Radikale vil forny den danske bilpark

Radikale Venstres trafikordfører Johannes Poulsen er klar med gennemgribende ændringer, der skal forny og forbedre den danske bilpark.

27.05.2008

CSR.dk

Biler produceret før 1990 forurener helt op til 50 gange mere end nye biler. Det skriver MetroXpress i dag.
”Vi skal indføre roadpricing, som regulerer trafikken, så der bliver mindre trængsel på vejene. Vi skal investere massivt i en forbedring af den offentlig transport, så flere vælger dette. Og så skal vi reformere bilafgifterne, så det kan svare sig at køre i de mest miljørigtige biler. De tiltag vil forny bilparken og nedbringe forureningen,” siger Johannes Poulsen, der kritiserer regeringen for ikke at have taget hånd om problemet.
”Regeringens omlægning af bilafgifterne i 2007 var en ligegyldig lappeløsning, der ikke i tilstrækkelig grad tilgodeså miljøet. Vi har hele tiden presset på for mere gennemgribende reformer,” siger Johannes Poulsen.
Ifølge Danske Regioner medfører luftforureningen i forbindelse med de gamle biler 3.400 dødsfald hvert år. Tallet forventes at stige yderligere, hvis trafikken som forventet vokser med 70 procent inden 2030. CO2-udledningen stiger ligeledes, og derfor får Danmark uhyre svært ved at efterleve internationale aftaler – især på trafikområdet.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.10.2026CSR.dk

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

09.10.2026Give Steel A/S

Sponseret

Hvordan træffer man de “rigtige” valg for stålkonstruktionens klimaaftryk?

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

Klimaskovfonden

Sponseret

Danskerne vil gerne betale mere for mindre CO2

CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer løsning, der moderniserer bygninger uden nye kabler

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 20001 lanceres på International Madspildsdag

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense