PwC om klimaplan: Virksomheder skal være mere energieffektive

Regeringen har i dag fremlagt en klimaplan, der skal bringe Danmark i mål med en 40 procents reduktion af CO2-udledningen i 2020. Ifølge revisions- og rådgivningsvirksomheden PwC stiller det nye krav til innovative og energieffektive løsninger i virksomhederne.

14.08.2013

CSR.dk

De danske virksomheder skal indstille sig på at blive mere energieffektive i fremtiden. Sådan lyder meldingen fra Anne-Louise Thon Shur, der er CSR-director i PwC, efter at regeringen i dag fremlagde en ny klimaplan.

”I dag fik vi taget hul på den længe ventede klimaplan. Og selv om vi ikke konkret fik svar på, hvordan regeringen vil nå målet om 40 procent reduktion af CO2-udledningen i 2020, er der ingen tvivl om, at virksomhederne skal indstille sig på at være mere energieffektive,” vurderer Anne-Louise Thon Shur.

Læs også: Ny klimaplan skal finde besparelser på seks procent

Klima tilbage på dagsordenen
Hun hæfter sig ved, at ministeren fremove vil justere en kommende klimaaftale hvert år for at tilpasse den til målsætningen om at reducere CO2-forbruget med 40 procent frem mod 2020.

”I virksomhederne er man jo ikke holdt op med at forholde sig til sit energiforbrug, blot fordi der har været lidt ro omkring klimadebatten siden COP15. Men regeringen har med sit udspil sat klima tilbage på den politiske dagsorden og sendt et signal til såvel borgere som virksomheder om, at der fortsat skal tages fat på energieffektiviseringer for at Danmark skal kunne nå sine klimamål,” poienterer Anne-Louise Thon Shur.

Gør plads til innovative løsninger
Hos PwC ser man et stort behov for samtidig at stimulere mulighederne for, at innovative virksomheder kan være med til at fremme den grønne vækst og bidrage til fremtidens energieffektive løsninger:

”Det er meget positivt, at regeringen inddrager relevante parter til at diskutere tiltagene i idekataloget, før det endelige udspil til en klimalov bliver præsenteret. Forhåbentligt vil det bidrage til, at de mest effektive tiltag bliver implementeret,” lyder det fra Anne-Louise Thon Shur.

Læs også: Anne-Louise Thon Schur får topjob hos PwC

Hun påpeger, at virksomhederne næppe kommer uden om at bære en del af omkostningerne for at nå målene:

”Mange af de forslag, der er kommet på bordet, indebærer økonomiske omkostninger for virksomhederne, hvis de skal kunne gennemføres. Men der ligger bestemt også gode muligheder for, at der kan opstå nye grønne forretningsmuligheder, især for virksomheder der arbejder med energieffektive løsninger til transport og landbrugsområdet.”

Klima som konkurrenceparameter
PwC, der blandt andet rådgiver om, hvordan man kan måle og opgøre CO2-emissioner ude hos virksomhederne, oplever at et stigende antal virksomheder vælger at blive certificerede efter frivillige ordninger såsom f.eks. WindMade.

”Det er ikke gratis at satse på en miljøvenlig produktion, men på den lange bane er der også penge at spare for virksomhederne, når det gælder energieffektivisering. Og så er det også blevet et konkurrenceparameter at kunne vise sine kunder og andre interessenter, at man tager klimaudfordringen seriøst. Der er for eksempel et markedsføringspotentiale i at kunne brande sig som WindMade,” slutter Anne-Louise Thon Shur.

Læs også: Ekspert fremhæver Vestas-initiativet VindMade

-LA

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.09.2026CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

10.09.2026Comwell Hotels

Sponseret

Plantefondsprojekt: Kokke får inspiration til at bringe danske råvarer fra mark til tallerken

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

Tork

Sponseret

Hotel Nyborg Strand giver brugte papirhåndklæder nyt liv

CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Konference
HELLO! AI + Sustainability

At this HELLO! networking event, we once again bring together UN Global Compact participants, this time to explore how digital technologies, particularly AI, are beginning to shape the way companies work with sustainability in practice.

Dato

16.09.2026

Tid

08:30

Sted

Bryghusgade 8, 1473 København, Denmark

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

Hvordan arbejder man struktureret med miljøledelse? Hvordan bruger man ISO 14001 som et praktisk værktøj - ikke bare som dokumentation, men som et fundament for grøn drift, compliance og mindre risiko? På ISO 14001 Inspirationsseminar får du et klart overblik over standardens krav og muligheder, så du kan vurdere, hvor jeres organisation står i dag, og hvad der skal til for at komme videre.

Dato

17.09.2026

Sted

Fredericia

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Supply chain og AI - kom hurtigere fra data til værdiskabende handling

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I kan styrke jeres supply chain og skabe bedre beslutninger, smartere processer, hurtigere eksekvering og øget konkurrencekraft – også i et usikkert marked.

Dato

17.09.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Webinar
CoP Food: Deep Dive Supplier dialogue workshop on South African Fruits

South Africa is a dominant fruit exporter in the global market, with the EU among its key export destinations. In Denmark, buyers of fresh and processed fruits are aware that fruit production is increasingly vulnerable to climate fluctuations, with less predictable harvests, droughts, floods and negative impacts on nature. Furthermore, food supply chains are often characterized by socio-economic challenges such as poverty and precarious conditions for workers.

Dato

17.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online