Q8 lancerer plantebaseret fastfood på over 100 tankstationer

Salget af plantebaserede fødevarer stiger og stiger. Q8 mærker appetitten efter flere grønne måltider og lancerer nu et 100 procent plantebaseret alternativ til de populære nuggets og pølsehorn.

06.05.2021

CSR.dk

Den grønne omstilling af danskernes madvaner har for alvor fået luft under vingerne: 57 procent af danskerne vil gerne spise mindre kød. Derfor kommer der nu endnu flere grønne to go-måltider på landets 107 Q8 servicestationer.

Den 3. maj præsenterede Q8 et plantebaseret pølsehorn - Green Horn - og en ny udgave af de populære kyllingenuggets, Green Nuggets - lavet på planteprotein. Bag udviklingen af de grønne nuggets står selskabet Scandi Standard (Den svenske ejer af Danpo – koncernen er Nordens største fjerkræproducent) og selskabet Naturli’, som er kendt for sine 100 procent plantebaserede fødevarer.

”Vi vil gerne give vores kunder muligheden for at vælge grønnere måltider. Derfor skal der være flere velsmagende plantebaserede produkter på vores servicestationer. Vi sætter ind med grønne versioner af pølsehorn og nuggets, fordi det er nogle af de produkter, som vores kunder holder allermest af. Sidste år var pølsehorn et af vores mest sælgende produkter, så her kan en grøn variant virkelig gøre en forskel,” siger Helle Skov, direktør for Q8 Servicestationer.

Smagen i højsædet
”Danskerne har for længst forstået og modtaget budskabet om, at vi hver især kan gøre en vigtig forskel for klimaet, når vi åbner munden mindst tre gange om dagen for at spise. 100 procent plantebaserede måltider medfører ganske enkelt et lavere klimaaftryk end de animalske måltider,” siger Henrik Lund, CEO hos Naturli’.

Læs også: Antallet af unge der spiser overvejende vegetarisk er mere end fordoblet siden 2017

Den gode smag er afgørende for, at flere vælger plantebaserede måltider. Parterne bag de grønne nuggets vil vise forbrugerne, at plantebaserede måltider sagtens kan smage mindst lige så godt som de animalske måltider, de fleste er vokset op med. Eksempelvis har det været vigtigt i udviklingen af de nye nuggets, at paneringen er lige så sprød som på den kyllingebaserede version. I det hele taget er der arbejdet intenst med både tekstur og smag. Det samme gælder det grønne pølsehorn.

”Vi er stolte over at være med til at drive udviklingen inden for de hurtige, grønne måltider. Vi har en målsætning om at blive klimaneutrale i 2045, og partnerskabet med Naturli’ passer rigtig godt ind i vores arbejde for at tilbyde flere produkter med lavere klimapåvirkning,” siger Helle Skov, direktør for Q8 Servicestationer.

”Forventningen er, at de grønne nuggets og andre plantebaserede produkter vil stå for fem procent af Q8’s samlede food-salg i 2024, og at det tal vil stige i årene efter,” afslutter Helle Skov. 

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.05.2026JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

28.04.2026CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

CSR.dk

Nye emballageregler presser globale supply chains

CSR.dk

Blåkläder går mod strømmen og producerer nu 98 procent in-house

CSR.dk

Vi er et vindmølleland, som ikke længere opfører vindmøller på land

CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Moving Every Stone: How Lessebo Paper Aligns Craft, Chemistry and Continuous Improvement

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Byggeriets Samfundsansvar
Generalforsamling
Årsmøde og generalforsamling

Byggeriets Samfundsansvar afholder generalforsamling og årsmøde den 7. maj 2026. Kom og få indblik i aktuelle initiativer i foreningen. Bliv desuden klogere på, hvordan du kan engagere dig og netværk med andre frontløbere på tværs af bygge- og anlægsbranchen.

Dato

07.05.2026

Tid

12:45

Sted

Tilgår

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

08.05.2026

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig digital transformation

Vil du sætte gang i eller drive virksomhedens digitale udvikling i en bæredygtighed retning? Så er dette 4-dages kursus det rette sted at starte.

Dato

08.05.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

DTU
Webinar
Executive Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with an Executive Master in Sustainable Leadership.

Dato

11.05.2026

Tid

16:00

Sted

Online