Rapport: Få investorer i klimaalliancer stemmer grønt

En ny rapport sår tvivl om effekten af alliancer som Net-Zero Asset Owner Alliance, hvor investorer sammen skal nedsætte CO2-udledningen.

Undersøgelsen viser blandt andet, at selskaber i investoralliancen NZAOA, er mere tilbøjelige til at stemme for klimatiltag rettet mod energiselskaber. Arkivfoto. .

15.12.2021

CSR.dk

Det er måske kun tanken, der tæller, når selskaber tilslutter sig den FN-støttede investorsammenslutning Net-Zero Asset Owner Alliance (NZAOA), som forpligter sine medlemmer til at stræber efter en CO2-neutral investeringsportefølje.

Ifølge en ny undersøgelse, er det nemlig tvivlsomt, hvor meget medlemmerne faktisk ændrer i den grønne dagsorden ved at være med i alliancen – i hvert fald når de skal stemme ved generalforsamlingerne.

Læs også: Private investorer vil sætte pengene på grønt

Undersøgelsen, som er foretaget af forskere fra Irland og Skotland, viser at kun 13 ud af 46 NZAOA-medlemmer selv har stemt på klimarelaterede forslag ved aktionærmøder. De resterende medlemmer lader i overvejende grad sine aktionærforeninger og pengeforvaltere stemme for dem.

”Et medlemskab hos disse typer alliancer betyder ikke, at man er frontløber på klimaområdet”, fortæller Theodor Cojoinau, professor i bæredygtig økonomi hos University of Edinburgh til Bloomberg.

Inkonsistente stemmer
NZAOA er en af mange typer alliancer, som finansaktører etablerer for at forpligte sig til en nedsætning af de drivhusgasser, som aktiviteterne i de selskaber, de investerer i, udleder. I hvor høj grad deres investeringer lever op til deres forpligtelser, er dog under kritik fra både nonprofitorganisationer og forskere på området.

Læs også: Investorer bruger deres stemme aktivt på diversitet

Forskerne fandt derudover, at NZAOA-medlemmer, og andre selskaber, er mere tilbøjelige til at stemme om klimatiltag rettet mod virksomheder, der beskæftiger sig med sort energi. NZAOA-medlemmerne er imidlertid uklare når det kom til at stemme om virksomhedstiltag, som stemmer overens med Paris-aftalen.

Kun tre ud af ny medlemmer i alliancen stemte for et tiltag, der skulle få Shell til at sætte CO2-målsætninger i overensstemmelse med Paris-aftalen. Samtidig stemte investorerne imod initiativet ’Say on Climate’, som presser virksomheder til at reagere proaktivt på global opvarmning.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.03.2026CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

16.03.2026CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Annonce

CSR.dk

Forbrugere belønner ikke bæredygtighed, de straffer

CSR.dk

Nyt partnerskab vil gøre grønne boliger til en god forretning

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

23.03.2026

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Event
Studietur til Aarhus

Tag med Byggeriets Samfundsansvar, a:gain og Fischer Lighting på en inspirerende bustur fra København til Aarhus. Her får du både ny viden, konkrete eksempler og unikke netværksmuligheder.

Dato

23.03.2026

Tid

06:45

Sted

Mødested ved bussen

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

23.03.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Bæredygtighed i event-, møde-, og oplevelsesbranchen med ISO 20121 og Svanemærket

Deltag i dette webinar og få indsigt i, hvordan du konkret og struktureret kan arbejde med bæredygtighed i event-, sport-, oplevelses- og turismebranchen gennem standarden ISO 20121 og Svanemærket.

Dato

23.03.2026

Tid

13:00

Sted

Online