PwC om klimaplan: Virksomheder skal være mere energieffektive

Regeringen har i dag fremlagt en klimaplan, der skal bringe Danmark i mål med en 40 procents reduktion af CO2-udledningen i 2020. Ifølge revisions- og rådgivningsvirksomheden PwC stiller det nye krav til innovative og energieffektive løsninger i virksomhederne.

14.08.2013

CSR.dk

De danske virksomheder skal indstille sig på at blive mere energieffektive i fremtiden. Sådan lyder meldingen fra Anne-Louise Thon Shur, der er CSR-director i PwC, efter at regeringen i dag fremlagde en ny klimaplan.

”I dag fik vi taget hul på den længe ventede klimaplan. Og selv om vi ikke konkret fik svar på, hvordan regeringen vil nå målet om 40 procent reduktion af CO2-udledningen i 2020, er der ingen tvivl om, at virksomhederne skal indstille sig på at være mere energieffektive,” vurderer Anne-Louise Thon Shur.

Læs også: Ny klimaplan skal finde besparelser på seks procent

Klima tilbage på dagsordenen
Hun hæfter sig ved, at ministeren fremove vil justere en kommende klimaaftale hvert år for at tilpasse den til målsætningen om at reducere CO2-forbruget med 40 procent frem mod 2020.

”I virksomhederne er man jo ikke holdt op med at forholde sig til sit energiforbrug, blot fordi der har været lidt ro omkring klimadebatten siden COP15. Men regeringen har med sit udspil sat klima tilbage på den politiske dagsorden og sendt et signal til såvel borgere som virksomheder om, at der fortsat skal tages fat på energieffektiviseringer for at Danmark skal kunne nå sine klimamål,” poienterer Anne-Louise Thon Shur.

Gør plads til innovative løsninger
Hos PwC ser man et stort behov for samtidig at stimulere mulighederne for, at innovative virksomheder kan være med til at fremme den grønne vækst og bidrage til fremtidens energieffektive løsninger:

”Det er meget positivt, at regeringen inddrager relevante parter til at diskutere tiltagene i idekataloget, før det endelige udspil til en klimalov bliver præsenteret. Forhåbentligt vil det bidrage til, at de mest effektive tiltag bliver implementeret,” lyder det fra Anne-Louise Thon Shur.

Læs også: Anne-Louise Thon Schur får topjob hos PwC

Hun påpeger, at virksomhederne næppe kommer uden om at bære en del af omkostningerne for at nå målene:

”Mange af de forslag, der er kommet på bordet, indebærer økonomiske omkostninger for virksomhederne, hvis de skal kunne gennemføres. Men der ligger bestemt også gode muligheder for, at der kan opstå nye grønne forretningsmuligheder, især for virksomheder der arbejder med energieffektive løsninger til transport og landbrugsområdet.”

Klima som konkurrenceparameter
PwC, der blandt andet rådgiver om, hvordan man kan måle og opgøre CO2-emissioner ude hos virksomhederne, oplever at et stigende antal virksomheder vælger at blive certificerede efter frivillige ordninger såsom f.eks. WindMade.

”Det er ikke gratis at satse på en miljøvenlig produktion, men på den lange bane er der også penge at spare for virksomhederne, når det gælder energieffektivisering. Og så er det også blevet et konkurrenceparameter at kunne vise sine kunder og andre interessenter, at man tager klimaudfordringen seriøst. Der er for eksempel et markedsføringspotentiale i at kunne brande sig som WindMade,” slutter Anne-Louise Thon Shur.

Læs også: Ekspert fremhæver Vestas-initiativet VindMade

-LA

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Dyrevelfærd til grænsen: Danish Crown-sag viser vigtigheden i at tænke hele værdikæden med

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

CSR.dk

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

04.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

04.11.2026

Sted

Odense