Råd: Alle virksomheder bør lave klimaregnskaber

Rådet for Samfundsansvar og Verdensmål har netop offentliggjort syv råd, der blandt andet opfordrer alle virksomheder til at opgøre og rapportere klimaaftryk. Kravet vil alligevel komme fra andre aktører, mener formand for FSR.

Ifølge rådet skal staten styrke digitale løsninger, der gør det nemmere for virksomheder at rapportere deres bæredygtighedsdata. Arkivfoto..

18.05.2022

CSR.dk

Alle danske virksomheder skal opgøre klimaaftryk, have mere rådgivning i rapportering af bæredygtighedsaktiviteter i forretningen og så skal staten bidrage med digitale løsninger til formålet.

Sådan lyder nogle af anbefalingerne fra det regeringsnedsatte Rådet for Samfundsansvar og Verdensmål, som en række organisationer, virksomheder og fagbevægelsen er med i.

Rådet syv anbefalinger:

• Bedre vejledning og rådgivning for at styrke SMV’ernes viden om nye bæredygtighedskrav
• De rette kompetencer til en grøn, bæredygtig og socialt ansvarlig omstilling
• Større fokus på virksomhedernes due diligence og ansvar i værdikæden
• Information om ESG- og bæredygtighedsrapportering
• Værktøjer til opgørelse og rapportering af bæredygtighedsdata
• Digitale løsninger til deling af bæredygtighedsdata
• Alle danske virksomheder anbefales at opgøre deres klimaaftryk for scope 1 og scope 2 samt påbegynde arbejdet med at opgøre for scope 3 i takt med udvikling i tilgængelige værktøjer og vejledninger i alle tre scopes.

Rådet har i alt offentliggjort syv råd, hvoraf flere handler om, at store som små virksomheder skal have bedre vejledning i viden om bæredygtighedskrav, grøn omstilling og ansvar i værdikæden.

Derudover bør virksomhederne rapportere om klimabelastningen i scope 1, 2 – og 3 på sigt.

Rapporteringsanbefalingen skal ses som en hjælp til at virksomhederne kan komme kundernes og forretningspartnernes krav i forkøbet, mener Birgitte Mogensen, der er formand for danske revisorers udvalg for samfundsansvar og bæredygtighed (FSR).

”Én ting er, hvad virksomheder kan møde i deres kundekreds, men noget andet er, hvad de møder fra deres finansielle samarbejdspartnere. Der er ingen tvivl om, at virksomheder i de kommende år vil møde krav om rapportering og om at leve op til deres mål mange steder fra”, siger hun til Børsen.

Læs også: Ny teknologi kan nedbringe CO2-udledning fra cementproduktion med 50 procent

Hun fortæller derudover til Børsen, at det er usikkert, hvordan man fra politisk side vil igangsætte kravet om rapporteringen – og hvem det kommer til at omfatte.

Selv har erhvervsminister Simon Kollerup (S) tidligere afvist, at han ikke vil gå hurtigere med udviklingen af rapporteringskravet, end man gør i EU.

Erhvervsministeren fik rådets syv anbefalinger i går og skriver i en mail til Børsen, at han ikke ønsker at svare på spørgsmålet om, hvorvidt anbefalingerne ændrer den holdning og i hvor høj grad, han vil følge de syv råd.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.09.2026Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

18.09.2026CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

CSR.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

Comwell Hotels

Sponseret

Plantefondsprojekt: Kokke får inspiration til at bringe danske råvarer fra mark til tallerken

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

21.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle