Regeringen presses for svar på elbiler

Regeringen kritiseres for manglende planer og retningslinjer for skatten på elbiler, når den nuværende aftale udløber til nytår.

23.04.2015

CSR.dk

Elbilens fremtid i Danmark er i fare, hvis ikke Regeringen formår at komme med et udspil til nye skatteregler for elbiler, når de gamle udløber 1. januar 2016.

Det mener en række kritikere ifølge dr.dk. En kritik, der kommer både fra elbilbranchen, kommuner og Region Hovedstaden, samt politiske venner og fjender på Christiansborg.

Svar lader vente på sig
Regeringen lovede elllers at komme med et svar efter nytår. Det er imidlertid ikke sket, og i dag står kommunerne blandt andet med en udbudsrunde med 250 nye elbiler og ved ikke, om de er købt eller solgt.

Læs også: Danskerne er imod afgifter på elbiler

Fra Christiansborg kommer både SF og Venstre med kritik af skatteminister Benny Engelbrecht, og begge partier mener, regeringen spiller hasard med elbilens fremtid.

”Vi har jo et kæmpeproblem, fordi vi ikke ved, om afgiften på elbiler per 1. januar er nul eller 180 procent. Og det stiller jo branchen og forbrugerne i en mærkelig situation, siger Mads Rørvig, Venstres erhvervsskatteordfører”, til dr.dk.

Læs også: DSV-topchef: Grønt transportudspil fra regeringen er positivt

Dog har skatteminister Benny Engelbrecht lovet, at der fortsat skulle være en profitabel skattefordel ved elbiler, da Lisbeth Bech Poulsen fra SF, spurgte onsdag i spørgetiden i Folketinget.

”På den måde kan vi nemlig sænke vores energiforbrug og udlede færre drivhusgasser. Der er derfor ingen tvivl om, at vi vil finde en løsning for el- og brintbilerne, når afgiftsfritagelsen udløber her ved udgangen af 2015”, sagde Benny Engelbrecht.

-JPN

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.08.2026CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

11.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Klimasikring på turbo skal give tryghed til danskerne - og virksomhederne

CSR.dk

Flere gevinster ved en stresspolitik på arbejdspladsen

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

CSR.dk

EU's nye ETS-forslag: Balancegang mellem klimaambitioner og industriens konkurrenceevne

CSR.dk

Danskernes skjulte varmespild skal afsløres

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup