Rapport: Cirkulær økonomi kan spare 11 procent af verdens vandforbrug - mindst

Ved at anvende en cirkulær model for forbrug, kan verden skære mindst 11 procent af behovet for ferskvand, siger hollandsk rapport. Masser af forretningsmuligheder i en ny strategi.

Vores anvendelse af vand skal være langt mere cirkulær, siger hollandsk rapport. Det vil kunne spare store mængder vand i fremtiden..

13.03.2017

CSR.dk

Det globale behov for ferskvand ventes at stige med omkring 2 procent om året over de næste årtier, og med en antagelse om, at forsyningen er nogenlunde stabil, så vil det føre til flere situationer med vandmangel adskillige steder på kloden, i høj grad på grund af det lineære forbrugsmønster, der lige nu er aktuelt i sektoren.

Læs også: Dansk vandteknologi besøger Det Hvide Hus

Sådan lyder det indledningsvist i en ny rapport fra den hollandske investeringsbank ING, der derfor peger på behovet for en mere cirkulær tilgang til udfordringen. Her er tanken kort fortalt, at man erstatter den eksisterende take, make and waste-tilgang med en reduce, re-use and retention-model, der lukker kredsløbet i vandsystemet og gør det regenerativt så vandet bevarer sin kvalitet og kan blive brugt cirkulært adskillige gange.

I rapporten ”Less is more: circular economy solutions to water shortages” har ING sammen med partneren Deltares undersøgt de cirkulære potentiale i seks regioner: det nordlige Indien, Californien, Ghana, De Forenede Arabiske Emirater, Bangladesh og Holland.

Konklusionen er at den cirkulære økonomi godt nok ikke er i stand til at fuldstændig at eliminere problemerne med vandmangel, men at den har potentiale til at spare over 400 mia. m3 vand alene i de seks regioner, heraf langt størstedelen i Indien. Det svarer til 11 procent af det globale vandbehov og næsten hele forbruget i USA. På verdensplan kan man kun gisne om, hvad det kan blive til.

Videre peger rapporten på, at en udrulning af principperne i den cirkulære økonomi kræver en gennemgribende ændring væk fra de nuværende, lineære vandsystemer. På den baggrund er en bred vifte af forretningsmuligheder for virksomheder inden for vandforsyningskæderne, eksempelvis omkring effektive vandingsteknikker, bæredygtig pumpning, vandrensning og genanvendelse.

Læs også: Grundfos skal løse global vandkrise

“Rapporten understreger det store potentiale, der ligger i den cirkulære økonomi i forhold til at reducere trykket på vores vandressourcer. (…) Vi skal dog også holde os for øje, at ingen af elementerne i den cirkulære model kan blive implementeret i isolation. Der er en stribe forhindringer for fremskridt, i form af eksempelvis implementeringsomkostninger, regulativ kontrol, gratis rettigheder og hele vandcyklussen fra forsyning til behov og forbrug generelt, der skal forbedres for en cirkulær vandsektor kan blive effektiv og skabe positive resultater”, siger Gerben Hieminga fra ING Economics Department.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.07.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Nye retningslinjer giver virksomheder klarere rammer for reglerne om forbud mod tvangsarbejde – her er 4 ting, du skal vide som virksomhed

17.06.2026JUC SERVICE ApS

Sponseret

Miljøret, vandmiljø og naturgenopretning stiller nye krav til ansvar og gennemførelse

CSR.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 mia. euro kan blive grønnere – erhvervskoalition presser på

CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell Hotel Aarhus

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

DTU
Efteruddannelse
Webteknologier

Vil du have kendskab til de mest aktuelle tilgange til udvikling af webbaserede systemer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at udvikle systemløsninger for din virksomhed.

Dato

02.09.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden, og hvad det vil sige at være certificeret efter standarden.

Dato

03.09.2026

Sted

Fredericia

DTU
Efteruddannelse
Operations Management

Få kompetencerne til at optimere din virksomheds driftsprocesser og produktions-flows. Og skab mere værdi for virksomheden ved at planlægge og styre driftsopgaver mere effektivt.

Dato

03.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup