PwC om klimaplan: Virksomheder skal være mere energieffektive

Regeringen har i dag fremlagt en klimaplan, der skal bringe Danmark i mål med en 40 procents reduktion af CO2-udledningen i 2020. Ifølge revisions- og rådgivningsvirksomheden PwC stiller det nye krav til innovative og energieffektive løsninger i virksomhederne.

14.08.2013

CSR.dk

De danske virksomheder skal indstille sig på at blive mere energieffektive i fremtiden. Sådan lyder meldingen fra Anne-Louise Thon Shur, der er CSR-director i PwC, efter at regeringen i dag fremlagde en ny klimaplan.

”I dag fik vi taget hul på den længe ventede klimaplan. Og selv om vi ikke konkret fik svar på, hvordan regeringen vil nå målet om 40 procent reduktion af CO2-udledningen i 2020, er der ingen tvivl om, at virksomhederne skal indstille sig på at være mere energieffektive,” vurderer Anne-Louise Thon Shur.

Læs også: Ny klimaplan skal finde besparelser på seks procent

Klima tilbage på dagsordenen
Hun hæfter sig ved, at ministeren fremove vil justere en kommende klimaaftale hvert år for at tilpasse den til målsætningen om at reducere CO2-forbruget med 40 procent frem mod 2020.

”I virksomhederne er man jo ikke holdt op med at forholde sig til sit energiforbrug, blot fordi der har været lidt ro omkring klimadebatten siden COP15. Men regeringen har med sit udspil sat klima tilbage på den politiske dagsorden og sendt et signal til såvel borgere som virksomheder om, at der fortsat skal tages fat på energieffektiviseringer for at Danmark skal kunne nå sine klimamål,” poienterer Anne-Louise Thon Shur.

Gør plads til innovative løsninger
Hos PwC ser man et stort behov for samtidig at stimulere mulighederne for, at innovative virksomheder kan være med til at fremme den grønne vækst og bidrage til fremtidens energieffektive løsninger:

”Det er meget positivt, at regeringen inddrager relevante parter til at diskutere tiltagene i idekataloget, før det endelige udspil til en klimalov bliver præsenteret. Forhåbentligt vil det bidrage til, at de mest effektive tiltag bliver implementeret,” lyder det fra Anne-Louise Thon Shur.

Læs også: Anne-Louise Thon Schur får topjob hos PwC

Hun påpeger, at virksomhederne næppe kommer uden om at bære en del af omkostningerne for at nå målene:

”Mange af de forslag, der er kommet på bordet, indebærer økonomiske omkostninger for virksomhederne, hvis de skal kunne gennemføres. Men der ligger bestemt også gode muligheder for, at der kan opstå nye grønne forretningsmuligheder, især for virksomheder der arbejder med energieffektive løsninger til transport og landbrugsområdet.”

Klima som konkurrenceparameter
PwC, der blandt andet rådgiver om, hvordan man kan måle og opgøre CO2-emissioner ude hos virksomhederne, oplever at et stigende antal virksomheder vælger at blive certificerede efter frivillige ordninger såsom f.eks. WindMade.

”Det er ikke gratis at satse på en miljøvenlig produktion, men på den lange bane er der også penge at spare for virksomhederne, når det gælder energieffektivisering. Og så er det også blevet et konkurrenceparameter at kunne vise sine kunder og andre interessenter, at man tager klimaudfordringen seriøst. Der er for eksempel et markedsføringspotentiale i at kunne brande sig som WindMade,” slutter Anne-Louise Thon Shur.

Læs også: Ekspert fremhæver Vestas-initiativet VindMade

-LA

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

14.04.2026CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

14.04.2026Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

CSR.dk

SBTi-godkendte klimamål bredte sig i 2025

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Den største markedsplads for renoveret elektronik i Europa udvider med 12 nye lande

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

20.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

20.04.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia