Rapport: Få investorer i klimaalliancer stemmer grønt

En ny rapport sår tvivl om effekten af alliancer som Net-Zero Asset Owner Alliance, hvor investorer sammen skal nedsætte CO2-udledningen.

Undersøgelsen viser blandt andet, at selskaber i investoralliancen NZAOA, er mere tilbøjelige til at stemme for klimatiltag rettet mod energiselskaber. Arkivfoto. .

15.12.2021

CSR.dk

Det er måske kun tanken, der tæller, når selskaber tilslutter sig den FN-støttede investorsammenslutning Net-Zero Asset Owner Alliance (NZAOA), som forpligter sine medlemmer til at stræber efter en CO2-neutral investeringsportefølje.

Ifølge en ny undersøgelse, er det nemlig tvivlsomt, hvor meget medlemmerne faktisk ændrer i den grønne dagsorden ved at være med i alliancen – i hvert fald når de skal stemme ved generalforsamlingerne.

Læs også: Private investorer vil sætte pengene på grønt

Undersøgelsen, som er foretaget af forskere fra Irland og Skotland, viser at kun 13 ud af 46 NZAOA-medlemmer selv har stemt på klimarelaterede forslag ved aktionærmøder. De resterende medlemmer lader i overvejende grad sine aktionærforeninger og pengeforvaltere stemme for dem.

”Et medlemskab hos disse typer alliancer betyder ikke, at man er frontløber på klimaområdet”, fortæller Theodor Cojoinau, professor i bæredygtig økonomi hos University of Edinburgh til Bloomberg.

Inkonsistente stemmer
NZAOA er en af mange typer alliancer, som finansaktører etablerer for at forpligte sig til en nedsætning af de drivhusgasser, som aktiviteterne i de selskaber, de investerer i, udleder. I hvor høj grad deres investeringer lever op til deres forpligtelser, er dog under kritik fra både nonprofitorganisationer og forskere på området.

Læs også: Investorer bruger deres stemme aktivt på diversitet

Forskerne fandt derudover, at NZAOA-medlemmer, og andre selskaber, er mere tilbøjelige til at stemme om klimatiltag rettet mod virksomheder, der beskæftiger sig med sort energi. NZAOA-medlemmerne er imidlertid uklare når det kom til at stemme om virksomhedstiltag, som stemmer overens med Paris-aftalen.

Kun tre ud af ny medlemmer i alliancen stemte for et tiltag, der skulle få Shell til at sætte CO2-målsætninger i overensstemmelse med Paris-aftalen. Samtidig stemte investorerne imod initiativet ’Say on Climate’, som presser virksomheder til at reagere proaktivt på global opvarmning.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

Webinar: Ny ISO-standard skal hjælpe fødevarevirksomheder med at reducere madspild

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

14.10.2025CSR.dk

Forskere advarer om globale klimavendepunkter men ser også nye muligheder

14.10.2025CSR.dk

Tøjbjerge vokser: Ubrugt fast fashion fra Kina fylder danske genbrugspladser

14.10.2025Alexandra Instituttet

Sponseret

Fra grønne fingre til grønne strategier

13.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Vidensdeling på tværs af grænser

09.10.2025CSR.dk

Norwegian vinder udbud om grøn indenrigsrute: Skal flyve på mindst 40 procent bæredygtigt brændstof

09.10.2025CSR.dk

Affaldsvirksomhed på Mors får skarp kritik og flere påbud for ulovlig affaldshåndtering

08.10.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Facilities Mgt leverer på Bæredygtighed

07.10.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Sådan kan du spare CO₂ uden at forlade stuen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
SBT Sector Exchanges: Buildings

In this sector-specific session participants will have the opportunity to go deeper into questions and opportunities regarding the building sector and the SBTi methodology and approach.

Dato

15.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Scope 3 Strategy: Regulations, Reporting, and Target Setting

Join our upcoming 2025 Webinar Series: As the first webinar in the series, this session will help participants to understand what the latest regulations and requirements mean for their approach to Scope 3 over the short, medium, and long term. Insights from influential bodies, in addition to business case studies, will demonstrate how aligning with the needs of these key stakeholders can justify investment into more effective data collection, stronger collaboration within value chains, and greater transparency in reporting.

Dato

16.10.2025

Tid

15:00

Sted

Online

JUC SERVICE ApS
Kursus
Sorghåndtering på arbejdspladsen

Dette kursus giver dig konkrete værktøjer til at håndtere sorg i arbejdslivet – både som leder og kollega.

Dato

20.10.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

21.10.2025

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

21.10.2025

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtig virksomhedsudvikling

På dette kursus arbejder vi med integration af bæredygtighed i virksomheders strategi og målsætning, værdikæder og miljøledelsessystemer.

Dato

21.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup