Rapport: Flere pensionsselskaber nøler med aktivt ejerskab

En ny rapport fra Ansvarlig fremtid vurderer, at danske pensionsselskaber ikke tager nok ansvar som ejere af vigtige investeringer, når det kommer til den grønne omstilling.

PFA kan ikke genkende kritikken og mener, at man ikke er mindre ambitiøs på området sammenlignet med konkurrenterne. Arkivfoto..

19.10.2022

CSR.dk

Ansvarlig Fremtid, som er en del af Klimabevægelsen, har i en ny rapport undersøgt, hvordan 16, store pensionsselskaber har stemt i forhold til klimaforslag ved årets generalforsamlinger.

Og generelt bakker selskaberne mere op om bæredygtige tiltag i investeringsporteføljerne end andre investorer, lyder det i rapporten.

Læs også: De danske pensionsselskaber investerer fortsat store summer i sort energi

Samtidig er der stor variation mellem pensionsselskabernes initiativer, og rapporten retter generel kritik mod flere af selskaberne – blandt andet PFA og Danica Pension – i undersøgelsen, fordi de ifølge rapporten ikke tager nok ejerskab.

Det skriver Børsen.

Et nej er ikke klimamodstand
Men ifølge Mads Steinmüller, konstitueret chef for aktivt ejerskab hos Danica Pension, strammer selskabet løbende sine stemmemæssige retningslinjer.

Han forklarer, at pensionsselskabet nogle gange stemmer nej til klimaforslag, hvis de blandt andet er for detaljerede eller indeholder ’mikromanagement’.

Men det betyder ikke, at man gennem et nej afspejler modstand mod klimaforslag, understreger han.

Læs også: Pensionsselskaber: Bæredygtighedsrapport favoriserer de store aktører

Hos PFA er man ikke enig i rapportens udlægninger.

“Jeg sætter pris på dialogen med Ansvarlig Fremtid om aktivt ejerskab, men jeg er ikke enig i, at vi er mindre ambitiøse end vores konkurrenter. Vi har valgt, at vores eksponering til olie- og gassektoren er som aktionær i de to selskaber (Shell og Total, red. af Børsen), der er bedst positioneret til at blive fremtidens vindere (i den grønne omstilling, red. af Børsen)”, siger Rasmus Bessing, direktør for PFA Asset Management, til Børsen.

Han tilføjer, at PFA ikke ejer såkaldte kreditobligationer, som finansierer fossile energivirksomheder – og er derved et konkret eksempel på, at pensionsselskabet udøver aktivt ejerskab.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.09.2026Schneider Electric

Sponseret

Elektrificeringen presser pladsen i bygningers eltavler – ny innovation skal løse voksende sikkerhedsudfordring

07.09.2026CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

CSR.dk

Fremtidens havvind skal besluttes nu, for at undgå fatalt hul i markedet

Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DTU
Efteruddannelse
Kvalitetsstyring

På kurset, som også er et diplommodul, vil du få forståelse for sammenhængen mellem kvalitetsstyring af produkter og services og virksomhedens drift.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods