Rederier mangler grønt skibsbrændstof

Mangel på grønne brændsler til branchens containere er en af de største udfordringer, som shippingindustrien står overfor lige nu.

Ifølge en analyse fra Cowi er der først nok grønt brændstof til den danske shippingindustri i næste årti. Arkivfoto..

09.06.2022

CSR.dk

Skibsfartens største udfordring i den grønne omstilling er risikoen for, at der mangler grønt brændstof i fremtiden. Det fremgår af en rundspørge fra Danske Rederier bestående af 25 topchefer i branchen.

64 procent svarer her, at tilgængeligheden af klimavenligt brændsel er den største forhindring i at nedbringe CO2-udledningen.

Det skriver Finans.

Læs også: Skibe skal kunne tanke bæredygtigt på Bornholm i 2025

”Der er stor efterspørgsel fra rederierne, og der er et stort eksportpotentiale i forhold til at levere grønt skibsbrændstof i Østersøen. Så det er ikke efterspørgslen, der er problemet – det er udbuddet, vi er bekymrede for”, siger Anne H. Steffensen, administrerende direktør hos Danske Rederier, til Finans.

Ifølge en analyse fra konsulenthuset Cowi vil der først være nok grøn energi, som kan dække behovet for indenrigsskibsfart og internationale skibe, i næste årti – og det er kun, hvis regeringen lykkes med at få implementeret strategien ’Danmark kan mere II’.

”Der er slet ingen tvivl om, at vi kommer til at mangle grønt brændstof, hvis ikke regeringen lykkes med at komme igennem med sin mest ambitiøse plan for udbygningen af vedvarende energi”, fortsætter Anne H. Steffensen til Finans.

 -HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.04.2026Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

27.04.2026Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

2025 var et vendepunkt i global energihistorie

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Moving Every Stone: How Lessebo Paper Aligns Craft, Chemistry and Continuous Improvement

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle