Regeringen i mål med vindenergi

Regeringen er stort set i mål med deres 2020 målsætning om vindenergi. Det vurderer Energinet.dk, der forudser en fortsat stigning i vindenergi.

”Vi forventer, at andelen af energi produceret af vindmøller vil nå op til 55 procent i 2020”, siger pressechef hos Energinet, Jesper Nørskov Rasmussen..

01.06.2015

CSR.dk

Regeringen har nået sin målsætning om vindenergi langt før tid. Det viser en analyse foretaget af Energinet.dk.  

For vindenergi udgjorde sidste år 39 procent af Danmarks samlede energiforbrug. Og når man tager fremtidige, bestilte projekter med i beregningen, er regeringen i mål med deres erklærede målsætning om, at vinenergi skal udgøre 50 procent af det samlede strømforbrug i 2020.

Læs også: Vindmøllebranchen er tilbage på sporet

”Vi forventer, at andelen af energi produceret af vindmøller vil nå op på 55 procent i 2020”, siger pressechef hos Energinet, Jesper Nørskov Rasmussen til Ingeniøren.dk.

Og vinden kan redde regeringens andet mål om at reducere CO2-udledningen med 40 procent sammenlignet med 1990-niveauet. Det vurderer Christian Ege fra det Økologiske Råd til Ingeniøren.dk.

”Hvis man når 2020-målene i forhold til drivhusgasser, så vil det sandsynligvis være i kølvandet på, at man overopfylder målet på vindkraftsområdet,« siger Christian Ege.

Læs også: Regeringen overvejer at droppe PSO-afgiften

Tallene fra Energinet.dk viser at vindenergien er gået frem i ryk. For eksempel var stigningen i 2014 på syv procentpoint sammenlignet med året før. Det skyldes, at produktionen stiger i takt med at nye vindanlæg gøres færdig.

Således forventer Energinet.dk også, at vindenergien vil tage endnu et fremryk i Danmarks samlede forbrug, når Horns Rev 3 ved Vestjylland står helt færdigt i 2020. 

-JPN

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

08.04.2026CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Ny analyse: Penge i skattely overstiger den fattigste halvdel af verdens formue

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online