sin vilje kan Danmarks Statistik vinke farvel til de midler, som finansierer det grønne nationalregnskab..

06.09.2017

CSR.dk

Regeringen har valgt at stoppe støtten og dermed videreførelsen af det grønne nationalregnskab, skriver Altinget. Det viser sig i det nye finanslovsudspil, hvor der ikke er blevet afsat penge til databanken, som Danmarks Statistik (DST) præsenterede tilbage i april.

I det grønne nationalregnskab samles en lang række data om miljø og naturressourcer, som dermed kan indgå i statistikker og beregninger af f.eks. sammenhænge mellem økonomi og miljø.

Ifølge Danmarks Statistik vil regeringens manglende støtte betyde, at miljødatabanken ikke vil blive opdateret og sammenhængende langt sværere at udregne. Og det er ifølge Alternativets finansordfører, Josephine Fock, et stort problem:

”Det er enormt bekymrende, hvis regeringen vil stoppe finansieringen. Det er helt forkert i vores optik”, siger Josephine Fock til Altinget og tilføjer:

”Det er vigtigt, at Danmarks Statistik har mulighed for at fortsætte arbejdet med at skabe et grønt nationalregnskab, så vi kan se, hvordan det går med klimaet og miljøet”.

Læs også: Diktatur har hvidvasket 18 mia. kr. gennem Danske Bank

Da det grønne nationalregnskab blev præsenteret for fem måneder siden, havde Danmarks Statistik brugt cirka to år og 4,5 millioner kroner på at indsamle og etablere databanken. Og selvom arbejdet ifølge Kirstein Wismer, afdelingsdirektør for Økonomisk Statistik i DST, ikke vil være helt spildt, hvis støtten ikke videreføres, vil Danmark tabe internationalt terræn til blandt andre Canada, Holland og Sverige.

”Vi har hele tiden været bagefter i forhold til udviklingen af det her. Men siden vi for tre år siden fik bevillingen, er vi kommet op på niveau. Når vi nu mister bevillingen, bliver dataindsamlingen igen mindre”, siger Kirstein Wismer til Altinget.

Læs også: Nasdaq lancerer pilotprojekt for ESG-rapportering

Dataindsamlingen til det grønne nationalregnskab kommer dog ikke til at gå fuldstændig i stå, selvom regeringen fastholder at droppe den økonomiske støtte. EU har nemlig pålagt medlemslandene at føre regnskab med enkelte dele af den grønne økonomi. Det vil dog være Danmarks Statistiks egen opgave at finde penge i sit budget til at opfylde EU’s krav.

-CHM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

CSR.dk

Kjær & Sommerfeldt halverer CO2-udledning og sætter ny kurs for bæredygtighed i vinbranchen

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

14.04.2026

Sted

Kosmopol, København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

14.04.2026

Sted

Online

Dansk Erhverv
Morgenmøde
Morgenmøde biodiversitet - Afhængigheder og muligheder

Biodiversitetskrisen er også en forretningsrisiko. Kom og få indblik i IPBES’ seneste rapport ”Business and Biodiversity assessment” og hør fra den danske IPBES-repræsentant, hvad det betyder for erhvervslivet. Du bliver også inspireret af tre virksomheder, der fortæller, hvordan de arbejder med biodiversitet i praksis.

Dato

14.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Erhverv, Børsgade 4, Tietgenhus, 1215 København

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an

Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

14.04.2026

Tid

10:00

Sted

Online