Rapport: Cirkulær økonomi kan spare 11 procent af verdens vandforbrug - mindst

Ved at anvende en cirkulær model for forbrug, kan verden skære mindst 11 procent af behovet for ferskvand, siger hollandsk rapport. Masser af forretningsmuligheder i en ny strategi.

Vores anvendelse af vand skal være langt mere cirkulær, siger hollandsk rapport. Det vil kunne spare store mængder vand i fremtiden..

13.03.2017

CSR.dk

Det globale behov for ferskvand ventes at stige med omkring 2 procent om året over de næste årtier, og med en antagelse om, at forsyningen er nogenlunde stabil, så vil det føre til flere situationer med vandmangel adskillige steder på kloden, i høj grad på grund af det lineære forbrugsmønster, der lige nu er aktuelt i sektoren.

Læs også: Dansk vandteknologi besøger Det Hvide Hus

Sådan lyder det indledningsvist i en ny rapport fra den hollandske investeringsbank ING, der derfor peger på behovet for en mere cirkulær tilgang til udfordringen. Her er tanken kort fortalt, at man erstatter den eksisterende take, make and waste-tilgang med en reduce, re-use and retention-model, der lukker kredsløbet i vandsystemet og gør det regenerativt så vandet bevarer sin kvalitet og kan blive brugt cirkulært adskillige gange.

I rapporten ”Less is more: circular economy solutions to water shortages” har ING sammen med partneren Deltares undersøgt de cirkulære potentiale i seks regioner: det nordlige Indien, Californien, Ghana, De Forenede Arabiske Emirater, Bangladesh og Holland.

Konklusionen er at den cirkulære økonomi godt nok ikke er i stand til at fuldstændig at eliminere problemerne med vandmangel, men at den har potentiale til at spare over 400 mia. m3 vand alene i de seks regioner, heraf langt størstedelen i Indien. Det svarer til 11 procent af det globale vandbehov og næsten hele forbruget i USA. På verdensplan kan man kun gisne om, hvad det kan blive til.

Videre peger rapporten på, at en udrulning af principperne i den cirkulære økonomi kræver en gennemgribende ændring væk fra de nuværende, lineære vandsystemer. På den baggrund er en bred vifte af forretningsmuligheder for virksomheder inden for vandforsyningskæderne, eksempelvis omkring effektive vandingsteknikker, bæredygtig pumpning, vandrensning og genanvendelse.

Læs også: Grundfos skal løse global vandkrise

“Rapporten understreger det store potentiale, der ligger i den cirkulære økonomi i forhold til at reducere trykket på vores vandressourcer. (…) Vi skal dog også holde os for øje, at ingen af elementerne i den cirkulære model kan blive implementeret i isolation. Der er en stribe forhindringer for fremskridt, i form af eksempelvis implementeringsomkostninger, regulativ kontrol, gratis rettigheder og hele vandcyklussen fra forsyning til behov og forbrug generelt, der skal forbedres for en cirkulær vandsektor kan blive effektiv og skabe positive resultater”, siger Gerben Hieminga fra ING Economics Department.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.06.2026CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

29.05.2026Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

CSR.dk

Dansk projekt vil redde printkort fra skrotning

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

3H Law

Sponseret

Fokus på greenwashing er ikke forsvundet – tekstilbranchen udsat for “sweep”

Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

Cabi
Webinar
Kort og godt om de nye sygedagpengeregler 2026

Sidste år trådte de første ændringer af sygedagpengereglerne i kraft. Pr. 1. juli 2026 kommer der yderligere ændringer, hvor kommunerne kommer til at spille en endnu mindre rolle i opfølgningen på sygemeldte medarbejdere. På dette webinar får du en gennemgang af de nye regler, og hvad det betyder for dig som arbejdsgiver.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.