Rapport: Elektronisk affald når nye, farlige højder

Mens milliardværd af metaller som guld, sølv og kobber bliver dumpet eller brændt, sprænger elektronisk affald skalaen i 2019 med en vægt på 53,6 millioner tons, oplyser en nyligt offentliggjort rapport fra FN. Det er både farligt for miljøet og verdensbefolkningens sundhed.

Flere steder i verden bliver elektronisk affald ikke ordentligt smidt ud, og derfor ikke genbrugt..

31.07.2020

CSR.dk

En stigende efterspørgsel på elektronik med kort levetid og få reparationsmuligheder har resulteret i en femdobling på såkaldt e-affald over de seneste fem år. Sådan lyder det ifølge en samlet rapport fra FN Universitet (UNU), The UN Institute for Training and Research, the International Telecommunication Union samt the International Solid Waste Association. Det skriver EcoWatch.com.

Rapporten forudsiger desuden, at produceret e-affald vil toppe 74 millioner tons i 2030.

”Vi ser en voksende middelklasse i mange lande på tværs af verden, der for få år siden var typiske udviklingslande. Og der er en meget stor ophobning af efterspørgsel her”, siger Rüdiger Kühr, leder over the Sustainable Cycles Program hos UNU, og medforfatter på rapporten.

Selve e-affaldets vægt i 2019 svarer til 350 krydstogtskibe på størrelse med Queen Mary 2 – en af de største krydstogtsskibe i verden.

Læs også: Coop og Stop Spild Lokalt indgår landsaftale om madspild

”E-affaldsvolumen stiger tre gange så hurtigt som verdens befolkning, og 13 procent hurtigere end den globale BNP de sidste fem år”, siger Antonis Mavropoulos, præsident hos International Solid Waste Association, og fortsætter:

”Den skarpe stigning skaber omfattende miljø- og sundhedsmæssige konsekvenser og demonstrerer nødvendigheden af at kombinere den fjerde industrielle revolution med cirkulær økonomi”.

Ved at smide elektroniske genstande væk uden at sikre sig, at det bliver genbrugt, kan lede til tab af essentielle materialer som jern, kobber og guld, der ellers vil kunne blive smeltet om til råmaterialer og genanvendt til nyt udstyr.

Rapporten oplyser derudover, at køleelementer, der findes i f.eks. køleskabe og ventilationsanlæg også bidrager til den globale opvarmning, hvis de ikke bliver hensigtsmæssigt genbrugt. 98 millioner tons CO2-ækvivalenter blev således skilt ud i atmosfæren i 2019.

”Uhøjtidelig eller forkert genbrug af e-affald er en massiv fremspirende fare, der stille påvirker vores helbred og de fremtidige generationers. Ét ud af fire børn dør af undgåelig miljøeksponering”, siger Maria Neira, leder af miljø, klimaforandringer og sundhedsafdelingen hos WHO, og uddyber:

Læs også: ”Genbrug uden cirkulær økonomi er jo bare et beskæftigelsesprojekt”

”Ét ud af fire børn kunne reddes, hvis vi tager aktion i at beskytte deres helbred og sikre et tryggere miljø”.

Mens det meste af e-affaldet bliver produceret i Asien med 24,9 millioner tons sidste år, var Europa frontløber på skalaen når det kom til affald per indbygger. Det lå således på 16,2 kilogram, oplyser rapporten.

Til gengæld lå Europa også nummer ét på listen over hensigtsmæssig indsamling og genbrug af e-affald med 42,5 procent, hvilket dog stadig ligger under målet på 65 procent. Asien blev placeret på andenpladsen med 11,7 procent.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

03.06.2026CSR.dk

Nu skal kapacitetsproblemerne løses

02.06.2026Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

CSR.dk

JYSK har brug for mere bæredygtighed fra leverandører fra Asien

CSR.dk

Grønnere shipping kræver motiverende regulering

Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

MeetDenmark hjælper branchen med at navigere i de nye emballageregler

Dansk Retursystem

Sponseret

Antallet af pant- og retursystemer i EU mere end fordobles frem mod 2030

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
PwC Danmark
Webinar
Sustainability Strategy in the Boardroom

Sign up and gain insights into how boards and executive leadership teams work with sustainability strategy and reporting, featuring perspectives from Professor Andreas Rasche (CBS) and board members Mads Nipper and Jeanette Løgstrup, alongside PwC experts.

Dato

08.06.2026

Tid

15:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Systematiseret risikoledelse efter DS/ISO 31000

Et væsentligt krav i ISO ledelsessystemstandarderne er, at man som certificeret virksomhed skal etablere en systematisk tilgang til at arbejde med risici i ledelsessystemet – også kaldet Risk Thinking.

Dato

10.06.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

10.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Sådan forstår, opnår og forbedrer du din EcoVadis-vurdering

EcoVadis er i dag en af de mest anvendte platforme til vurdering af virksomheders bæredygtighedsindsats og anvendes bredt på tværs af brancher verden over.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Etisk Handel Danmark
Kursus
Briefing: Navigating biodiversity in global supply chains

Navigating biodiversity in global supply chains – but how?

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

11.06.2026

Sted

Online