Randers overhaler storbyer med CO2-neutral varme

Danmarks større byer halter bagud, men Randers har allerede opnået klimaministerens mål.

København halter bagud i forhold til Randers i målet om at blive kulfri i 2012..

09.12.2010

CSR.dk

Randers er foran byer som København og Århus i klima- og energiminister Lykke Friis’ (V) plan om, at kraftværkerne i landets fem største byer skal være kulfrie fra 2012. Her vil regeringen begynde at fjerne kullene fra kraftværkerne i alle de større byer og erstatte dem med biomasse. I Randers har det lokale kraftvarmeværk allerede nu skiftet kul ud med biomasse, og dermed er vinterens varme i Randers blevet CO2-neutral.

”Vi vil gerne tilbyde en så grøn og vedvarende energi som muligt, og det gør vi ved at fyre med biobrændsel. Samtidig er der i dag en fornuftig økonomi i det, så det også kan betale sig for varmeforbrugerne. De to ting skal hænge sammen, før man kan tage skridtet fuldt ud fra kul til biobrændsel. Der er vi nået til nu, og det er vi selvfølgelig meget stolte af,” siger Jan Harding, der er direktør for Verdo Produktion, som står for driften af varmeværket i Randers.

I forbindelse med omtalen af de nye mål for de danske kraftvarmeværker modsatte flere af byerne sig tidsfristen på 2012, som de ikke mener, de kan nå. Derfor har Verdo - i samarbejde med Randers Erhverv & Udvikling ved Randers Kommune - nu inviteret Lykke Friis til Randers, så hun ved selvsyn kan se, at det allerede nu godt kan lade sig gøre at skifte fra kul til biomasse. Håbet er, at Verdos resultater i Randers kan inspirere andre byer til at sætte skub i udviklingen mod den CO2-neutrale varme. - MS

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

23.02.2026CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

20.02.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

20.02.2026KLS PurePrint A/S

Sponseret

Kom med til boglanceringen af Hvidbog om Cirkulær Emballage 2.0

19.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Offentlige indkøb svigter den grønne omstilling

18.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Udendørsdesign i fokus: Mere end blot en sæsontrend

18.02.2026CSR.dk

Nye beregninger: Hejre-felt kan føre til 10.700 dødsfald

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Klimamål for SMV’er

Hvordan kommer man godt i gang med at sætte klimamål som SMV? Og hvordan arbejder man med at nå dem?

Dato

26.02.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden, og hvad det vil sige at være certificeret efter standarden.

Dato

02.03.2026

Sted

Fredericia

Klimakampen ApS
Event
Klimakampen - Marts 2026

Klimakampen er en interaktiv kampagne, hvor kollegaer konkurrerer om at udføre klimavenlige handlinger. Kampagnen skaber engagement, styrker fællesskabet og gør det let for jeres organisation at handle på klimaforandringer.

Dato

02.03.2026

Tid

00:00

Sted

Online

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

02.03.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til ISO 20121 - Bæredygtighed i møde-, event-, sport-, kultur- og oplevelsesbranchen.

På kurset Introduktion til bæredygtighed i møde-, event-, sport-, kultur- og oplevelsesbranchen får du en grundlæggende forståelse for ISO 20121. Vi gennemgår udvalgte kapitler i standarden og drøfter betydningen af de enkelte krav. For at øge forståelsen indeholder kurset eksempler på, hvordan du omsætter kravene til praksis.

Dato

02.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

03.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn